Natírání a lazurování dřeva

Natírat dřevo barvou nebo jej lazurovat není těžké, stačí když se budete držet doporučených pokynů. Začíná to již správnou přípravou: Odstraňovačem starých nátěrů nebo horkovzdušnou pistolí nejprve odstraňte staré vrstvy barvy. Následně povrch důkladně očistěte. Očištěním současně dřevo navlhčíte. Tím vlákna dřeva nabobtnají a malá poškození zmizí sama od sebe. Dřevo musí být navlhčeno na všech místech stejnoměrně. Vlákna dřeva vzpřímená navlhčením následně obrousíte a vyhladíte pro následující ošetření povrchu.

Existují tři důležité druhy barev: Akrylové barvy, barvy na bázi přírodní pryskyřice a barvy na bázi syntetické pryskyřice. Akrylové barvy neobsahují rozpouštědla, jsou ředitelné vodou, nezapáchají a jsou rychle zpracovatelné. Hodí se pro nátěry dřeva, kovů, jakož i plastických hmot. U barev na bázi přírodní pryskyřice se jako pojivo používají suroviny rostlinného a živočišného původu. Barvy na bázi umělé pryskyřice můžete použít zejména pro stoly, židle a jiné povrchy, které jsou vystaveny stálému zatížení. Pomocí barev na bázi umělé pryskyřice vytvoříte povrchy odolné vůči nečistotám a škrábancům.


Návod

1. Nářadí pro natírání barvou

Kromě pečlivého nátěru barvou, příp. lazurou je pro dobrý výsledek rozhodující volba a kvalita vhodného nářadí. Použitím vysoce kvalitních štětců a válečků na barvu ušetříte čas a vyhnete se mnoha mrzutostem. Barvu nebo lazuru dobře promíchejte míchacím dřívkem a použijte vaničku na barvy s výměnnými mřížkami. Ty vám usnadní práci především s lakovacími válečky: Poflokované válečky jsou vhodné pro akrylové barvy, pěnové válečky pak pro barvy na bázi syntetické pryskyřice. Štětce s pravými štětinami (čínské nebo prasečí štětiny) používejte pro barvy a laky obsahující rozpouštědla. Pro vodou ředitelné akrylové barvy použijte štětec s umělými štětinami. Pro nanášení lazury použijte nejlépe speciální lazurovací štětec.

Doporučení: Nový štětec před použitím důkladně vyperte. Volné štětiny vypadnou, jestliže několikrát přejedete přes surové dřevo nebo brusný papír. Nezapomeňte použít vhodný typ štětce pro danou barvu či lazuru.

2. Natírání dřeva bezbarvým lakem nebo sytou barvou

Po "navlhčení" nechejte dřevo zcela uschnout. Následně dřevo obruste, nejlépe ručně pomocí brusného špalíku.

Aby byl povrch dřeva dokonale hladký, držte se následujících tří pracovních kroků: Začněte hrubým brusným papírem (zrnitost 120), poté středním (zrnitost 150) a nakonec použijte jemný brusný papír (zrnitost 180). Pracujte s mírným tlakem ve směru textury dřeva. Následně odstraňte prach pomocí suchého kartáče nebo povrch vysajte.

3. Natírání samostatných barevných ploch

Abyste u samostatných barevných ploch zabránili zatékání barvy pod lepicí pásku, natřete plochu nejprve základním nátěrem, poté mezinátěrem a vrchním nátěrem. Dříve než začnete požadovanou plochu pečlivě oblepovat (malířskou krepovou páskou nebo lakýrnickou páskou), musí být barva základní plochy absolutně suchá (řiďte se pokyny výrobce).

Olepenou plochu nyní znovu natřete základní barvou, tím odstraníte zbylé prasklinky. Po zaschnutí dvakrát přetřete válečkem s barvou a poté odstraňte lepicí pásku.

4. Základní nátěr

Některé předměty musíte před nanášením barvy navíc ošetřit základním nátěrem: Například "středně husté dřevovláknité desky" (MDF) by měli být opatřeny plnicím základním nátěrem především v oblasti hran. Kromě toho mohou pryskyřice ale i některé látky obsažené v dubovém dřevě zabarvovat lak. Zde je opět nutné nanést izolační základ obsahující rozpouštědla.

5. Lazurování dřeva

Povrch nábytku zušlechtíte lazurou následovně: U surového dřeva obrousíte a očistíte povrch již popsaným způsobem. Dřevo poté jednou natřete lazurou a nechte jej schnout. Následně povrch ještě jednou přebruste jemným brusným papírem. Druhý nátěr speciální lazurou na nábytek se postará o krásný lesk, aniž by byla skryta textura dřeva. Štětec veďte dlouhými tahy souběžně s žilkováním dřeva, tím získáte rovnoměrný povrch.

Doporučení: Lazura je často řídká a může rychle stéci. Polepte proto všechna místa, která musí být chráněna, krepovou páskou. Jakmile lazura zaschne, odstraňte krepovou pásku. Vlastní barva dřeva ovlivňuje konečný barevný odstín, proto je třeba udělat zkušební nátěr.

Tip

Druhy barevných nátěrů

Existují tři důležité druhy barev: Akrylové barvy, barvy na bázi přírodní pryskyřice a barvy na bázi syntetické pryskyřice. Akrylové barvy neobsahují rozpouštědla, jsou ředitelné vodou, nezapáchají a jsou rychle zpracovatelné. Hodí se pro nátěry dřeva, kovů, jakož i plastických hmot. U barev na bázi přírodní pryskyřice se jako pojivo používají suroviny rostlinného a živočišného původu. Barvy na bázi umělé pryskyřice můžete použít zejména pro stoly, židle a jiné povrchy, které jsou vystaveny stálému zatížení. Pomocí barev na bázi umělé pryskyřice vytvoříte povrchy odolné vůči nečistotám a škrábancům.

Odstranění starého laku horkovzdušnou pistolí

Staré vrstvy nátěru můžete odstranit pomocí horkovzdušné pistole. Vzduch horký až 600 °C barvu změkčí a ta se dá snadno odstranit. Horkovzdušnou pistolí se proto přibližte co nejblíže k odstraňované barvě. Pamatujte na to, že se vzduch mezi tryskou a barvou rychle ochlazuje, např. při vzdálenosti 5 cm o 70 °C.

Dříve než pistoli odložíte, nechejte trysku vychladnout. Nedotýkejte se jí rukama a položte ji na nehořlavé místo.

Odstraňovač starých nátěrů

Odstraňovače starých nátěrů jsou v současnosti nabízeny bez zdraví škodlivých chlorovaných uhlovodíků a metylchloridů. Přesto pracujte v gumových rukavicích a to venku nebo při otevřeném oknu. Doba působení závisí na teplotě a starém nátěru (respektujte pokyny výrobce). Odstraňovače starých nátěrů jsou připraveny k okamžitému použití: Nanášejte je štětcem, kartáčem nebo válečkem z jehněčí kůže. Vyčkejte, až se na staré barvě začnou objevovat puchýře. Uvolněnou vrstvu nátěru poté odstraňte špachtlí. Při více vrstvách barvy může být nutný další nátěr odstraňovačem. Zkontrolujte, zda se uvolnily všechny zbytky barvy.

Pro odstranění barev na bázi syntetické pryskyřice a olejových barev použijte odstraňovač v prášku, ze kterého po smíchání s vodou vznikne pasta. Tak je možné odstranit až do deseti vrstev barvy najednou. Odstraňovač starých nátěrů v prášku není vhodný pro dýhované dřevo, disperzní barvy, nitro a akrylové barvy.

Nářadí a materiál

  • Akrylová barva, barva na bázi přírodní nebo umělé pryskyřice dle potřeby
  • Brusný papír
  • Brusný špalík
  • Gumové rukavice
  • Horkovzdušná pistole v případě potřeby
  • Houba
  • Lakovací válečky (poflokované válečky pro akrylové barvy, pěnové válečky pro barvy na bázi umělé pryskyřice)
  • Odstraňovač starých nátěrů nebo pasta k odstranění starých nátěrů
  • Rýžový kartáč
  • Špachtle
  • Štětec z umělých nebo pravých štětin
  • Terpentýn
  • Vanička na barvu s vyměnitelnými mřížkami
  • Základní nátěr v případě potřeby

Galerie

Důkladně před nátěrem nebo aplikací lazury vyčistěte dřevo. Vybrušte pečlivě také povrchy a řezané hrany a vysavačem odstraňte prach.

MDF desky poté natírejte základním nátěrem. Mimoto doporučujeme nanést izolační základ, aby látky obsažené ve dřevě (pryskyřice) nepronikali na povrch.

Nanášejte základní nátěr, mezinátěr a vrchní nátěr: Natřete hrany pomocí štětce a plochy pomocí válečku ve směru textury dřeva.

Čistých barevných ploch docílíte nejlépe, když oblepíte požadovanou plochu lepicí páskou a tuto nanovo natřete základní barvou před nanesením barevného nátěru. Jedině tímto způsobem se vyhnete viditelným „záběhům" barvy (na obrázku vlevo). Vztahuje se na akrylovou barvu a barvu na bázi umělé pryskyřice.