Hlavní obsah

Ruční okružní pila

Ten kdo pracuje se dřevem, potřebuje spolehlivé nářadí: Pro rychlé a přesné dělení, omítání a na milimetry přesné přiřezávání dřevěných desek nebo desek z dřevěných materiálů je ruční okružní pila ideální pracovní nástroj. Při nákupu pamatujte ale i na vybavení! Pomocí vodícího nebo pilového profilu je například pila vedena tak, že to umožňuje dlouhé a skutečně na milimetr přesné řezy. To je mnohem praktičtější než pracná montáž stolové pily a posouvání dlouhých desek po malém stole.

Pamatujte si: ani dřevěný prach a piliny nejsou tak docela neškodné. Odsávací hubice pro dílenský vysavač nebo pytel na piliny u okružní pily samé činí práci čistší a méně nebezpečnou. Je to zvláště zajímavé pro ty, kteří nemají v domě zvlášť vyhrazené místo pro práci.

1. Práce s ruční okružní pilou

Aby byly řezy pomocí ručně vedené okružní pily také přesné, hladké a správně zúhlované, potřebujete k tomu nejprve ten správný pilový list. Jako víceúčelový pilový list doporučujeme list okružní pily, osazený břitovými destičkami z tvrdokovu, který se ani při řezání tvrdších desek (překližek a desek s plastovým povlakem) tak rychle neztupí. Navíc byste měli zvolit vždy to správné nastavení hloubky. Protože pouze když je pilový list seřízen tak, aby vyčníval pouze o několik milimetrů ze zadní strany materiálu, je řez okružní pilou i nejčistší.

Pomocí vodícího profilu se stává ruční okružní pila přesným nástrojem. Tento profil se postará nejen o zcela přesné vedení pilového listu. Vrstva plastu pod profilem, která zabraňuje klouzání po dřevěné desce, tlačí přímo u dráhy řezu na vlákna dřeva. To poskytuje zvláště dobré výsledky při řezání, protože se už hrany dřeva nevytrhávají.

Pracujte s vodícím profilem následovně: Profil položte tak, aby přesahoval přes konec příslušné desky. Tam ustavte okružní pilu tak, aby se pilový list ještě nedotýkal dřeva. Teprve po rozběhu pily na profilu, který lze u některých modelů také upevnit k desce pomocí svěrek, posouvejte dřevem směrem dopředu.

Pamatujte si: Jestliže používáte ruční okružní pilu bez vodícího profilu, držte oběma rukama rukojeti a přitlačujte stroj k obrobku, a přitom ji udržujte ve směru (řezu).

Dbejte na to, abyste choulostivé materiály řezali při snížených otáčkách. Tyto lze jednoduše regulovat předvolbou otáček, kterou lze najít u moderních ručních okružních pil. Tím klesá také hlučnost, zejména při chodu naprázdno, a ruční okružní pila si reguluje sama svůj proudový odběr. Pokud při vysoké zátěži klesají otáčky, elektronika to doregulovává a aktivuje další proudový odběr.

Pomocí ruční okružní pily je možno provádět i řezy v úkosu, jestliže se přestaví úhel patní desky. Podle kvality pily je ale nejlepší po nastavení provést zkušební řez a pro jistotu změřit úhel.

Zahlubovací řezy se nazývá technika, při které se ruční okružní pilou provede shora zářez, který se neprovádí od kraje. To lze ale provádět pomocí zvláštních okružních pil bez rozrážecího klínu, které lze spouštět rovnoběžně se stolem. S kulatým pilovým listem ovšem nemůžete řezat až do rohů. Zde proveďte dokončování přímočarou pilou nebo pilou s jemnými zuby ručně.

2. Kapovací a pokosová pila

Ten kdo rád a často provádí řemeslně pracné spoje ve dřevě, bude potřebovat kapovací a pokosovou pilu – zvláštní provedení okružních pil pro přesné řezy pod úhlem. Také pro obklady stěn a stropů lze tento druh okružních pil výhodně používat tam, kde se vyžaduje mnoho shodných řezů pod úhlem.

Přesný úhel nejprve zjistíte pomocí takzvaného pokosníku a příslušnou hodnotu pak nastavíte na stupnici kapovací a pokosové pily.

Zatímco u ostatních strojů je posouváno dřevem, tak u kapovací a pokosové pily se dřevo pevně upne a pila se shora protlačuje dřevem. Výsledkem jsou exaktní a přesné hrany.

Obrázková galerie: Ruční okružní pila

Ruční okružní pila by neměla v hobby dílně chybět. Aby mohli řezat domácí kutilové i tlustší desky nebo zvládli řezy pod úhlem v uzších materiálech, měla by ruční okružní pila mít hloubku řezu od 45 do 55 mm.
Při nákupu dbejte mimo jiné na následující vybavení: pilový nebo vodící profil zajišťuje přesné vedení okružní pily – zde při přesném řezání obkladu schodiště.
U větších projektů je zvláštní druh okružní pily pro přesné řezy pod úhlem opravdovým ulehčením práce: kapovací a pokosová pila.

Stolová okružní pila

Pro náročné domácí kutily a řemeslníky a pro ty, kteří musí často zvládat práce s pilou – které nelze ruční okružní pilou zvládat vůbec nebo jen obtížně – má případně smysl pořízení stolové okružní pily. Tato stacionární zařízení jsou ideální pro „řezy v sériích“ u dřevěných hranolů, prken, desek a dřevu podobných materiálů v dílně i na staveništi.