Výroba regálu ze žebříku

Přejete si stylový kus nábytku, který vám poskytne plochu pro dekorativní objekty a drobnosti a dá se flexibilně instalovat do prostoru? Pak je tento vlastní výtvor přesně tím pravým: praktický regál ze žebříku, který lze snadno vyrobit!


Návod

1. Pár kroků a základ stojí!

Jako základní kostra kreativního regálu slouží dvojitý stojací žebřík ze dřeva – je na vás, zda bude letitý a vyřazený, nebo nově zakoupený. Hlavně ať je zvolený kus v dobrém stavu: se stabilními spoji dřeva, zajišťovacím řetízkem nebo řemínkem a bez prasklin nebo poškození červotočem.

Staré žebříky budou možná předem vyžadovat trochu úprav: Drsné povrchy vyhlaďte smirkovým papírem a kovové části zbavte rzi. Nové modely žebříků mají často nálepky, které opatrně odlepte. Následně žebřík pomocí barvy ve spreji zkrášlete odstínem podle přání – včetně závěsů a ostatních kovových částí.

2. Z prken se stávají regálové desky

Svůj žebřík můžete samozřejmě osadit masivními prkny z plného dřeva, ale překližkové desky, respektive laťovka vlastně úplně stačí, a navíc je ještě levnější a lehčí. I opticky dokáží laťovky držet krok s masivním dřevem, protože jednotlivé sklížené dřevěné vrstvy mají na vrchní i spodní straně desek přirozenou kresbu dřeva. Pokud regálové desky ponecháte jako v uvedeném příkladu přírodní, následně všechny hrany kolem dokola vyhlaďte smirkovým papírem. Prkna však můžete také dle libosti natírat nebo lakovat.

Pozor: Delší regálové prkno by nemělo překročit šířku stojícího žebříku o více než jednu třetinu, aby zůstala zachována stabilita.

3. Pro pevné spojení

I když to tak vypadá – prkna nelze jednoduše položit na příčky žebříku, ale musí se k nim pevně přišroubovat. Podle toho, zda se jedná o horizontálně orientované příčky nebo kolmo stojící příčle, se doporučuje jiná technika.

Náš příklad má příčle, proto se regálové desky šroubují shora a hlavičky šroubů zůstávají patrné. Pokud má konstrukce stupně, můžete desky připevnit i zdola, protože vodorovně situované příčky lze kompletně provrtat.

U obou variant byste měli otvory pro šrouby předem rozměřit tak, že desky položíte středově na rám žebříku a vyznačíte styčné body. Poté desky na značkách provrtejte a následné zapuštění šroubů pomocí aku vrtacího šroubováku proběhne v mžiku – regál ze žebříku je hotový!

Náš tip: Na regálových deskách není místo jen na knihy, vázy a další dekorace – na horním patře velmi dobře prospívají i rostliny, pokud regál stojí v blízkosti okna. Zajišťovací řetízek navíc poskytuje ideální místo pro zavěšení šál, náhrdelníků atd.

Tip

Přířez na míru

Ať nalakované a „hotové na zeď“ nebo neupravené a v požadované velikosti: U nás v BAUHAUS najdete dokonalou desku pro každý záměr. Vybrané dřevěné desky si můžete nechat nařezat odborným personálem BAUHAUS přímo na místě s milimetrovou přesností a zcela podle vlastních představ.

Mohlo by vás zajímat: Přířez dřeva BAUHAUS

Nářadí a materiál

  • Aku vrtací šroubovák vč. vrtáku do dřeva
  • Tužka
  • Překližka (nebo laťovka), 2 kusy nebo víc
  • Dřevěný žebřík (dvojitý stojací žebřík), starý nebo nový v požadované výšce
  • Barva ve spreji
  • Smirkový papír
  • Šrouby se zápustnou hlavou
  • Příp. přímočará pila
  • Skládací metr