Ochrana proti vloupání

Domov má poskytovat bezpečí a nemá být samoobsluhou pro darebáky. Spousta domů a bytů však nepředstavuje pro zloděje příliš velkou výzvu. Avšak: Již po dvou až třech minutách bezvýsledného verglování zloději své dobývání vzdávají!

Abyste zlodějům znesnadnili vloupání a optimálně chránili svůj majetek a pozemek, je účelné zkombinovat mechanické a elektronické zabezpečovací systémy: Základní mechanická ochrana, jako například zabezpečení dveří a oken na straně závěsů, přídavné dveřní zámky, skříňové závorové zámky, dveřní kukátko, uzamykatelné okenní kliky, zabezpečení mřížových roštů atd., poskytuje významně zvýšenou odolnost vůči násilným pokusům o vylomení.

Elektronické komponenty (např. poplachové systémy, rádiové hlásiče, kamerové systémy nebo domácí telefony u domovních dveří) doplňují základní ochranu a umožňují efektivní zabezpečení pozemku. Díky moderní technice a přes smartphone a app máte navíc odevšad přístup ke svým aplikacím nebo čidlům a v případě mimořádné události budete ihned vyrozuměni.

Pozor: Veškeré konstrukční díly k ochraně proti vloupání by měly být vyrobeny z vhodných materiálů. Při koupi proto prosím věnujte pozornost zkušebním osvědčením a/nebo normám DIN.


Návod

1. Bezpečnost dveří

K základnímu vybavení bezpečných vchodových dveří nebo dveří uzavírajících byt patří bezpečnostní dveře od třídy odolnosti 2 (podle DIN EN 1627; viz také tip), robustní ochranné kování, závorový plech se stabilním ukotvením, a dále válcová vložka zámku chráněná proti vytažení včetně zabezpečení proti navrtání, úderu kladivem nebo otevření skrze profil klíče. S širokoúhlým dveřním kukátkem máte navíc vždy dobrý přehled o tom, co se děje před vašimi dveřmi.

Pozor: Pokud byste chtěli dodatečně zabezpečit své dveře, dbejte na to, aby byla účinnost všech součástí a přídavných zabezpečení navzájem účelně sladěna, a aby tato zařízení byla odborně nainstalována.

Dodatečnou ochranu, například proti kopancům, poskytují přídavné dveřní zámky, skříňové závorové zámky s uzavírací obloukovou zábranou, bezpečnostní dveřní řetízky, zabezpečení na straně závěsu nebo pancéřová závora.

Zámky s pancéřovou závorou (nazývané také zámky s příčnou závorou nebo zdvojenou závorou) chrání zajišťované dveře po celé šířce na straně zámku a závěsu: Dvě zavírací závory pevně zasahují do zamykacích skříní ukotvených do zdiva a poskytují tak optimální odpor proti násilným pokusům o vylomení.

2. Bezpečnost oken

Zloději se zvláštní oblibou páčí jednoduchým náčiním snadno dosažitelná okna, terasové nebo balkonové dveře. Dobrou ochranu proti vloupání poskytují i v tomto případě bezpečnostní okna nebo zasklené dveře třídy odolnosti 2 a výše (podle DIN EN 1627). Odolnost můžete ještě zvýšit tím, že například namontujete bezpečnostní kování ve spojení s uzamykatelnými okenními klikami nebo dodatečně přidáte další našroubovatelná přídavná zabezpečení (např. rozvorové zámky, zabezpečení na straně závěsů).

Sklepní okna suterénních bytů zajistěte jako přízemní okna nebo je osaďte mřížemi do oken. Na sklepní světlíky jsou k dostání speciální bezpečnostní mřížové rošty, které zabrání vniknutí sklepním oknem.

3. Alarmy a videokontrola

Pokud jste účelně navzájem sladili a již optimalizovali mechanické zabezpečení před vloupáním, instalované alarmy a/nebo kamerové systémy mohou mít na zloděje dodatečný odstrašující účinek a poskytnout vám více bezpečí. Například pohybová čidla kamer tak rozpoznají pohyb uvnitř i venku a dění přenáší na monitor – i v noci a se zvukem.

Pokud chcete svůj dům dodatečně elektronicky chránit, nabízí se rádiové poplachové zařízení, jehož různé (rádiové) hlásiče jsou navzájem sladěny: Pohybová čidla zjistí změny v okolí a otevírací čidla zaregistrují otevření oken a dveří. Pokud se iniciuje hlásič, alarm spustí poplach. Takový bezkabelový systém instalujete v krátkém čase sami, i bez znalostí elektroniky.

4. Trezory

Cennosti jako šperky, hotovost nebo sbírky mincí nenechávejte volně volně ležet. K bezpečnému uložení cenností se hodí menší nábytkové trezory – ideální k zabudování do skříní a stolů.

5.  Další „smart“ řešení k ochraně proti vloupání

Okenní klika s integrovaným a neviditelným alarmem, digitální dveřní kukátko, elektronické zámky dveří s funkcí skenování prstů, otevírání dveří bez klíče, ale aplikací přes bluetooth nebo dům plně propojený sítí, s chytrou domovní instalací „program dovolená“ (např. časově řízené rolety, okna, osvětlení a poplachové zařízení) – inteligentní řešení k zabezpečení proti vloupání existuje v malém i velkém.

6. Dobře zabezpečeno – doporučení policie

Bezpečnost není jen otázkou techniky. Už správným chováním můžete významně přispět k zabezpečení před vloupáním:

  • Nádoby na odpadky, zahradní nábytek nebo žebříky zajistěte tak, aby nebyly přístupné jiným osobám. Tyto předměty mohou zlodějům posloužit jako pomůcka pro výlez do vašich oken nebo balkonových dveří.
  • Pokud odcestujete, nenechávejte na svém telefonním záznamníku oznámení o nepřítomnosti. Raději: Zapněte přesměrování hovorů na svůj mobilní telefon.
  • I umístění příspěvků a fotografií z dovolené na sociální sítě posuňte raději na dobu po svém návratu.
  • Přístup k domu znesnadní zlodějům husté křoviny nebo ploty. Neměly by však být příliš vysoké ani příliš blízko u domu, protože se jinak mohou stát maskováním pro zloděje.
  • Cenné předměty (např. mobilní telefony, tablety atd.) ukládejte vždy tak, aby je nebylo možné vidět zvenčí. To platí i pro předměty ve vozidlech.
  • Pokud byste měli odcestovat na delší dobu, požádejte důvěryhodného souseda, aby vybíral vaši poštovní schránku, a aby občas zaparkoval ve vašem vjezdu nebo na vašem parkovacím místě. V bytových domech postavte před dveře boty. To ihned signalizuje „Jsem tady“. Kromě toho nechávejte rolety spuštěné pouze v noci.

Tip

„Resistance Class“ pro okna a dveře
Od roku 2011 již neplatí pro bezpečnostní okna a dveře třídy odolnosti (WK 1 až WK 6), ale „Resistance Classes“ (RC 1 – RC 6) podle DIN EN 1627.

RC 1: Tyto konstrukční součásti poskytují základní ochranu proti pokusům o vylomení fyzickou sílou jako kopáním, narážením a vytržením nebo pomocí jednoduchého pákového nářadí.
RC 2: Tyto konstrukční součásti znemožňují vylomení pomocí jednoduchého pákového nářadí jako šroubováků, kleští nebo klínů po dobu minimálně tří minut.
RC 3: Tyto konstrukční součásti navíc znesnadňují vylomení pomocí druhého šroubováku a vytahovače hřebíků, a dále jednoduchého vrtacího nářadí po dobu minimálně pěti minut.
RC 4: Tyto konstrukční součásti i zkušeným pachatelům znesnadňují vylomení pomocí řezného a úderového nářadí, jako jsou sekery, dláta, kladiva a sekáče, a dále aku vrtačky.
RC 5: Tyto konstrukční součásti odolávají i zkušeným pachatelům, kteří používají elektrické nářadí jako vrtačky, přímočaré pily nebo pily ocasky a úhlové brusky.
RC 6: Tyto konstrukční součásti kladou definovaný odpor i proti zvlášť výkonnému elektrickému nářadí jako vrtačky, přímočaré pily nebo pily ocasky a úhlové brusky.
(Zdroj: ift Rosenheim)