Montáž sprchové zástěny

Nejjednodušší a nejrychleji namontovanou variantou sprchové zástěny je sprchový závěs. Kdo by však chtěl do své koupelny komfortnější ochranu proti stříkající vodě, postaví stabilní sprchovou stěnu. Sprchové stěny jsou z plastu nebo jednovrstvého bezpečnostního skla. Poslední uvedené jsou k dostání buď zcela průhledné nebo s nejrůznějšími sítotiskovými vzory – pro větší či menší průhlednost. 

Při koupi sprchové zástěny můžete navíc vybírat mezi bezrámovými nebo orámovanými skleněnými stěnami: Bezrámové vypadají sice skvěle a zvlášť snadno se čistí, nikdy však dokonale netěsní – především v oblasti závěsů. V uvedeném příkladu proto padla volba na sprchovou zástěnu z pravého skla s rohovým vstupem a dvěma kyvnými dveřmi a na průběžné profily podél stěn a u spodního okraje. Tyto profilové okraje se sice zase o něco hůře čistí, zavírají však naprosto vodotěsně. Alternativně existují také sprchové zástěny, které jsou vybaveny praktickými doplňkovými detaily, jako třeba výklopné tabule. Usnadňují čištění profilů a spodní části.
Poradenství, plánování, servis nebo kompletní renovace – se službou Montážní servis BAUHAUS vás v několika pohodlných krocích dovedeme ke koupelně vašich snů.


Návod

1. Montáž stěnových profilů

Nejdříve připevněte stěnové profily pro prvky skleněných dveří. Měřte velmi přesně, aby dveře později těsnily a dobře zavíraly.

Nyní do obkladů v předem označených místech opatrně vyvrtejte otvory pro hmoždinky – s nízkým počtem otáček a bez příklepu. Následně zasuňte hmoždinky a pevně přišroubujte stěnové profily.

Pozor: Aby vrták nesklouzl, udělejte si v místech vrtání důlky nebo na obkladačky nalepte lepicí pásku.

2. Montáž sprchové zástěny

Profil ve tvaru písmene L připevněte na okraj vaničky (spodní těsnění dveří) a boční díly prvků skleněných dveří pak zaklesněte do stěnové lišty.

Pevné boční díly jsou osazeny závěsy, na které se skleněné dveře později zavěsí. Tyto boční díly se nyní musí připevnit na dříve namontovaný stěnový profil a následně velmi dobře vyrovnat.

Pozor: Nepoužívejte aku šroubovák, ale běžný šroubovák. Tímto šroubovákem můžete šrouby k vyrovnání bočních dílů přišroubovat s citem.

Je-li vše v rovině, zavěste prvky skleněných dveří.

Na závěr upevněte dole na skleněné dveře gumové profily a spodní okraje navíc utěsněte zvenčí silikonem.

Tip

Posuvné, shrnovací nebo kyvné dveře do sprchy

Pokud máte v koupelně k dispozici méně místa, je montáž posuvných nebo shrnovacích dveří eventuálně účelnější. Další vedlejší efekt: Sprchová voda se při otevření dveří automaticky nerozteče po koupelně – na rozdíl od kyvných dveří.

Nářadí a materiál

  • Tužka
  • Vrtačka a vrták
  • Sprchová zástěna z pravého skla s rohovým vstupem, dvěma kyvnými dveřmi a profily rámů (v uvedeném příkladu)
  • Šrouby a vhodné hmoždinky
  • Šroubovák
  • Silikon
  • Vodováha
  • Skládací metr

Galerie

V uvedeném příkladu byla montována sprchová zástěna z pravého skla s rohovým vstupem a dvěma kyvnými dveřmi, které jsou uchyceny vždy vpravo a vlevo na pevných skleněných prvcích.

Nejdříve vše přesně změřte, aby prvky skleněných dveří později těsnily a dobře zavíraly.

Po předvrtání otvorů pro hmoždinky pro stěnové profily a jejich upevnění uchyťte skleněné prvky do profilů.

Boční díly nyní přesně vyrovnejte pomocí vodováhy. Při šroubování příslušných šroubů postupujte citlivě.

Nyní můžete zavěsit prvky skleněných dveří, dole na dveře upevnit gumový profil a spodní okraje sprchové zástěny nakonec zvenčí kompletně utěsnit silikonem.