Dny se zkracují, venkovní teplota klesá a listí stromů hraje oranžovými barvami - podzim je v plném proudu. Na zahradě čeká práce, kterou je třeba před chladnějšími dny obstarat. Rostliny tak lépe přečkají zimu a na jaře vám budou dělat radost. Připravili jsme pro vás jednoduchý seznam úkolů s tipy na praktické pomocníky. 

Sběr spadaného listí

Z trávníku pravidelně odstraňujte spadané listí. Pod jejich uzavřenou vrstvou se totiž tvoří mikroklima, které prospívá plísním. Sběr vám usnadní sekačka na trávu, která tak připraví listí na rychlejší kompostování. S listím si v okamžiku poradí vysavače a fukary, které využijete i při úklidu terasy a chodníku. Základem každé zahradní výbavy jsou pak hrábě na listí.

Vysavače listí a fukaryVysavače listí a fukary
Hrabání a zametáníHrabání a zametání

Úprava keřů, stromů a živého plotu

Na podzim je třeba zastřihnout trvalky, keře a živé ploty. Na jaře tak budou silnější a bohatší na mladé výhonky. Odstraňte nemocné a staré větve, příliš dlouhé větve zastřihněte. Rostliny prořezávejte ideálně před prvním mrazem, aby se kmeny a větve stihly správně uzavřít.
Se zpracováním zbytků rostlin pomůže drtič zahradního odpadu. Zbytky rostlin můžete dát také na kompost. V případě listů napadených plísní využijte směsný odpad, anebo listí spalte, aby se nemoc nerozšiřovala.

Nůžky na živé plotyNůžky na živé ploty
Drtiče zahradního odpaduDrtiče zahradního odpadu

Péče o trávník

Trávník zastřihněte cca na 5 cm, tak nabere sílu do chladnějších dnů a lépe přečká zimu. Vertikutátorem stávající trávník provzdušněte, do půdy se lépe dostane voda a potřebné živiny. Na podzim lze také založit trávník nový.
Travní porost pohnojte speciálním podzimním hnojivem. To obsahuje draslík, který nepodporuje růst, ale trávník posiluje. Pro snazší a zároveň rovnoměrné hnojení můžete využít posypový vozík. Ten oceníte především u větších travnatých ploch.

Zahradní hnojivaZahradní hnojiva
Vertikutátory a provzdušňovačeVertikutátory a provzdušňovače

Ochrana zahradního nábytku a nářadí

Zahradní stroje i nářadí je třeba před uložením do suchého prostředí očistit. Ideálním skladovacím místem je domek na nářadí, kde budou vaše pomůcky v bezpečí před vlivy počasí a zároveň vždy přehledně po ruce.

Zahradní nábytek na konci sezony očistěte a uložte jej tak, aby byl přes chladné měsíce chráněn před větrem a vlivy počasí. Využít můžete i speciální ochranné plachty na zahradní nábytek. Polstry a sedáky uložte do boxů.

Zahradní domkyZahradní domky
Jak vybrat zahradní domek?Jak vybrat zahradní domek?
Ochranné obaly na zahradní nábytekOchranné obaly na zahradní nábytek
Úložné boxyÚložné boxy

Ochrana rostlin před zimou

Z trávníku se musí spadané listí odstraňovat, naopak záhonům v zimě prospívá, neboť chrání kořeny. Vrstvu listí, která by měla být maximálně 5 cm vysoká, je možné zatížit kompostem. Jako tepelná izolace poslouží i mulčovací kůra rozprostřená kolem kořenů rostlin. 

Na mrazy jsou náchylné především rostliny v květináčích. Postavte květináč na polystyrenové desky a rostlinu překryjte ochrannou tkaninou. Teplomilné rostliny, které mráz nejvíce ohrožuje, přemístěte do skleníku či fóliovníku.

Útulný relax na zahradě

O zahradu je postaráno, je čas na zasloužený odpočinek. Útulnou atmosféru vám zajistí přenosné ohniště. Tento zahradní prvek oceníte při setkání s přáteli či přípravě rodinné stylové večeře. O hřejivé teplo při posezení na terase či na balkoně se postarají tepelné infrazářiče. Pohodovému relaxu na vaší zahradě i v ty nejchladnější dny už nic nebrání.

OhništěOhniště
InfrazářičeInfrazářiče

{"vsf-products-list":{"title":"Výběr ze sortimentu","products":["26393478","25017526","27827226","24551313","24582641","22107668","21401996","24802747","22447391","25829615"]}}