Hlavní obsah

Oprava poškozených míst celoplošných koberců

Mastné skvrny, čokoláda nebo červené víno na krásném celoplošném koberci jsou sice k zlosti, ale takové znečištění se dá skutečně snadno odstranit pomocí různých čističů koberců. Ale i u neústupných skvrn nebo dokonce propálených míst nemusíte rovnou vyměnit celý koberec – pokud ještě někde máte uschovaný kousek koberce. Skvrnu nebo propálenou díru zkrátka vyřízněte a jednoduše ji nahraďte přesně pasujícím novým kouskem koberce.

1. Vyspravení skvrny

Ze zbytku koberce si přiřízněte kousek pro opravu koberce v odpovídající velikosti. Tento kousek následně použijte jako šablonu pro vyříznutí poškozeného místa ostrým odlamovacím nožem.

Z podkladu pečlivě odstraňte zbytky lepidla a očistěte hrany řezu. Vyříznutou záplatu nyní opatřete oboustrannou lepicí páskou. Při vkládání nového kousku koberce pamatujte na to, aby se směr jeho vlasu shodoval s již položeným kobercem.

Opravené místo objevíte jen při důkladném pohledu.

2. Odstranění propáleného místa

Propálená místa v celoplošném koberci z něj jednoduše vyseknete pomocí průbojníku. Záplatu musíte stejně tak vyseknout ze zbytku stejného koberce. Záplatu natřete ze zadní strany lepidlem a vložte ji poté do vyraženého otvoru tak, aby směr kobercového vlasu přesně odpovídal okolí.

Pamatujte: U vzorovaných celoplošných koberců musíte samozřejmě vyseknout barvou odpovídající kousek koberce.

Obrázková galerie: Oprava poškozených míst celoplošných koberců

Ulamovacím nožíkem vyřízněte ze zbytku koberce kousek pro opravu koberce v odpovídající velikosti.
Menší poškozené oblasti (např. propálená místa), jednoduše vyseknete pomocí průbojníku.
Nyní nasaďte nový kus koberce - v závislosti na velikosti použít buď lepidlo nebo oboustrannou lepicí pásku pro upevnění. Dále můžete zaplátané místo upravovat s tvrdším kartáčem, poté co lepidlo drží záplatu bezpečně. Tak místo švu zcela zmizí.
Opravené místo vypadá jako koberec obvykle - nanejvýš je ještě vidět velmi jemný šev, když se dostanete velmi blízko.
  • univerzální lepidlo
  • ulamovací nožík s hákovým nebo lichoběžníkovým ostřím
  • oboustranná lepicí páska
  • ruční průbojník