Hlavní obsah

Vysokotlaký čistič

Abyste se zbavili skutečně namáhavé práce při čištění teras, cest, zdí nebo zahradnických nářadí a zahradního nábytku a přitom je důkladně zbavili špíny, lze to zvládnout rychle a jednoduše vysokotlakým čističem. Kromě toho jsou vysokotlaké čističe skuteční ochránci životního prostředí: Normální zahradní hadicí protéká ve stejném čase mnohem více vody než vysokotlakým čističem. Šetří také drahocennou vodu – a právě pro práce při čištění a zavlažování se dnes spotřebovává stále více drahocenné pitné vody. Praktické čistící přístroje jsou snadno ovladatelné, jsou poháněny elektromotory a jsou všestranně použitelné. Již malými přístroji pro začátečníky dosáhnete hodně čistoty. Ty větší ovšem čistí pohodlněji a rychleji.

Pamatujte si: Při čištění chodníkových desek, teras, oken a okenních rámů se bezpodmínečně vyhýbejte spárám či těsněním. Proud vody má dostatek síly k tomu, aby prorazil těsnění v oknech a obnažoval spáry.

Výběr správného vysokotlakého čističe

Ten, kdo plánuje pořízení vysokotlakého čističe, má na výběr širokou nabídku: Existují vysokotlaké čističe jak na studenou, tak i na teplou vodu. Pro profesionální oblast jsou k dostání i se spalovacím motorem. Pro soukromé použití postačí zpravidla čističe se studenou vodou. To znamená, že přístroj sám nepřipravuje teplou vodu. Pro zlepšení výkonu při čištění lze ale teplou vodu přivádět. V návodu k obsluze uvádí výrobce, jakou maximální teplotu může mít přiváděná voda. Držte se těchto údajů, protože jinak se mohou poškodit nebo zcela zničit zejména těsnění.

Pamatujte si: čističe na teplou vodu jsou velmi drahé – ovšem rozpouštějí tuky a oleje rychleji a tu a tam se tím doba čištění výrazně zkracuje.

Při nákupu si všímejte především tlaku vody a množství vody, které vysokotlaký čistič dodává – protože s větším množstvím vody je výkon při čištění výrazně vyšší. Příklad: s 50 litry vody, která je vrhána pod tlakem 30 barů proti stěně, docílíme jiný výsledek čištění než s 1 litrem vody, který rovněž pod tlakem 30 barů zasáhne stěnu. Pro soukromého uživatele, který chce příležitostně vyčistit svou terasu, plně postačí přístroje s maximálním tlakem 120 až 150 barů.

I tryska rozhoduje o rychlém a důkladném postupu práce: V principu se rozlišuje mezi tryskami s plošným rozstřikem a tryskami s bodovým paprskem. Silně sdružený bodový paprsek rozpouští i tvrdošíjně ulpívající nečistotu, plošný rozstřik rozkládá vodu do šířky a lépe se hodí pro velké plochy. Další tryska, takzvaná rotační tryska, v sobě spojuje plošný výkon plošného rozstřiku se silou při čištění bodového paprsku.

Sortiment příslušenství nabízí velký výběr: Ať už se jedná o prodlužovací nástavce z ocelových nebo plastových trubek, plochý kartáč, plastovou hubici, rotující mycí kartáč, ruční postřikovací pistoli, nádrž na čisticí prostředky a ještě mnohem více – pro různé činnosti při čištění existuje vhodné příslušenství.

Kombinací tlaku a množství vody odstraňují vysokotlaké čističe rychle a pohodlně tvrdošíjně ulpívající špínu – zejména vodní řasy, lišejníky a také nevzhledný mech lze bez námahy pomocí vysokého tlaku vody odplavit ze zdí, kamenů a cest. Pomocí příslušných mycích kartáčů a rozstřikovacích trysek se daří čištění zahradnické techniky a nářadí, či zahradního nábytku, kvalitních disků z lehkých kovů, automobilů nebo jízdních kol téměř bez vynakládání síly a velké námahy. S praktickým prodlužovacím nástavcem a téměř bez vynaložení síly lze kromě toho pomocí mycího kartáče čistit okenní tabule zimních zahrad.

Pamatujte si: Nikdy nemiřte proudem vody na lidi a s vysokotlakým čističem vždy pracujte směrem od těla. Kromě toho by se při čištění vysokým tlakem vždy měla nosit pevná obuv.

Obrázková galerie: Vysokotlaký čistič

Takto funguje vysokotlaký čistič: voda je přiváděna pomocí pístového čerpadla pod vysokým tlakem. Vysoký tlak vytváří v čisticí trysce nebo rozprašovací hlavici proud vody při vysoké rychlosti. Tímto je možné zbavit povrchy i od odolných nečistot nebo vrstev nátěrů.
Řasy, lišejníky a mechy lze z teras snadno smýt  vysokým tlakem vody.
Nejen na zahradě – ale také v zemědělství jsou používány vysokotlaké čističe k odstranění i těch nejnáročnějších nečistot.

Univerzální koncentrát pro vysokotlaké čističe

Speciální koncentrát pro vysokotlaké čističe rozpouští dokonce i tvrdošíjně ulpívající nečistoty a je vhodný pro všechny vysokotlaké čističe a systémy vysokotlakých čističů.