Na jaře potřebuje trávník zvýšenou péči. Nejpozději v dubnu je nejvyšší čas pustit se do vertikutace trávníku. Pro svěží a hustý trávník je také potřeba dosít holá místa a obohatit půdu o hnojivo. Poradíme vám, jak pečovat o trávník na jaře.

Pokud chcete mít na zahradě pěkný a hustý trávník, je nutné ho nejen pravidelně sekat, zavlažovat a občas dosévat a hnojit, ale také vertikutovat. Tuto činnost provádějte dvakrát ročně, a to brzy na jaře a na podzim. Správnou vertikutací zbavíte trávník mechu, plsti a mělce kořenících plevelů. Rotující nože vertikutátoru prořezávají svrchní vrstvu půdy a ke kořenům trávy se lépe dostane potřebná vláha a živiny.

Pořiďte si správný vertikutátor

K vertikutaci trávníku budete potřebovat vhodnou techniku. V současné době si můžete pořídit elektrický, akumulátorový nebo benzínový vertikutátor. Pokud máte na pozemku dobře dostupné elektrické zásuvky, můžete použít elektrický vertikutátor. Vhodný je zejména pro zatravněné plochy do 800 metrů čtverečních. Elektrické vertikutátory mají minimální nároky na údržbu a jejich provoz je velmi tichý.

Zatímco u elektrických vertikutátorů jste při práci vždy limitováni délkou přívodního kabelu, akumulátorové a benzínové modely můžete použít kdekoliv. Vhodné jsou tedy zejména na členitějších pozemcích s větším množstvím stromů, keřů, záhonů a jiných překážek. Akumulátorový vertikutátor je vhodný pro úpravu menších ploch do 500 metrů čtverečních. Tento typ je nenáročný na údržbu a pracuje velmi tiše. Pro velké zatravněné plochy do dvou tisíc metrů čtverečních jsou určeny výkonné benzínové vertikutátory.

Základní parametry vertikutátorů:

  • Typ pohonu
  • Výkon vertikutátoru
  • Šířka záběru
  • Počet prořezávacích nožů
  • Počet stupňů nastavení hloubky řezu
  • Velikost sběrného koše

 

Vertikutátor vybírejte s ohledem na velikost zatravněné plochy. Důležitá je také jeho pohodlná obsluha. Při práci oceníte například možnost plynulého nastavení hloubky řezu. Kvalitu vertikutace ovlivňuje i hustota prořezávacích nožů na válci. Čím blíže jsou u sebe, tím lépe.

{"vsf-products-list":{"title":"Prohl\u00e9dnout nab\u00eddku vertikut\u00e1tor\u016f","products":["27135044","27730254","27827226","25494749","25805192","27050837","21089426"]}}

Jak správně vertikutovat?

Vertikutaci provádějte pouze u trávníku staršího tří let. Na jaře se pusťte do práce v období od března do dubna po prvním sečení trávy. Horní vegetační vrstva trávníku nesmí být při vertikutaci mokrá. Například bezprostředně po vydatném dešti totiž hrozí vytrhání trávy i s kořínky. Půda ovšem nesmí být ani příliš vyschlá, trávník potřebuje vodu k regeneraci.

K narušení vrchní vrstvy půdy je třeba na vertikutátoru nastavit správnou hloubku řezu. Optimální hloubka je 2 až 4 milimetry. S vertikutátorem se po trávníku pohybujte v jednom směru v pravidelných pásech. Pokud nemáte vertikutátor se sběrným košem, odstraňte z plochy uvolněnou stařinu plastovými vějířovými hráběmi. Použít můžete i sekačku se sběrným košem. Poté proveďte křížovou vertikutaci v kolmém směru oproti předchozí vertikutaci a opět odstraňte stařinu.

TIP: Kromě vertikutace je vhodné několikrát v průběhu roku trávník provzdušnit. Využít k tomu můžete válec osazený pohyblivými želenými nebo pozinkovanými pružinkami. Z trávníku tímto způsobem odstraníte plsť a mech. Tráva lépe dýchá a roste.

Péče o trávník po vertikutaci

V případě potřeby můžete po vertikutaci rozprostřít na plochu travní písek. Tento speciální písek trávník provzdušní, aktivuje a podpoří růst kořenů a zlepší příjem živin. Řidší a holá místa dosejte vhodnou travní směsí.  

I když máte kvalitní půdu, vyplatí se trávník jednou až třikrát ročně přihnojit. Dobré hnojivo dodá trávníku dostatečné množství dusíku, fosforu a draslíku. Po vertikutaci trávníku nesmíte zapomenout na jeho dostatečnou závlahu. Několik dní po vertikutaci trávník získá svěží vzhled.

{"vsf-products-list":{"title":"Travn\u00ed sm\u011bsi a hnojiva ","products":["25876107","25874642","25872798","25872992","25137974","22714590","25260986"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":547}}
{"vsf-page-link":{"page-id":342}}