Natírání zvětralých balkonových prvků

Řasy, houby, lišejníky, mechorosty, larvy tesaříka, dřevo s trhlinami a zbarvené dřevo – slunce, vítr a škůdci dávají dílům ze dřeva v exteriéru jaksepatří zabrat. O to důležitější je povrchová úprava. Pravidelný nátěr vodoodpudivou silnovrstvou lazurou upravující vlhkost chrání materiál i barvu dřevěných prken balkonového zábradlí.

Pozor: I dveřní zárubně a okenní rámy ze dřeva pravidelně vyžadují nový nátěr zvenčí.


Návod

1. Nářadí pro natírání barvou

V exteriéru se často používají levné jehličnaté dřeviny jako borovice, smrk nebo jedle. Často jsou však napadány houbami, které způsobují modrání dřeva (patrné na tmavě zbarvených místech dřeva), což v konečném důsledku usnadňuje pronikání vody do dřeva a trhání vláken.

V uvedeném příkladu byla péče o dřevo po dlouhou dobu zanedbávána – nejvyšší čas na jeho sanaci! Trhliny a vrstva řas na zbarveném dřevě nejenže hyzdí vzhled, ale znamenají i bezpečnostní riziko, jestliže jsou balkonové prvky zpuchřelé a lámavé.

Nejdříve odstraňte jednotlivá prkna zábradlí. Jednotlivé latě popište, pomůže to později při jejich opětovném přidělávání.

Po pečlivém očištění prken kompletně odstraňte starou lazuru. Pokud je dřevo napadeno dokonce houbami způsobujícími modrání, obruste jej navíc až na zdravou strukturu (příp. jednotlivá prkna vyměňte za nové latě).

Pozor: Budete-li dřevo lazurovat pravidelně, před novým nátěrem stačí zbrousit starou silnovrstvou lazuru.

Jako první vrstvu naneste základní nátěr. Tento nátěr chrání dřevo před houbami a plísněmi, zajistí optimální přilnavost lazury a později hladký povrch.

Pozor: Prostředky na ochranu dřeva používejte s opatrností a před použitím si vždy přečtěte etiketu a informace o produktu.


Po zaschnutí základního ochranného nátěru dřeva (dodržujte údaje výrobce) naneste lazuru. Štětec přitom veďte dlouhými tahy paralelně k textuře dřeva – tím vznikne rovnoměrný povrch. Dříve než dřevo opět přiděláte na zábradlí, nechte lazuru zcela zaschnout.

Pozor: Podle potřeby můžete po zaschnutí nanést i druhý nátěr lazurou.

Tip

Obnovení silnovrstvé lazury


Dřevěné plochy jsou chráněny před větrem a nečasem pouze tehdy, pokud je nátěr neporušený. Jako zjednodušené základní pravidlo platí, že silnovrstvé lazury by se měly obnovovat každé tři roky až pět let. Proto pravidelně kontrolujte, zda není nutný nový ochranný nátěr. Přitom vám pomůže malý trik: Na lazurované dřevo položte mokrou látku. Pokud dřevo po krátké době ztmavne, lazura již není funkční a musí se obnovit.

Nářadí a materiál

  • Silnovrstvá lazura, lazura na okna a dveře vhodná do exteriéru
  • Delta bruska
  • Excentrická bruska
  • Páska na olepení oken
  • Primer / základní ochranný nátěr na dřevo
  • Lepicí etikety
  • Štětec na lazuru

Obrázková galerie: Natírání a lazurování okenních rámů a dveří

Natírání a lazurování okenních rámů a dveří
I dveřní zárubně a okenní rámy ze dřeva potřebují čas od času nový nátěr. Dříve než budete natírat, dřevěné povrchy obruste. Delta bruskou se dostanete do každého úzkého koutu.

 

Natírání a lazurování okenních rámů a dveří
Před natíráním lazurou olepte okenní sklo speciální páskou na olepování oken. Navíc proti kapající lazuře podložte novinový papír.

Natírání a lazurování okenních rámů a dveří
Před natíráním lazurou olepte okenní sklo speciální páskou na olepování oken. Navíc proti kapající lazuře podložte novinový papír.