Rozzáří balkon, okna i celý zevnějšek domu. Muškáty k létu zkrátka patří. Víte však, jak na jejich výsadbu? Co obnáší jejich zazimování anebo, jak naložit se škůdci? Péči o muškáty během celého roku vám krok za krokem prozradíme.

Muškáty nebo pelargonie?

Na tom nezáleží, obojí je správně. Věděli jste, že tyto bohatě kvetoucí rostliny pocházejí až z jižní Afriky? Exotický rod Pelargonium zahrnuje, kromě muškátů, přes 300 odrůd keřů, sukulentů i stálezelených trvalek. V létě vás muškáty navíc obklopí vůní připomínající kombinaci koření, citrusů a růží. A jelikož precizní výsadbou vše začíná, pojďme se na ni podívat…

Pro sázení muškátů je načasování klíčové

Nevíte, kdy sázet muškáty? Ideální je jaro, konkrétně na přelomu března a dubna. Předpěstované sazenice muškátů vybírejte pečlivě – měly by mít temně zelenou barvu listů i stonků. To je ukazatelem zdravé rostliny i kořenového systému. A nyní už k samotné výsadbě:

  1. Muškáty přesazujte do hluboké pěstební nádoby. Vhodné jsou truhlíky s drenážními otvory či samozavlažovací truhlíky, které ušetří mnoho práce.
  2. Každé sazenici nechte prostor k růstu alespoň 15–20 cm.
  3. Sázejte do speciálního substrátu na muškáty. Obsahuje vyvážené množství hnojiva, které rostliny nastartuje.
  4. Zalijte přiměřeným množstvím vody.
  5. Do poloviny května nechte pelargonie uvnitř. Jakmile se oteplí, umístěte je ven na dostatečně prosluněné místo.

Množení muškátů není věda

Řízkování muškátů spočívá v odebrání vrcholků vzrostlých rostlin před začátkem či po konci kvetení. K řízkování si vyberte jen ty nejhezčí, silné a bohatě kvetoucí pelargonie. Vrcholek uřízněte ostrým a čistým nožem! Řez na stonku by měl být bez třepení. Řízek poté vložte do vody a nechte zakořenit. Pokud chcete proces urychlit, můžete použít kořenový stimulátor. Jakmile kořínky zesílí, přesaďte řízek do předpěstovacího květináče.

Pěstování a péče o muškáty

Ačkoliv si muškáty vystačí s málem, pravidelnost péče je klíčem k úspěchu. Pokud se budete držet těchto bodů, můžete se těšit na výstavní pelargonie:

  • Slunné a vyhřáté stanoviště – muškáty jsou teplomilné rostliny, stínu příliš neholdují.
  • Přiměřená zálivka – muškáty si shromažďují vodu ve stoncích a listech, odkud ji využívají podle potřeby. Substrát by ale neměl vyschnout.
  • Pravidelné hnojení muškátů – především v době květu je vhodné obohatit zálivku jednou za 14 dní o hnojivo na pelargonie.

Nemoci muškátů není radno podceňovat

Pelargonie mají tuhý kořínek. Pokud se u nich tedy objeví některý ze škůdců či chorob, je zapotřebí rázné řešení a ochrana rostlin:

  • Molice a mšice – bojovat proti nim jde snadno. Vhodný je postřik proti mšicím, který se aplikujte na celou rostlinu.
  • Muškátová plíseň – objevuje se na listech v podobě černých skvrn. Napadené listy očistěte, případně odstřihněte a rostlinu ošetřete dezinfekčním postřikem s obsahem mědi. Omezte zálivku, dokud půda neproschne.

Jak zazimovat muškáty?

V našich podnebných podmínkách mohou i přízemní mrazíky napáchat velké škody. Pro zazimování muškátů je důležitý chladnější prostor s teplotou okolo 8–10 ˚C a dostatek světla. Rostliny můžete nechat v květináčích. Zálivku omezte na minimum – zemina by měla být jen mírně vlhká.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pro v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["29226935","79126030","25866490","25107694","25812989","21703036","21400203","23162129"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":316}}
{"vsf-page-link":{"page-id":484}}