Hlavní obsah

Volná pokládka celoplošného koberce

Pokládat koberce zcela bez lepidla je zdravé a ekologické. U některých textilních podlahových krytin můžete dokonce vypustit i fixaci pomocí lepicí pásky. Celoplošný koberec je tak nejen rychle položen bez boulí a zkrabacení, ale dá se i rychle znovu odstranit – např. při stěhování.

Volná pokládka koberce je v zobrazovaném příkladu možná jen u místností o velikosti do 50 m2.

1. Příprava podkladu

Jako při všech pokládacích pracích, musí být podklad rovný, suchý a nosný, stejně tak nesmí obsahovat praskliny a nečistoty. Ideálními podklady jsou např. všechny pevné, hladké, stabilní, suché užitkové podklady, jako jsou potěr, PVC nebo linoleum.

Další informace naleznete v BAUHAUS tipu od profesionála:

Příprava podkladu pro podlahové krytiny

2. Rozvinutí koberce

Koberec rozviňte s přesahem na stěnu a vyhlaďte všechna zvlnění nebo záhyby. Následně vyměřte všechny výklenky (dveře na balkon, krby, trubky vytápění atd.) a pomocí ostrého odlamovacího nože koberec na zadní straně nařízněte. Tyto řezy ještě zcela neodřezávejte!

Doporučení: Před řezáním s odlamovacím nožem položte pod dané místo prkno.

Pod topnými tělesy změřte vzdálenost mezi stěnou a trubkami a vyznačte ji na zadní straně koberce. Pomocí trojhranných sbíhajících se řezů nahrubo vyříznete zaoblení – jemná práce bude následovat příští den.

Koberec nechte ležet přes noc: Tak se bez problémů přizpůsobí teplotě a vlhkosti v místnosti a po přesném zaříznutí se již nebude deformovat.

Přesahy příští den odřízněte (dodržte odstup cca 5-8 mm od stěny). Přechody u dveří se nejlépe překryjí pomocí dvoudílných profilů: Nejprve přišroubujte nosný profil, přiřízněte koberec a poté nasuňte krycí profil.

Obrázková galerie: Volná pokládka celoplošného koberce

Koberec rozviňte – s přesahem na stěnu – a vyměřte všechny výklenky. Pomocí ostrého odlamovacího nožíku je zezadu nařízněte.
Koberec si tak nyní musí zvyknout přes noc na klima v místnosti.
Další den přitiskněte koberec v úhlu mezi podlahou a stěnou a přesah pak odřízněte.
U zárubní posuňte převrácený koberec ke dřevu a pak jej přiřízněte kousek po kousku.
U dveří zajišťují profily krásné přechody - jako zde mezi laminátovou podlahou a celoplošným kobercem.
 
 
 

Lepení spojů

Koberec v zobrazovaném příkladu lze položit volně. Pokud však budete muset pokládat dva pruhy, měli byste oblast spoje obou pruhů spojit speciální lepicí páskou.

Kobercové soklové lišty

Vzhlednější a praktičtější jistě bude, pokud vytvoříte kobercové soklové lišty. Vyhnete se tak případným oděrkám vzniklým při vysávání.
Barevně vhodné kobercové soklové lišty se jednoduše přilepí oboustrannou lepicí páskou: Odstraní se krycí páska a lišta se rukou přitlačí na stěnu.

  • Celoplošný koberec dle potřeby
  • Kobercové pravítko
  • Lepicí podlahová páska, oboustranná podle potřeby
  • Nůžky
  • Odlamovací nožík s hákovým nebo lichoběžníkovým ostřím
  • Prkno (pro podložení při přiřezávání)
  • Šroubovák