Úhlové brusky

63 Produktů

Dle relevance
Filtr

  Úhlová bruska, známá také jako flexa, je všestranným pomocníkem při řezání a broušení materiálů různého druhu i tvrdosti. Se správným řezným kotoučem lze pracovat i s betonem, kovy nebo plasty. Podobně jako jiné nářadí, jsou i úhlové brusky součástí výbavy profesionálních a také domácích dílen. Pokud vybíráte novou úhlovou brusku, je dobré zvážit několik následujících kritérií.

  Elektrická nebo aku úhlová bruska?

  Pravděpodobně nejzásadnějším faktorem při výběru úhlové brusky bude typ napájení. Ten by se měl odvíjet především od plánovaného využívání nářadí. Jestliže plánujete brusku používat jen v dílně nebo doma v dosahu elektrické zásuvky, je úhlová bruska s napájecím kabelem pro tyto účely zcela dostačující. Elektrické úhlové brusky se hodí i pro častější nebo dlouhodobější používání.

   

  Aku úhlovou brusku oceníte zejména při použití na zahradě nebo třeba na chatě, kde je přístup k napájení prostřednictvím elektrické zásuvky omezený. V závislosti na napětí akumulátoru nabízí optimální výkon i výdrž baterie.

  Klíčové parametry při výběru úhlové brusky

  Při volbě úhlové brusky je vhodné myslet na několik faktorů, které mají na její chod a funkčnost podstatný vliv. Jedná se především o následující:

  • Příkon – udává mnoho vlastností úhlových brusek. Předně souvisí s celkovou výkonností. Odvíjí se od něj například hloubka řezu, přičemž platí, že čím větší řezný kotouč používáte, tím vyšší potřebujete příkon. Díky tomu je zajištěná plynulost práce.
  • Počet otáček – zde je klíčový průměr kotouče. Větší kotouč znamená sice hlubší řez, avšak méně otáček. Menší kotouč naopak vysoké otáčky a mělký řez.
  • Napětí – týká se aku úhlových brusek. Napětí je ukazatelem výkonu brusky. Čím vyšší je napětí, tím vyšší výkon a zátěž bruska zvládne.
  • Hmotnost – není radno ji podceňovat. Práce s bruskou o optimální váze je méně namáhavá a pohodlnější. Váha úhlové brusky je prakticky stejně důležitá jako její příkon. Ostatně, příkon brusky se na její hmotnosti výrazně podepisuje. Čím vyšší výkon, tím vyšší váha. Úhlové brusky s průměrem kotouče max. 15 cm váží nejčastěji do 3 kg. V prodeji jsou však i brusky o hmotnosti 5 kg a více.
  • Ergonomie a pohlcování vibrací – úhlové brusky jsou designovány s maximálním přihlédnutím k ergonomii a pohodlí při práci. Řada modelů dokonce nabízí rukojeti se schopností pohlcovat vibrace při řezání a broušení.