Montáž sluneční plachty

Sluneční plachta pro terasu se dá rychle smontovat a spolehlivě chrání před nadbytkem škodlivého UV záření: Kvalitní plachta zachytí až 90 % paprsků. Je k dostání v mnoha tvarech (trojúhelník, čtverec nebo pětiúhelník) a barvách. Při montáži se můžete rozhodnout mezi přirozeným upevněním na stromech nebo upevněním na sloupcích a tyčích. U zobrazeného příkladu slouží jako upevnění tyče z ocelových trubek, které jsou vsunuty do zabetonovaných kotevních patek. Tak odolají náporu větru i velké sluneční plachty, které potom bezpečně zajišťují stinné místo na čerstvém vzduchu.


Návod

1. Zabetonování sloupku

Sluneční plachtu nejprve rozprostřete do pozice, ve které má později zajišťovat stín. Směrem od středu nyní veďte přes každý roh plachty cca 2-3 metry dlouhou pomyslnou linii. Koncové body označte, v těchto místech budou následně zabetonovány sloupky.

Na vyznačených místech vykopejte jamky pro kotevní patky (cca 40 cm hluboké), do každé jamky zasuňte trubku a lehce ji zatlačte do země. Jamku vyplňte střídavě rychlobetonem a vodou. Použijte tolik betonu, aby sahal až do cca 8 centimetrů pod úroveň země.

Nyní máte možnost trubku usadit buď svisle, nebo ji vyklonit o 10 až 15 stupňů směrem ven. Po asi dvou až třech dnech beton zatvrdne a Vy můžete až do úrovně země nasypat vykopanou hlínu a na beton a kolem trubky nastálo uložit vyryté trsy trávy.

Poznámka: Trubka zabetonovaná zešikma poskytuje o něco více odolnosti proti větru.

2. Montáž tyčí

Tyče z pozinkované ocelové trubky na konci jedné stěny provrtejte vrtákem o průměru 9 mm a dovnitř vsuňte vždy jeden šroub s očkem s našroubovanou matkou a podložkou. Šroub s očkem zevnitř rovněž zajistěte matkou a podložkou. Pevně utáhněte!

Takto připravené tyče nyní zasuňte do zabetonovaných patek.

3. Upevnění a napnutí sluneční plachty

Lano a železné součástky, které jsou zapotřebí pro připevnění plachty k tyčím, by měly být vysoce kvalitní, protože sluneční plachta čas od času čelí silným náporům větru: pro montáž budete potřebovat plachetní provaz, hasičské karabinky z nerezové oceli, nerezový napínač lana a již použité nerezové šrouby s očky.

Abyste dosáhli patřičných délek lan, zkraťte je následujícím způsobem: Omotejte lano lepicí páskou, rozřízněte ho nožem na koberce a následně zavařte konce. Na tyto konce nyní navažte dračí smyčky. Ty se při zátěži velmi pevně utáhnou, ale v případě potřeby se dají zase snadno povolit.

Zahákněte nyní dračí smyčku do napínače lana a ten zase do šroubu s očkem na tyči. Nyní už musíte pouze stočit napínač lana a napnout tak plachtu.

Tip

Přírodní upevnění

Namísto zabetonovaných tyčí můžete sluneční plachtu napnout i mezi stromy. V takovém případě protáhněte plachetní lano kusem zahradní hadice (co nejvíce tlustostěnné), obmotejte ji okolo kmene (nejlépe nad stabilní vidlicí větví) a opět uvažte bezpečnou dračí smyčku.

Nářadí a materiál

 • Vrtačka (ideálně s mobilním podstavcem)
 • Hasičské karabinky z nerezové oceli
 • Konev
 • Kotevní patky (dvoupalcové)
 • Lepicí páska
 • Nerezové šrouby s očky (M8 x 40) včetně matek a podložek
 • Napínače lana z nerezové oceli
 • Nůž na koberce
 • Ocelové trubky, pozinkované (jednopalcové, průměr 50 mm, tloušťka stěny 2,5 nebo 3,65)
 • Ochranná sluneční plachta dle potřeby
 • Plachetní lano (8 mm)
 • Rýč
 • Rychlobeton
 • Vodováha dle potřeby

Galerie

Vykopejte nejdříve jámy pro umístění sloupků (vykopejte si pro pozdější použití drny trávy): na trubkách bude poté pevně držet sluneční plachta.

Do každé jámy zasuňte trubku, kterou lehce zatlačte do země. Jámu vyplňte střídavě rychlobetonem a vodou cca 8 cm pod úroveň země. Rychletuhnoucí beton je připraven k okamžitému použití.

Poté co beton zatvrdne (věnujte pozornost návodu od výrobce) nasypejte do jámy vykopanou hlínu a kolem trubky umístěte vyryté drny trávy.

Tyče z pozinkované ocelové trubky na konci jedné stěny provrtejte vrtákem a dovnitř vsuňte vždy jeden šroub s očkem s našroubovanou matkou a podložkou. Šroub s očkem zevnitř rovněž zajistěte matkou a podložkou, které pevně utáhněte. Trubky zasuňte do zabetonovaných patek v zemi.

Pro upevnění plachty k trubkám použijte plachetní provaz, hasičské karabinky z nerezové oceli, nerezový napínač lana a již použité nerezové šrouby s očky. Lano a železné součástky, které jsou zapotřebí pro připevnění plachty k tyčím, by měly být vysoce kvalitní, protože sluneční plachta čas od času čelí silným náporům větru.

Nyní vytáhněte krátký konec lana skrz oko shora.

Kratší konec provazu připevněte nyní na dlouhém konci lana a spusťte jej odspodu přes oko zpět a zatáhněte těsný uzel.

MDF desky poté natírejte základním nátěrem. Mimoto doporučujeme nanést izolační základ, aby látky obsažené ve dřevě (pryskyřice) nepronikali na povrch.