Vysokotlaký čistič

Abyste se zbavili skutečně namáhavé práce při čištění teras, cest, zdí nebo zahradnických nářadí a zahradního nábytku a přitom je důkladně, rychle a jednoduše zbavili špíny, použijte vysokotlaký čistič. Vysokotlaké čističe jsou zároveň skuteční ochránci životního prostředí: Normální zahradní hadicí protéká ve stejném čase mnohem více vody než vysokotlakým čističem. Šetří také drahocennou vodu – a právě pro práce při čištění a zavlažování se dnes spotřebovává stále více pitné vody. Praktické čisticí přístroje jsou snadno ovladatelné, jsou poháněny elektromotory a jsou všestranně použitelné. Již malé přístroje zvládnou vše dobře vyčistit, ale ty větší čistí pohodlněji a rychleji. 

Při čištění chodníkových desek, teras, oken a okenních rámů se bezpodmínečně vyhýbejte spárám či těsněním. Proud vody má dostatek síly na to, aby prorazil těsnění v oknech a obnažoval spáry.


Návod

Výběr správného vysokotlakého čističe

Ten, kdo plánuje pořízení vysokotlakého čističe, má na výběr ze široké nabídky: Existují vysokotlaké čističe jak na studenou, tak na teplou vodu. Pro profesionální oblast jsou k dostání i se spalovacím motorem. Pro soukromé použití postačí zpravidla čističe se studenou vodou. To znamená, že přístroj sám nepřipravuje teplou vodu. Pro zlepšení výkonu při čištění lze ale teplou vodu přivádět. V návodu k obsluze uvádí výrobce, jakou maximální teplotu může mít přiváděná voda. Držte se těchto údajů, protože jinak se mohou poškodit nebo zcela zničit zejména těsnění.

Čističe na teplou vodu jsou sice velmi drahé, rozpouštějí ale tuky a oleje rychleji a tu a tam se tím doba čištění výrazně zkracuje.

Při nákupu si všímejte především tlaku a množství vody, které vysokotlaký čistič dodává – čím větším množstvím vody, tím vyšší výkon při čištění. Například s 50 litry vody, která proti stěně tryská pod tlakem 30 barů, docílíme jiný výsledek čištění než s 1 litrem vody, který rovněž pod tlakem 30 barů zasáhne stěnu. Pro soukromého uživatele, který chce příležitostně vyčistit svou terasu, plně postačí přístroje s maximálním tlakem 120 až 150 barů.

I tryska má vliv na rychlý a kvalitní výsledek čištění. V principu rozlišujeme mezi tryskami s plošným rozstřikem a tryskami s bodovým paprskem. Silně sdružený bodový paprsek rozpouští i tvrdošíjně ulpívající nečistotu, plošný rozstřik rozkládá vodu do šířky a lépe se hodí pro velké plochy. Další tryska, takzvaná rotační tryska, v sobě spojuje plošný výkon plošného rozstřiku se silou při čištění bodového paprsku.

 Pro různé činnosti při čištění existuje široký výběr vhodného příslušenství - ať už jde o prodlužovací nástavce z ocelových nebo plastových trubek, plochý kartáč, plastovou hubici, rotující mycí kartáč, ruční postřikovací pistoli, nádrž na čisticí prostředky a mnohé další.

Kombinací tlaku a množství vody odstraňují vysokotlaké čističe rychle a pohodlně tvrdošíjně ulpívající špínu – zejména vodní řasy, lišejníky a také nevzhledný mech lze bez námahy pomocí vysokého tlaku vody odstranit ze zdí, kamenů a cest. Pomocí příslušných mycích kartáčů a rozstřikovacích trysek se daří čištění zahradnické techniky a nářadí či zahradního nábytku, kvalitních disků z lehkých kovů, automobilů nebo jízdních kol téměř bez vynaložení síly. S praktickým prodlužovacím nástavcem lze pomocí mycího kartáče čistit okenní tabule zimních zahrad.

S vysokotlakým čističem vždy pracujte směrem od těla a nikdy nemiřte proudem vody na ostatní osoby. Kromě toho byste při čištění vysokým tlakem vždy měli nosit pevnou obuv.

Tip

Univerzální koncentrát pro vysokotlaké čističe

Speciální koncentrát pro vysokotlaké čističe rozpouští dokonce i tvrdošíjně ulpívající nečistoty a je vhodný pro všechny vysokotlaké čističe a systémy vysokotlakých čističů.

Galerie

Takto funguje vysokotlaký čistič: voda je přiváděna pomocí pístového čerpadla pod vysokým tlakem. Vysoký tlak vytváří v čisticí trysce nebo rozprašovací hlavici proud vody při vysoké rychlosti. Tímto je možné zbavit povrchy i od odolných nečistot nebo vrstev nátěrů.

Řasy, lišejníky a mechy lze z teras snadno smýt vysokým tlakem vody.

Nejen na zahradě – ale také v zemědělství jsou používány vysokotlaké čističe k odstranění i těch nejnáročnějších nečistot.