Hlavní obsah

Pokládka mozaikových obkládaček v koupelně

Obkládačky ze skleněné mozaiky se snadno udržují, snášejí zatížení a jsou odolné stejně jako obkládačky v běžných formátech. Zejména ale rozmanitost vzorů a barev činí z mozaikových obkládaček stále oblíbenější obklady stěn v koupelnách. Mozaikové plata  pro lepení ze zadní strany se k tomuto účelu hodí nejlépe. Skleněnou mozaiku nalepte lepidlem na obklady a vyspárujte spárovací hmotou pro přírodní kámen.

Příklady, tipy a velký výběr obkladů z různých materiálů, formátů, dekorů a designů najdete v našem oddělení obkladů a dlažeb. Na našich prezentacích a vzorové panelech najdete příklady pokládky a možnosti použití. Tyto prezentace nabízejí inspiraci a atraktivní příklady použití obkladů a dlažeb pro Váš domov.

1. Správná příprava podkladu

Mozaikové obkládačky na stěnách lze pokládat na téměř všechny podklady postupem tzv. tenkého lože. Předpokladem je, aby měl podklad nosnost, byl rovný, suchý a bez přítomnosti látek, které ovlivňují přilnavost lepidla na obkládačky – což je například mastnota, prach nebo staré nátěry. Proto veškeré volné části a nátěry odstraňte a nerovnosti vyrovnejte samovyrovnávací stěrkou do ztracena. U silně savých podkladů navíc proveďte předúpravu základním nátěrem a nechte dobře vyschnout. V koupelně kromě toho naneste další vodotěsnou závěrnou vrstvu. V opačném případě může dojít k poškozením, způsobeným vlhkostí. Speciální utěsňovací nátěrové systémy najdete ve Vašem specializovaném centru BAUHAUS.

Další informace o přípravě podkladu pro obklady stěn najdete v BAUHAUS tipu od profesionála:. Příprava podkladu pro obklady stěn

k Tipu od profesionála: Příprava podkladu pro obklady stěn

2. Rozvržení obkládaček

Než začnete s pokládkou mozaikových obkládaček, měli byste nejprve naplánovat rozvržení tak, aby vznikl celkový harmonický obraz. Pokud chcete provést obklad až do stropu, vyznačte v obdélníkových místnostech olovnicí střed a ustavujte pak obkládačky podle něj.
Pokud máte naopak pevně určenou výšku, vyznačte tuto výšku pomocí vodováhy a olepte ji krepovou páskou. Pokud později nanesete lepidlo na obkládačky a pak krepovou pásku stáhnete, máte přesný záchytný bod pro první řadu obkládaček.

 3. Pokládka mozaikových obkládaček

Naneste lepidlo v tenké vrstvě (cca 5 mm) hladítkem na rovnou a základním nátěrem opatřenou plochu stěny a „učešte“ ji ozubenou stěrkou. Položte mozaikovou obkládačku a přitlačte ji dřevěnou nebo plastovou deskou. Ze spár vyčnívající zbytky lepidla okamžitě otřete a případně spáry vyškrábejte. Mezitím kontrolujte opakovaně pomocí vodováhy vodorovný průběh řady – pokud je lepidlo vlhké, lze to ještě zkorigovat.

Pamatujte si: Namíchejte vždy jen tolik lepidla, kolik ho do cca 30 minut dokážete zpracovat.

4. Prostupy trubek a pokládka plat s obkládačkami „přes roh“

Pro prostupy trubek (např. přívody vody a odpady) musíte rohože s mozaikou příslušně přiříznout. Za tím účelem přeneste příslušné rozměry na spodní stranu rohože s obkládačkami a tkaninu prořízněte pomocí nože na linoleum.

Když jste vše správně přiřízli (plato s mozaikou ještě jednou na zkoušku přiložte), naneste i zde lepidlo na obkládačky a zalícujte mozaiku do mezery.

Jestliže musíte mozaikové obkládačky pokládat přes roh (hranu), položte rohož s obkládačkami jako celek přímo přes hranu. Nebo – a to je spolehlivá varianta – příslušně přiřízněte plata s mozaikou a položte „na sraz“ (můžete také alternativně vložit hranový profil pro obkládačky).

Jakmile je celá plocha obložena, nechte lepidlo minimálně dvanáct hodin vytvrdnout (řiďte se podle údajů výrobce).

5. Spárování mozaikových obkládaček

Rozdělte spárovací pryžovou stěrkou spárovací hmotu úhlopříčně k obkladu. Opakujte postup tak dlouho, až jsou spáry vyplněny. Jakmile se malta trochu „zatáhne“, vytírejte vlhkou houbou nebo deskou s houbou celou vyspárovanou plochu.

Nakonec všechna vyspárování vyspárujte trvale pružným silikonem.  Za tím účelem pečlivě odstraňte všechny zbytky lepidla ze spár a proveďte základní nátěr těsnícím předběžným zátěrem. Ten se postará o to, aby se podklad odmastil a silikon lépe přilnul.

Přiložte tubu se silikonem a nanášejte hmotu v celé šířce spár. Na spáry nastříkejte pomocí postřikovače na květiny směs prostředku na mytí nádobí a vody. Na závěr stáhněte pomocí dřevěné stěrky přebytečný silikon a prsty vyhlaďte spáry.

Obrázková galerie: Pokládka mozaikových obkládaček v koupelně

Mozaikové obkládačky jsou svými různými vzory a barvami „pastvou pro oči“ v každé koupelně.
Po pečlivé přípravě podkladu naneste na plochu základní nátěr.
Poté naneste na připravenou plochu hladítkem v tenké vrstvě lepidlo pro obklady z přírodního kamene, „pročešte“ ozubenou stěrkou a vložte rohože s obkládačkami do lože z lepidla.
Pro prostupy trubek se musí mozaikové rohože příslušně přiříznout.
Pro prostupy trubek se musí mozaikové rohože příslušně přiříznout.
Diagonálně vpravte maltu pro přírodní kámen pomocí spárovací pryže. Na závěr spáry vyhlaďte vlhkým blokem houby.
Rohové, dilatační a styčné spáry elasticky utesněte se silikonem na přírodní kámen: Přiložte tubu se silikonem a nanášejte hmotu v celé šířce spár. Na závěr na spáry nastříkejte pomocí postřikovače na květiny směs prostředku na mytí nádobí a vody, stáhněte pomocí dřevěné stěrky přebytečný silikon a prsty vyhlaďte spáry.
 

Mozaikové plata

Mozaiky jsou většinou sestaveny do větších plat nebo tabulí. U plat, určených pro lepení zadní stranou se na zadní straně nachází tkanina, která zůstane v maltovém loži. Mozaikové rohože pro lepení z přední strany mají na přední straně snímatelný papír. Jakmile mozaika pevně drží na podkladu, vlhkou mokrou houbou se přední strana dobře navlhčí a stáhne se ochranný papír.

Přiřezávání mozaiky

Mozaikové plata můžete zpravidla pohodlně přiřezávat nožem na linoleum. Pokud ale má řez probíhat přímo řadou kamínků mozaiky, je k tomu potřeba elektrické nářadí: Upněte za tím účelem rohož mezi dvě dřevěné latě do svěráku a použijte úhlovou brusku s diamantovým řezným kotoučem.

Velikost zubů

Hloubka zubů ozubené stěrky, kterou se „pročesává“ lepidlo pro obkládačky, se řídí podle délky hran obkládaček:

 • 50 až 100 mm = 3 až 4 mm
 • 100 až 200 mm = 6 mm
 • 200 až 250 mm = 8 mm
 • nad 250 mm = 10 mm
 • Tužka
 • Nůž na linoleum
 • Lepidlo na obklady z přírodního kamene
 • Pryž pro spárování nebo pryžová stěrka
 • Spárovací malta pro přírodní kámen
 • Základní nátěr a případně těsnící předběžný zátěr
 • Krepová páska
 • Mozaikové obkládačky dle potřeby
 • Nůžky
 • Houba
 • Deska s houbou
 • Olovnice
 • Silikon pro přírodní kámen
 • Případně stěrková hmota pro opravy nerovností
 • Vodováha
 • Ozubená stěrkal
 • Skládací dřevěný metr