Montáž pokojových dveří

Před zahájením montáže pokojových dveří je nezbytné si vyjasnit dvě věci: Jednak byste si měli rozmyslet, zda se mají dveře otvírat nalevo nebo napravo (dveře by se měly otvírat směrem do místnosti). Dále musíte před koupí přesně zaměřit světlou šířku a výšku otvoru ve zdi, a dále celkovou tloušťku stěny.

Při koupi interiérových dveří věnujte pozornost materiálu a designu. Design je věcí vkusu a výrobci nabízí nejrůznější provedení: Ta začínají u standardních dýhovaných dveří, pokračují přes vysoce kvalitní dveře z masivního dřeva v chalupářském stylu nebo bílé lakované dveře s nadsvětlíkem až po pískované skleněné dveře. V případě materiálu máte na výběr mezi dveřmi z bezpečnostního skla, masivního dřeva a dveřmi z dřevěných materiálů, jejichž výplně tvoří dutinková dřevotřísková můstková vložka, dutinková dřevotřísková deska nebo plná dřevotřísková deska. Nejjednodušším provedením jsou interiérové dveře s voštinovým jádrem z lepenky.


Návod

1. Příprava

Začněte tím, že zaměříte dveřní otvor: Změřte šířku a výšku dveřního otvoru a hloubku dveřního ostění. Výška se měří od úrovně podlahy (včetně podlahové krytiny jako je koberec, parketová podlaha atd.) ke spodnímu okraji dveřního záklenku. Změřte tloušťku stěny včetně omítky a popřípadě obkladů – a to vždy nahoře, uprostřed a dole.

2. Smontování dveřní zárubně

Před vsazením zárubně do otvoru ve zdi musíte tuto zárubeň smontovat na rovné podložce: Nejdříve zasuňte ploché čepy do připravených drážek v dílech zárubně a následně je skližte.

Do vysekaných otvorů nyní vsaďte zdvojené výstředníky, pevně je přišroubujte a navíc zatlučte ocelové skoby. Nakonec se ještě do drážky umístí distanční prvky – aby protikus zárubně později zůstal v dané poloze.

Pozor: Lepidlo nechte přibližně 20 minut ztuhnout.

Protikus zárubně (ozdobné obložky) rovněž skližte a díly spojte pomocí zdvojených výstředníků.

3. Montáž zárubně do otvoru ve zdi

Po vsazení smontované zárubně do otvoru ve zdi tuto zárubeň přesně vyrovnejte pomocí vodováhy a dřevěných klínů a destiček. Svisle vyrovnanou zárubeň zafixujte v oblasti zámku a pantů vhodnými (rozpěrnými) šroubovacími utahováky nebo zárubňovými rozpěrami. V žádném případě zde nepospíchejte a pracujte přesně – později to ušetří hodně mrzutostí.

Pozor: Zárubeň umístěte volně s mezerou nahoře i k oběma stranám (přibližně po 1–2 cm). Pokud v otvoru ve zdi překáží zbytky sádry nebo podobné materiály, otlučte je kladivem a dlátem.

Zasuňte panty (závěsy) do předvrtaných otvorů v zárubni a ze strany pevně utáhněte imbusové šrouby. Připevněte také závěsy, které patří na dveře. Nyní můžete zkušebně nasadit dveřní křídlo a zkontrolovat, zda se dveře bez potíží zavírají. Můžete provést poslední úpravy pantů.

Pozor: Aby bylo možné dveře opět otevřít, provizorně zasuňte do zámku dveřní kliku.

Prázdný prostor směrem ke zdi nyní bodově vyplňte speciální montážní pěnou (bezpodmínečně použijte zárubňovou pěnu bez rozpěrných tlaků!): Vždy vpravo i vlevo umístěte přibližně tři až pět bodů. Na horním příčném dílu zárubně stačí po jednom vypěnovaném bodu v rozích a uprostřed.

Pozor: Do profilů upevněte dřevěné latě – to omezí jejich promáčknutí

Po úplném vytvrzení PU pěny odřízněte přebytečný materiál odlamovacím nožem a teprve poté odstraňte montážní svěrky a dřevěné klíny. Nakonec nasaďte ozdobný lem z druhé strany a pověste dveřní křídlo.

4. Montáž sady klik

V nových dveřích jsou zámky většinou již osazeny. Musíte pouze namontovat sadu klik (v uvedeném příkladu sada s rozetou).

Pomocí šablony (přiložené u kování) označte na dveřním křídle body pro vrtání. Po navrtání dveří v příslušných bodech pevně přišroubujte pružné podložky.

Nakonec nasaďte rozety zámku a držadel, a to včetně držadel, a pevně utáhněte imbusové šrouby.

Tip

Dveře dřou o podlahu

Po úplném vytvrzení PU pěny odřízněte přebytečný materiál odlamovacím nožem a teprve poté odstraňte montážní svěrky a dřevěné klíny. Nakonec nasaďte ozdobný lem z druhé strany a pověste dveřní křídlo.

Nářadí a materiál

 • Tužka
 • Vrtačka
 • Odlamovací nůž
 • Sada klik (sada držadel) podle výběru vč. montážního materiálu
 • Kladivo
 • Dřevěné klíny a příp. dřevěné destičky
 • Lepidlo na dřevo
 • Imbusový klíč
 • Interiérové dveře podle výběru vč. dveřních pantů, zadlabávacího zámku a klíčů
 • Příp. dláto
 • Montážní pěna (bezpodmínečně použijte zárubňovou pěnu bez rozpěrných tlaků!)
 • Šroubovák
 • (Rozpěrné) šroubovací utahováky nebo zárubňové rozpěry
 • Vodováha
 • Zárubeň vč. montážního materiálu (ocelové svorky, zdvojené výstředníky, ploché čepy)
 • Skládací metr

Galerie obrázků: Montáž pokojových dveří

Důkladně před nátěrem nebo aplikací lazury vyčistěte dřevo. Vybrušte pečlivě také povrchy a řezané hrany a vysavačem odstraňte prach.

Začněte sestavením dílů zárubně: Do drážky prvku zárubně zasuňte ploché čepy, naneste lepidlo a prvky sesaďte.

Následují zdvojené výstředníky, které vsadíte do drážky v rámu a pevně přišroubujete.

Zatlučte ocelové skoby a umístěte distanční prvky – díky nim protikus zárubně později zůstane v dané poloze.

MDF desky poté natírejte základním nátěrem. Mimoto doporučujeme nanést izolační základ, aby látky obsažené ve dřevě (pryskyřice) nepronikali na povrch.

Do otvorů nahoře a dole zasuňte dveřní závěsy a z vnitřní strany je pevně přitáhněte. Kromě toho zašroubujte závěsy na stranu dveří.

Prázdný prostor směrem ke zdi bodově vyplňte speciální pěnou na zárubně.

Po úplném vytvrzení PU pěny nasaďte protikus zárubně.

Po zavěšení dveřního křídla následuje na závěr montáž sady klik.