Zavlažovací systémy

162 Produktů

Dle relevance
Filtr
Kategorie

Zavlažovací systémy poskytují rovnoměrnou závlahu u menších zahrad i rozsáhlejších pozemků. Usnadňují péči o rostliny, stromy a zejména trávník, který udržují zelený a plný života po celou sezónu. Při volbě typu zavlažování je dobré znát několik parametrů, které vám výběr usnadní.

Druhy zavlažovacích systémů

Zavlažovacích systémů je celá řada. Výběr by se měl řídit potřebami a rozlohou zahrady, stejně jako jejím tvarem. Materiály zavlažovačů jsou uzpůsobené k co možná největší odolnosti vůči vodě a korozi. Obvykle jsou vyrobené z nerezového kovu v kombinaci s plastem. Volit můžete z těchto typů zavlažování:

  • Zadešťovače a ostřikovače – zadešťovače jsou vhodné pro povrchovou závlahu všech typů zahrad. Oceníte je však zejména na větších plochách, kde zajišťují rovnoměrné zavlažování celého pozemku. V nabídce najdete zadešťovače obdélníkové, vhodné pro pozemky téhož tvaru. Nebo klasické či výsuvné sektorové a kruhové zavlažovače, které jsou vhodné i pro atypicky tvarované plochy.
  • Sprinklery a kapková závlaha – hodí se pro povrchovou i podzemní závlahu kořenů. Sprinklery bývají rovněž výsuvné a jsou tak viditelné pouze v době aktivního zavlažování. V porovnání se zadešťovači poskytují sprinklery jemnější zavlažování a jsou vhodné spíše pro menší rozlohy. Kapková závlaha usnadní péči také o odlehlejší či hůře dostupné části zahrady. Potrubí pro kapkové zavlažování se instaluje pod povrch a zajišťuje optimální dodávku vody ke kořenům rostlin a stromů. Jedná se o poměrně úsporný způsob zavlažování, který je navíc snadný na údržbu.

Parametry zahradních zavlažovacích systémů

Během výběru vašeho nového systému zavlažování zahrady vezměte v potaz zejména tato kritéria:

  • Plocha zavlažování – tento údaj najdete u každého modelu zavlažovače, stačí jej porovnat s rozlohou vaší zahrady. Ty nejvýkonnější zavlažovací systémy spolehlivě obstarají i větší pozemky o rozloze stovek metrů čtverečních.
  • Dosah zavlažování – odvíjí se od typu a výkonnosti zavlažovače. Minimální dosah začíná na 2 metrech. Některé modely však dostříknou vodu až do vzdálenosti 26 metrů.
  • Tlak vody – je důležitý pro optimální fungování zavlažovacích systémů a efektivní využití jejich dosahu.
  • Průtok vody – má vliv na výkonnost zavlažování.

Automatické zavlažovací systémy

Ovládání závlahy v podobě zavlažovacích hodin a počítačů slouží ke kompletní automatizaci zavlažování. Tato zařízení se starají o přesný čas zavlažování, jeho opakování či optimální způsob závlahy podle aktuální srážkové situace. Zavlažovací počítače jsou propojené s čidly vlhkosti, která průběžně kontrolují vlhkost zavlažované půdy.

 

Automatické ovládání zavlažování je praktické především pro velmi rozsáhlé pozemky, na kterých dokážou majitelům uspořit spoustu času a energie.