Hlavní obsah

Ruční pila

Stejně mnohostranné jako úkoly, jsou mnohostranné druhy ručních pil a jejich pilové listy. Sice existují univerzální pily, s nimiž lze mnohé vyřešit ke vší spokojenosti, ale přesto i v dílně domácího kutila si lze jen těžko vystačit bez nějakého speciálního vybavení.

1. Druhy ručních pil

Truhlářská ruční pila je klasická pila pro truhláře. K nejznámějším druhům pil pro domácí kutily patří ale pila ocaska. Jedná se o univerzální ruční pilu, která se stejně dobře hodí ke zkracování fošen a prken z dřevěného masivu, jakož i k rozřezávání deskových materiálů. Rámová pila – do které lze upínat různé pilové listy – se bere pro přeřezávání větších průřezů, například trubek, hranolů, trámů a fošen. Pilové listy se napínají třmenem na straně držadla. Pro jemnější řezání jsou určeny lupenkové pilky a malé rámové pily.
Navíc existuje ještě několik dalších speciálních pil, například na kovy pěnový polystyrén, parkety a laminát nebo pro PVC. Vyznačují se speciálními povlaky, speciálním broušením nebo speciálním tvarem zubů.

2. Ruční řezání

Řezat přesně kolmo a přesně pod požadovaným úhlem – to jde docela dobře i od ruky. Pro zcela přesné práce, například pro zhotovení přeplátování, použijte pilu s jemnými zuby  a se zesíleným hřbetem, který pilový list navíc stabilizuje.

Pokud chcete s ruční pilou pracovat zcela přesně, musíte obrobky pevně upínat. Pracovní stůl s možnostmi upínání nebo pořádná hoblice se pro to velmi dobře hodí.

Pórobeton lze snadno řezat speciální pilou: Velká pila ocaska se stabilním listem a s osazením zubů tvrdokovovými plátky je ta pravá pila pro lehčený beton.

Úzké lišty a malé latě se nejlépe řežou pilou s jemnými zuby v přípravku pro řezání úkosů. Podle provedení lze zvolit úkos 90°, 45° nebo 30° volbou vodící drážky.

Obrázková galerie: Ruční pila

Pila ocaska je klasická pila pro domácí kutily. Je k dispozici s různě jemným ozubením, k tomu s kalenými špicmi nebo nekalená k přebroušení.
Pila s jemnými zuby je ideální pro lišty a prkýnka a díky svojemu vyztuženému hřbetu velice stabilní. Existují i pily s jemnými zuby s otočnými/měnícími směr rukojeti. které se používají pro řezání pod úhlem v přípravku pro řezání úkosů.
Univerzální pila má celou řadu výměnných pilových listů na rukojeti. V závislosti na požadavcích lze upnout požadovaný list samostatně. U univerzálních pil můžete upnout listy pily jak na kov, tak i na dřevo.

Dílna domácího kutila

Bez odpovídajícího vybavení velmi rychle vyprchá i to největší nadšení z práce ve vlastní dílně a může se stát navíc namáhavou. To kolik místa zabere pracovní stůl, skříně a regály, závisí na potřebách ale i na prostoru, který je pro to k dispozici. Ten, kdo chce zvládat pouze drobné práce, tomu většinou postačí sklopný pracovní stůl. Čím rozsáhlejší a větší projekty se mají uskutečňovat, tím lépe by mělo vypadat vybavení – jak po stránce zařízení, tak i po stránce nářadí.

U pracovních prostředků a nářadí byste měli zachovávat určitý pořádek, především pokud máte k dispozici málo prostoru. Přídržné lišty a individuálně členitelné zásuvky se postarají o uklizené pracoviště – jinak zavládne rychle chaos.