Oprava poškození tapety

Roztřepené spoje, odlepené rohy tapet nebo otvory po hmoždinkách jsou sice nepříjemné, ale taková poškození na tapetě lze zpravidla poměrně snadno odstranit. Můžete opravit i skvrny nebo trhliny – pokud máte v zásobě ještě zbytek tapety: Skvrnu nebo díru bez okolků vyřízněte a vyměňte je za přesně padnoucí nový kus.


Návod

1. Nalepení rohů tapety

Pokud se hrubovláknité nebo papírové tapety odlepí v rohu, uvolněný kus tapety pomocí štětce dobře namočte vodou. Tím se tapeta poněkud roztáhne. Následně vezměte hotové disperzní lepidlo, natřete podklad a tapetu dobře přitiskněte.

Pozor: Disperzní lepidlo na opravy je k dispozici také v tubě jako lepidlo na tapetové bordury nebo spoje.

2. Odstranění otvorů po hmoždinkách a malých trhlin

Rychle opravit můžete také otvory po hmoždinkách nebo malé trhliny. Hotový tmel naneste jednoduše přímo z tuby a hmotu pomocí špachtle rozetřete na poškozené místo.

Pozor: Tubu s hotovým tmelem je třeba před použitím prohníst, aby se hmota dobře promísilila.

3. Vyříznutí větších poškození

Poškozené místo vyřízněte kolem dokola ostrým odlamovacím nožem podél tapetovací špachtle.

V uvedeném příkladu je tapeta z netkané textilie. Ta se dá většinou stáhnout už za sucha. V opačném případě poškozenou část tapety navlhčete a odstraňte ji pomocí špachtle.

Kromě toho odstraňte z podkladu zbytky lepidla a případné vady ve zdi opravte vyrovnávacím tmelem. Před nanesením lepidla na netkanou textilii nechte podklad dobře uschnout.

4. Oprava poškozeného místa

Na poškozené místo natřené lepidlem položte přibližně ustřižený kousek tapety a pevně jej přitiskněte. Nyní použijte odlamovací nůž k takzvanému proříznutí zdvojeného spoje: Záplatu i starou tapetu protněte jedním řezem.

Pozor: Proříznutí zdvojeného spoje je technika často používaná při tapetování – nejen při opravách.

Přesah stáhněte tak, aby záplata zůstala na stěně.

Nyní záplatu ještě nadzvedněte a vytáhněte výřez staré tapety, který se nachází pod ní. Nový kousek tapety můžete nyní pevně přilepit a přitisknout, a to perfektně na styk.

Opravené místo objeví pouze ten, kdo se dívá velmi důkladně!

Tip

Proříznutí zdvojeného spoje

Jednotlivé pruhy tapet se musí pokládat tak, aby se dotýkaly. Pokud by Vám vyšel příliš krátký pruh, doporučuje se proříznutí zdvojeného spoje: Následující pruh přiložte s překrytím a oba pak rovně prořízněte odlamovacím nožem. Nyní nadzvedněte horní pruh a odstraňte spodní odříznutý pásek. Místo napojení obou pruhů pevně přitiskněte ke stropu válečkem na spoje.

Nářadí a materiál

  • Lepidlo na tapetové bordury nebo spoje
  • Odlamovací nůž
  • Štětec
  • Opravný vyrovnávací tmel
  • Zbytky tapet
  • Špachtle na tapety

Galerie obrázků: Oprava poškození tapety

Poškození na tapetách si můžete snadno opravit sami. Po odstranění poškozené části tapety nutně vyspravte opravným tmelem také případná poškození podkladu.

Na poškozené místo, na které bylo napřed čerstvě naneseno lepidlo, přitiskněte o něco větší kus tapety a proveďte proříznutí zdvojeného spoje.

Následně stáhněte přesah, odstraňte část staré tapety, která se pod tímto kusem tapety nachází, a záplatu přesně přilícujte. Opravované místo vypadá stejně jako ostatní tapeta. Maximálně lze ještě vidět náznak spoje – pokud se člověk hodně přiblíží.