Nákup nových oken – na co byste měli dbát

Při výběru nových oken, ať do novostavby nebo při sanaci, se musí věnovat pozornost mnoha kritériím. Okna tak musí především izolovat teplo a bránit přehřívání interiérů. Ale také třeba zajistit zvukovou izolaci nebo odolávat pokusům o vloupání – a přitom stále zůstávat transparentní. Čemu musíte věnovat pozornost při výběru tvarů oken, okenních rámů a různých okenních skel, aby splňovaly nejrozmanitější požadavky, zjistíte v tomto Rádci k nákupu oken.


Návod

1. Na co byste měli dbát při nákupu oken

Bez ohledu na to, zda potřebujete nová okna z důvodu energetické sanace, do novostavby nebo na výměru v případě dosloužilých oken: Na nákup si vyhraďte dostatek času a nic neuspěchejte. Protože okna jsou „oči domu“ a významnou měrou určují vzhled domu. Plochy oken jsou navíc místy, na nichž se studený venkovní vzduch a teplý vzduch v místnosti potkává nejblíže. To často provází ztrátu tepla skrz sklo, profily a špatná těsnění.

Na výběr je značné množství nejrůznějších tvarů oken, materiálů a barev rámů – už jen proto byste měli postupovat uvážlivě. Nejdůležitějšími kritérii výběru jsou druh a tvar okna, tepelně izolační hodnota skla, a také materiál okenních rámů.

Sebelepší okno však mnoho nezmůže, pokud není stejně dobře provedeno napojení na zeď domu. Dbejte tedy na to, aby napojení jak nahoře a po stranách, tak i v oblasti okenního parapetu, byla provedena odborně a s vhodnými materiály. K tomu existuje značné množství profilů, lišt a izolačních hmot, které práci usnadní a zaručí perfektní výsledek izolace i vzhled. Jak vlastními silami namontovat okna, zjistíte v následujících Rádcích BAUHAUS: Montáž střešních oken

Pozor: Těsná okna však vyžadují také dostatečné větrání místností (2 až 3 nárazová větrání za den).

2. Kam je okno určeno

Kam je okno určeno – do podkroví, obytného prostoru nebo do sklepa a zázemí? V podkroví máte možnost použít svislá vikýřová okna – a získáte víc místa v pokoji. Nebo se rozhodnete pro šikmá střešní okna. Ta jsou integrována přímo do střechy a umožňují zvlášť dobré využití světla.V dobudovaném půdním prostoru jsou standardem střešní okna s kyvnou funkcí. Tato okna mají nahoře úchyt a okno se při otvírání pohybuje kolem středové osy. Výklopně-kyvné okno se kývá také kolem středové osy, a navíc se dá úchytem, který je umístěn dole, vyklopit nahoru – pro volný přístup a výhled z otevřeného okna.

Pozor: Pro nedobudované půdy, které slouží pouze jako odkládací nebo skladovací prostor, existují tak zvané obslužné nebo nouzové výlezy.

Do obytných prostor je k dispozici značné množství tvarů oken: Klasicky obdélníková okna nebo okna s kulatým nebo plochým obloukem, trojúhelníková, zkosená, s příčlemi nebo bez příčlí, jednokřídlová nebo vícekřídlová okna, s podsvětlíkem nebo nadsvětlíkem. Tvar okna však mnohdy určuje otvor ve zdi. Je proto velmi důležité, abyste předem přesně zjistili požadované rozměry.

Do nevytápěných sklepních prostor a zázemí, které se nepoužívá jako obytný prostor, se hodí sklápěcí okna z plastu s izolačním sklem. Pokud se však bude užitný sklep přestavovat na místnost pro pěstování zálib nebo dokonce na pracovnu, doporučuje se výměna za těsně uzavírající moderní okna s tepelně izolační sklem.

3. Okenní rámy

Okenní rámy se dělají zejména ze tří materiálů: ze dřeva, plastu nebo hliníku. Kromě toho jsou k dostání také kombinace materiálů – například okna ze dřeva a hliníku, která spojují estetické přednosti hliníku s tepelně izolačními vlastnostmi dřeva.

Pozor: Profily rámů u plastových oken mohou mít různé stavební hloubky a lišit se počtem komor profilu. Čím více komor a čím větší stavební hloubka, tím efektivněji je zabráněno tepelným ztrátám. Účinnost komor se často ještě dodatečně zvyšuje výplní z izolační pěny.

Přehled okenních rámů:

Klasické dřevěné okno je pevné a robustní a poskytuje příjemné klima bydlení. Dřevo se však musí pravidelně natírat lazurou nebo lakem.

Plastové okenní rámy mají dlouhou životnost, jsou nenáročné na údržbu a jejich ošetřování je snadné. S barevným lakováním nebo dekorativními fóliemi máte možnost barevného přizpůsobení oken fasádě.

Hliníkové rámy s vnitřním ostěním ze dřeva mají extrémně dlouhou životnost, zvlášť snadnou údržbu, jsou pevné a zatížitelné.

4. Zasklení oken

Více pohody při bydlení, méně nákladů na vytápění: Moderní okna se dvěma nebo třemi skly vytvoří světlý, atraktivní obytný prostor. Tenoučká, prakticky neviditelná vrstva ušlechtilých kovů na okenních tabulích zároveň udrží téměř veškeré teplo v místnosti. Pro tepelnou ochranu stavebního materiálu je směrodatný součinitel prostupu tepla (hodnota U). Čím je tento součinitel nižší, tím menší je tepelná ztráta. Pro zamezení energetickým ztrátám věnujte u okenního skla pozornost následujícím hodnotám:

  • Tepelně izolační sklo ze dvou tabulí s hodnotou Ug 1,1
  • Izolační sklo se zvýšenou tepelnou izolací ze tří tabulí s hodnotou Ug 0,7
  • Izolační sklo se zvýšenou tepelnou izolací ze tří tabulí s hodnotou Ug 0,5

Tepelně izolační sklo nebo izolační sklo se zvýšenou tepelnou izolací poskytuje trojnásobný užitek: Chrání před tepelnými ztrátami, protože zadržuje topnou energii v domě. Pouští sluneční teplo dovnitř domu a zajišťuje tak energetický zisk zvenčí – topení tedy zůstává v přechodném období vypnuté déle. Za třetí, na rozdíl od ostatních stavebních materiálů, pouští do domu dostatek denního světla.

Situace v oblasti bydlení často vyžaduje zvláštní okna: Obyvatelé velkoměsta soužení hlukem vyhledávají například doplňkovou zvukovou izolaci a/nebo zvýšenou bezpečnost. Protože při zabezpečení před hlukem a vloupáním jde vždy o celý prvek „okna“, doporučuje se zde montáž kompletního víceúčelového okna.

Snadno dostupná okna dokáží zloději velmi rychle otevřít jednoduchými nástroji. Speciální zasklení jako vrstvené bezpečnostní sklo (VSG) zabrání například rozbití okenní tabule, protože bezpečnostní fólie udrží obě tabule skla na vnější straně navzdory prolomení pohromadě. Mimochodem se jedná také vynikající ochranu před poraněním v případě rozbití skla. Bezpečnostní kování a uzamykatelné okenní kliky nebo další přišroubovatelná doplňková zabezpečení (např. rozvorové zámky) poskytují optimální ochranu proti prolomení. Další informace na téma bezpečnosti oken získáte v Rádci BAUHAUS: Ochrana proti vloupání.

Tip

Hodnota U: Okenní sklo a tepelná izolace

Jako hodnota U se označuje „součinitel prostupu tepla“. Za tímto komplikovaným označením se skrývá hodnota, která popisuje tepelný tok mezi chladnou vnější stranou a teplou vnitřní stranou konstrukčního prvku na budově (např. vchodové dveře, okna atd.). Čím je tato hodnota nižší, tím lepší je tepelná izolace. Hodnota U se udává vždy v jednotce „W/(m²K)“ (watty na čtvereční metr a kelvin). V případě okna se rozlišují následující hodnoty U:

  • Ug (součinitel prostupu tepla sklem): tepelná ztráta zasklením
  • Uf (součinitel prostupu tepla profilem): tepelná ztráta rámem
  • Uw (součinitel prostupu tepla oknem): tepelná ztráta celým oknem

Nářadí a materiál

  • Parapety
  • Okenní kování
  • Okenní těsnění
  • Střešní okna (kyvná okna nebo výklopně-kyvná okna nebo obslužné nebo nouzové výlezy)
  • Sklepní okna (sklápěcí okna nebo okna s dvojitým tepelně izolačním sklem)
  • Okna do obytných prostor (plastová okna, dřevěná okna nebo okna ze dřeva a hliníku s dvojitým nebo trojitým tepelně izolačním sklem)