Hlavní obsah

Výměna poškozených obkladů

Stane se to rychle. Lahvička parfému padá v koupelně na dlažbu a zanechává nehezké odprýsknutí. Nebo tam, kde právě visíval starý držák na ručníky, na sebe nyní poutá pozornost vyvrtaná díra uprostřed kachličky.

Menší škody a nedostatky opravíte pomocí speciálního lepidla, které obdržíte ve Vašem BAUHAUS. Je-li však škoda větší a máte v zásobě náhradní obklady, měli byste tuto poškozenou obkládačku raději vyměnit.

1. Odstranění poškozené obkládačky

Nejprve odstraňte spárovací hmotu kolem dokola poškozené obkládačky. Použijte k tomu úhlovou brusku nebo vrtačku s frézovacím nástavcem. Dbejte při tom, abyste nepoškodili sousední obkládačky.

Poté opatrně, kousek po kousku, rozbijte poškozenou obkládačku kladivem a sekáčem. Nakonec odstraňte zbytky spárovací hmoty, např. pomocí vysavače. Nerovnosti podkladu vyrovnejte pomocí opravné malty. Plocha musí být rovná.

2. Obložení nebo pokládka a spárování nové obkládačky

Kvůli dalším krokům nyní oblepte okolní obkládačky lepicí páskou. Nejprve rovnoměrně naneste pružné lepidlo na obklady. Nejlépe k tomu použijte zubatou špachtli. Novou obkládačku nyní položte do lepidla a přitlačte ji. Dbejte na to, aby byly spáry stejně široké na všech stranách.

Po vytvrdnutí lepidla (vyčkat minimálně 24 hodin) vetřete do spár pružnou spárovací hmotu pomocí gumové stěrky na spáry, a to příčným směrem. Jakmile začne spárovací hmota zasychat, vyhlaďte spáry vlhkou houbou a poté obklad očistěte.

Obrázková galerie: Výměna poškozených obkladů

S pomocí frézy vyjměte starou obkládačku. Eventuálně k tomu použijte vrtačku s frézovacím nástavcem.
Starou obkládačku opatrně rozbijte kladivem.
Odstraňte všechny úlomky a důkladně vyčistěte povrch, například vysavačem.
Zubatou špachtlí rovnoměrně naneste lepidlo na obklady a položte nyní novou obkládačku pečlivě do lůžka z lepidla. Dbejte na to, aby byly koldokola rovnoměrné rozestupy.
Po asi 24 hodinách je lepidlo vytvrzené a Vy můžete obkládačku vyspárovat. Vetřete do spár spárovací hmotu a to příčným směrem.
Na závěr vyhlaďte spáry - před tím, než je spárovací hmota zcela vyschnutá - a vyčistěte obkládačku.
 
 

Spárovací hmota přímo z tuby

Vyměňujete-li pouze jednotlivé obkládačky, použijte raději spárovací hmotu z tuby: Spárovací hmota připravená k okamžitému použití existuje ve více barvách a tubu lze jednoduše opět uzavřít až do jejího dalšího použití.

Obkládačky s dekorem jako pohledovým akcentem

Všechno nemusí být vždy jen bílé nebo jednobarevné: Vytvářejte akcenty a objevte velký výběr obkladů s dekorem, jako zde v případě barevné mozaiky.
Inspiraci získáte v ARÉNĚ OBKLADŮ BAUHAUS. Vzorové panely nainstalované až do stropu demonstrují příklady pokládky a možnosti použití. Výstavy nabízejí vybrané atraktivní příklady použití obkladů ze světů bydlení a koupelen.


 • vrtačka s frézovacím nástavcem nebo úhlová bruska
 • náhradní obkládačka
 • lepidlo na obklady (flexibilní)
 • spárovací hmota (flexibilní)
 • gumová stěrka na spáry
 • kladivo
 • sekáč
 • příp. opravná malta
 • houba
 • úhlová bruska nebo vrtačka s frézovacím nástavcem
 • zubatá špachtle