Hlavní obsah

Natírání a lazurování dřeva

Natírat dřevo barvou nebo jej lazurovat není těžké - pokud respektujete některé principy. Začíná to již správnou předběžnou přípravou: Odstraňovačem starých nátěrů nebo horkovzdušnou pistolí nejprve odstraňte staré vrstvy barvy. Následně povrch důkladně očistěte. Očištěním jste současně provedli další důležitý pracovní krok: navlhčení dřeva. Tím nabobtnají vlákna dřeva a malá poškození zmizí sama od sebe. Důležité: Dřevo musí být navlhčeno na všech místech stejnoměrně. Vlákna dřeva vzpřímená navlhčením následně obrousíte a vyhladíte pro následující ošetření povrchu.

Pamatujte: Kdo při zacházení s barvami a lazurami zanedbává platná bezpečnostní pravidla (např. hojné větrání, přičemž lepší je pracovat venku), riskuje vážná poškození zdraví. Na zadní straně každého obalu naleznete pokyny k obsaženým látkám, nebezpečím a ochranným opatřením. Kromě toho používejte gumové rukavice.

1. Nářadí pro natírání barvou

Kromě pečlivého nátěru barvou, příp. lazurou je pro dobrý výsledek rozhodující volba a kvalita vhodného nářadí. Použitím vysoce kvalitních štětců a válečků na barvu ušetříte čas, vyhnete se mrzutostem a zklamáním - a budete lépe natírat. Barvu nebo lazuru dobře promíchejte míchacím dřívkem a použijte vaničku na barvy s výměnnými mřížkami. Ty Vám usnadní práci především s lakovacími válečky: Poflokované válečky jsou vhodné pro akrylové barvy, pěnové válečky pak pro barvy na bázi syntetické pryskyřice. Štětce s pravými štětinami (čínské nebo prasečí štětiny) používejte pro barvy a laky obsahující rozpouštědla. Pro vodou ředitelné akrylové barvy použijte štětec s umělými štětinami. Pro nanášení lazury nejlépe použijte speciální lazurovací štětec.

Pamatujte: Nový štětec před použitím důkladně vyperte. Volné štětiny vypadnou, jestliže několikrát přejedete přes surové dřevo nebo brusný papír. A: respektujte údaje, pro které barvy a lazury je daný nástroj určen.

2. Natírání dřeva bezbarvým lakem nebo sytou barvou

Po právě popsaném "navlhčení" nechejte dřevo zcela uschnout. Následně dřevo obruste, nejlépe ručně pomocí brusného špalíku. Povrch dřeva bude krásně hladký, budete-li postupovat ve třech pracovních krocích: Začněte hrubým brusným papírem (zrnitost 120), poté středním (zrnitost 150). Nakonec použijte jemný brusný papír (zrnitost 180). Pracujte s mírným tlakem ve směru textury dřeva.  Následně odstraňte prach pomocí suchého kartáče nebo povrch vysajte.

Krásného výsledku - i při natírání bezbarvým lakem - docílíte nanesením více vrstev: základní nátěr, mezinátěr a vrchní nátěr. Nejprve natřete hrany pomocí štětce a ihned nato plochy bez nasazování válečkem ve směru žilkování dřeva.

Chcete-li na celou plochu nanášet akrylovou barvu pomocí štětce, natřete jen dva až tři pruhy, které následně "rozeženete" nebo "urovnáte" tím, že štětcem nebo válečkem přejedete po ploše nejprve napříč a poté opět podélně - bez nabrání nové barvy. Tak docílíte rovnoměrné distribuce barvy. Štětec ponořujte do barvy vždy jen do třetiny délky štětin.

Pamatujte: Aby se zvířený prach neusadil do ještě vlhké barvy, pracujte s ní v co možná bezprašném prostředí.

3. Natírání samostatných barevných ploch

Abyste zabránili tomu, že bude barva u samostatných barevných ploch zatékat pod lepicí pásku, natřete plochu nejprve základním nátěrem, mezinátěrem a vrchním nátěrem. Dříve než následně začnete požadovanou plochu pečlivě oblepovat (malířská krepová páska nebo lakýrnická páska), musí být barva základní plochy absolutně suchá (řiďte se pokyny výrobce).

Olepenou plochy nyní znovu natřete základní barvou - tak zalepíte ty nejmenší prasklinky. Po zaschnutí dvakrát přetřete válečkem s barvou a poté odstraňte lepicí pásku.

4. Základní nátěr

Některé předměty musíte před nanášením barvy navíc ošetřit základním nátěrem: Například by měly být "středně husté dřevovláknité desky" (MDF) opatřeny plnicím základním nátěrem především v oblasti hran. Kromě toho mohou pryskyřice ale i některé látky obsažené v dubovém dřevě zabarvovat lak. Zde je opět nutné nanesení izolačního základu obsahujícího rozpouštědla.

5. Lazurování dřeva

Povrch nábytku zušlechtíte lazurou následovně: U surového dřeva obrousíte a očistíte povrch již popsaným způsobem. Dřevo poté opatřete prvním nátěrem lazurou a nechejte jej schnout. Následně povrch ještě jednou přebruste jemným brusným papírem. Druhý nátěr speciální lazurou na nábytek se postará o krásný lesk, aniž by byla skryta textura dřeva. Štětec veďte dlouhými tahy souběžně s žilkováním dřeva - získá se tak rovnoměrný povrch.

Pamatujte: Lazura je často řídká a může Vám rychle "stéci". Polepte proto krepovou páskou všechna místa, která musí být chráněna. Jakmile lazura poněkud zaschla, odstraňte krepovou pásku. A: vlastní barva dřeva ovlivňuje konečný barevný odstín. Udělejte si proto zkušební nátěr.

Obrázková galerie: Natírání a lazurování dřeva

Důkladně před nátěrem nebo aplikací lazury vyčistěte dřevo. Vybrušte pečlivě také povrchy a řezané hrany a vysavačem odstraňte prach.
MDF desky poté natírejte základním nátěrem. Mimoto je doporučitelné nanesení izolačního základu, aby látky dřeva (pryskyřice) nepřerazili.
Nanášejte základní nátěr, mezinátěr a vrchní nátěr: Natřete hrany pomocí štětce a plochy pomocí válečku ve směru textury dřeva.
Čistá barevná pole se podaří nejlépe, když oblepíte odpovídající plochu a tuto nanovo natřete základní barvou před nanesením barebnýho nátěru. Jedině tímto způsobem se vyhnete viditelným "záběhům" barvy (na obrázku vlevo). Vztahuje se na akrylovou barvu a barvu na bázi umělé pryskyřice.

Druhy barevných nátěrů

Existují tři důležité druhy barev: Akrylové barvy, barvy na bázi přírodní pryskyřice a barvy na bázi syntetické pryskyřice. Akrylové barvy neobsahují rozpouštědla a jsou ředitelné vodou. Nezapáchají a jsou rychle zpracovatelné. Hodí se pro nátěry dřeva, kovů, jakož i plastických hmot. U barev na bázi přírodní pryskyřice se jako pojivo používají suroviny rostlinného a živočišného původu. Barvy na bázi umělé pryskyřice můžete použít zejména pro stoly, židle a jiné povrchy, které jsou vystaveny stálému zatížení. Pomocí barev na bázi umělé pryskyřice vytvoříte povrchy odolné vůči nečistotám a škrábancům.

Alten Lack mit Heissluft entfernen

Staré vrstvy nátěru můžete odstranit pomocí horkovzdušné pistole: Vzduch horký až 600 °C barvu změkčí a ta se dá snadno odstranit. S horkovzdušnou pistolí se proto hodně přibližte k odstraňované barvě. Pamatujte na to, že se vzduch mezi tryskou a barvou rychle ochlazuje, např. při vzdálenosti 5 cm o 70 °C.

Dříve než pistoli odložíte, nechejte trysku vychladnout. Je po práci velmi horká - nedotýkejte se jí rukama a položte ji na nehořlavé místo.

Odstraňovač starých nátěrů

Odstraňovače starých nátěrů jsou v současnosti nabízeny bez zdraví škodlivých chlorovaných uhlovodíků a metylchloridů. Přesto pracujte v gumových rukavicích - venku nebo při otevřeném oknu.  Doba působení závisí na teplotě a starém nátěru (respektujte pokyny výrobce). Odstraňovače starých nátěrů jsou připraveny k okamžitému použití: Nanášejte je štětcem, kartáčem nebo válečkem z jehněčí kůže. Vyčkejte, až se na staré barvě začnou objevovat puchýře. Uvolněnou vrstvu nátěru poté odstraňte špachtlí. Při více vrstvách barvy může být nutný další nátěr odstraňovačem. Zkontrolujte, zda se uvolnily všechny zbytky barvy.

Pro odstranění barev na bázi syntetické pryskyřice a olejových barev použijte odizolovací prášek, ze kterého po smíchání s vodou vznikne pasta. Tak je možné odstranit až do deseti vrstev barvy najednou. Odizolovací prášek není vhodný pro dýhované dřevo, disperzní barvy, nitro a akrylové barvy. 

 • podle potřeby akrylová barva, barva na bázi přírodní nebo umělé pryskyřice
 • příp. odstraňovač starých nátěrů nebo pasta k odstranění starých nátěrů
 • vanička na barvu s vyměnitelnými mřížkami
 • gumové rukavice
 • příp. základní nátěr
 • příp. horkovzdušná pistole
 • štětec z umělých nebo pravých štětin
 • lakovací válečky (poflokované válečky pro akrylové barvy, pěnové válečky pro barvy na bázi umělé pryskyřice)
 • brusný špalík
 • brusný papír
 • houba
 • terpentýn
 • rýžový kartáč