Hlavní obsah

Volná pokládka celoplošného koberce

Pokládat koberce zcela bez lepidla je zdravé a ekologické. U některých textilních podlahových krytin se můžete dokonce vzdát i fixace pomocí lepicí pásky. Tak je celoplošný koberec nejen rychle položen bez boulí a zkrabacení, ale dá se i rychle opět odstranit – např. při stěhování.

Pamatujte: Volná pokládka koberce je v zobrazovaném příkladu možná jen u místností o velikosti do 50 m2.

1. Příprava podkladu

Jako při všech pokládacích pracích, musí být podklad rovný, suchý a nosný, jakož i bez prasklin a nečistot. Ideálními podklady jsou např. všechny pevné, hladké, stabilní, suché užitkové podklady – jako potěr, PVC nebo linoleum.

Další informace naleznete v BAUHAUS tipu od profesionála: Příprava podkladu pro podlahové krytiny.

k Tipu od profesionála: Příprava podkladu pro podlahové krytiny

2. Rozvinutí koberce

Koberec rozviňte s přesahem na stěnu a vyhlaďte všechna zvlnění nebo záhyby. Následně vyměřte všechny výklenky (dveře na balkon, krby, trubky vytápění atd.) a pomocí ostrého odlamovacího nože je zezadu nařízněte. Tyto odlehčovací řezy ještě neodřezávejte!

Pamatujte: Před řezáním s odlamovacím nožem položte pod dané místo prkno.

Pod topnými tělesy změřte vzdálenost mezi stěnou a trubkami a vyznačte to na zadní straně koberce. Prostřednictvím trojhranných sbíhajících se řezů nahrubo vyříznete zaoblení – jemná práce bude následovat příští den.

Koberec nechte ležet přes noc: Tak se bez problémů přizpůsobí teplotě a vlhkosti v místnosti a po přesném zaříznutí se již nebude deformovat.

Přesahy příští den odřízněte (odstup cca 5 - 8 mm od stěny). Přechody u dveří se nejlépe daří pomocí dvoudílných profilů: Nejprve přišroubujte nosný profil, přiřízněte koberec a poté nasuňte krycí profil.

Obrázková galerie: Volná pokládka celoplošného koberce

Koberec rozviňte – s přesahem na stěnu – a vyměřte všechny výklenky. Pomocí ostrého odlamovacího nožíku je zezadu nařízněte.
Koberec si tak nyní musí zvyknout přes noc na klima v místnosti.
Další den přitiskněte koberec v úhlu mezi podlahou a stěnou a přesah pak odřízněte.
U zárubní posuňte převrácený koberec ke dřevu a pak jej přiřízněte kousek po kousku.
U dveří zajišťují profily krásné přechody - jako zde mezi laminátovou podlahou a celoplošným kobercem.
 
 
 

Lepení spojů

Koberec v zobrazovaném příkladu lze položit volně. Pokud však budete muset pokládat dva pruhy, měli byste oblast spoje obou pruhů spojit speciální lepicí páskou.

Kobercové soklové lišty

Zřekneme-li se použití soklových lišt, zůstane zakončení u stěny natrvalo nehezké. Neboť právě na bíle natřených tapetách často zůstávají při vysávání prachu šmouhy.
Barevně vhodné kobercové soklové lišty se jednoduše přilepí oboustrannou lepicí páskou: Odstraní se krycí páska a lišta se rukou přitlačí na stěnu.

  • prkno (pro podložení při přiřezávání)
  • odlamovací nožík s hákovým nebo lichoběžníkovým ostřím
  • nůžky
  • šroubovák
  • celoplošný koberec dle potřeby
  • kobercové pravítko