Pěstování bylinek na balkoně a terase

Ať jako úzký regál na balkoně nebo jako rozevřený odstupňovaný stojan na terase, rozměr schůdků na bylinky nebo květiny můžete přizpůsobit zcela individuálně. Změřte místo vybrané pro postavení a určete počet a šířku polic. Různě hluboké desky zajistí, že se věž směrem nahoru zužuje a každá rostlina má dostatek světla. Díky úhlovým spojovníkům lze schůdky na bylinky na podzim jednoduše sklopit a uložit.

Pozor: Pro výrobu schůdků si z našeho sortimentu BAUHAUS vyberte vhodné dřevěné desky nebo si nechte v odborném centru zdarma přiříznout latě.

Mohlo by vás zajímat: Přířez dřeva BAUHAUS


Návod

1. Postranní podpěry a police

Po vzoru žebříku mají schůdky na bylinky dvě postranice a několik příčlí k podepření polic. Pro napodobení tohoto tvaru začněte postranními podpěrami: Na dlouhé zadní stojiny, které stojí kolmo k zemi, přišroubujte pomocí pohyblivých úhlových spojovníků kratší přední stojiny. Pro zvýšení pevnosti konstrukce uřízněte přední nohu šikmo a vyrovnejte ji se zadní nohou.

Uříznuté konce následně vyhlaďte jemným smirkovým papírem. Hrany můžete také zbrousit do malého zaoblení („sražení hran“).

Vsazení a upevnění flexibilních polic probíhá ve dvou krocích: Zadní strany desek se připevní kolíky do zadních noh a vpředu se volně položí na úzké tyče kruhového průřezu s možností je kdykoliv vyklopit nahoru. Nejdříve změřte hloubku největší desky, tedy nejnižší roviny. Postranní podpěry položte boční plochou na zem a opěrné nohy roztáhněte tak, abyste mohli desku položit kolmo k hranolům s přesazením tří až pěti centimetrů a malou vzdáleností ke spodním okrajům. Zadní hrany desky a zadní podpěry by měly být v rovině. Nyní si zakreslete obrys desky na vnitřní plochy nohou a označte středový průsečík mezi deskou a zadními stojinami, do nějž později vsadíte kolík.

Přední díl desky nese tyč kruhového průřezu, která se našroubuje doprostřed předních opor. Pro získání horizontální odkládací plochy musíte zjistit přesnou výšku šroubů pod jednotlivými deskami: Změřte výšku příslušné spodní hrany desky a odečtěte poloměr tyče. Takto zjištěný bod značky pro upevnění šroubu nyní umístěte přesně doprostřed postranní podpěry.

Tyto kroky opakujte pro všechny desky a postranní podpěry vyšších rovin. Pro hezčí vzhled by měl být přesah desek vpředu jednotný. Pro stabilizaci konstrukce doporučujeme umístit navíc přídavnou kulatinu mezi horní okraje zadních podpěr.

Kromě toho přišroubujte do příslušných míst na spodních stranách desek malé úhlové spojovníky, které zabrání tomu, aby desky později sklouzly pod kulatiny

Před konečnou montáží nejdříve vyvrtejte všechny otvory. Vrtejte pomalu, aby dřevo neprasklo. Pro otvory na kolíky na zadních nohách použijte vrták s 8mm nástavcem. V případě hloubky těchto slepých otvorů se orientujte podle délky kolíků: Polovina se zasune do hranolu, druhá polovina do odkládací police (příp. použijte stojan na vrtačku). 60mm vruty do kulatiny prochází vodorovně od vnějších stran stojin k příčlím, přičemž přední nohy musíte v průsečících kompletně provrtat. K tomu potřebujete adekvátně menší vrtací nástavec.

Pozor: Pro přesné sesazení vyznačte i na koncích kulatin středy kruhu a také zde předvrtejte otvory.

2. Finální montáž schůdků na bylinky

Dvojici podpěr položte na zem vnitřní stranou nahoru. Do předvrtaných otvorů zadní nohy kápněte lepidlo a zastrčte kolíky, a to do poloviny. Zatímco lepidlo schne, sešroubujte zvenku konec kulatin s přední nohou. Jakmile je lepidlo suché, nasaďte jednotlivé police kolmo na kolíky. Tyto poloviny kolíků musí být bez lepidla, abyste později mohli desku vyklopit nahoru.

Nyní přejděte k druhému páru nohou: Kolíky opět zafixujte do zadní nohy lepidlem. V následujícím kroku tuto dvojici podpěr nasaďte na již připevněné odkládací police na druhé dvojici podpěr a kulatiny opět pevně přišroubujte z vnější strany. Nyní konstrukci postavte.


Dřevo uzavřete finálním lakováním a zajistěte tak jeho odolnost vůči povětrnostním vlivům. Pro upoutání pozornosti můžete schůdky na bylinky natřít také barevně a do podpěr našroubovat profilové háčky pro zavěšení nářadí nebo květináčů.

Tip

Založení bylinkové spirály

Většině bylinek se nejlépe daří na slunečných místech s propustnou zeminou. Mnohé středozemní druhy velmi dobře rostou i bez hnojiv. Spousta kořenitých, chutných a často léčivých rostlin však lépe prospívá v dobře připravených, humózních půdách. Některé druhy se vypořádají i se stínem a vyšší vlhkostí.

Chcete-li ve své zahradě pěstovat a sklízet mnoho různých bylin s rozdílnými nároky na stanoviště a půdu, pak se nabízí stavba bylinkové spirály nebo šneka: Na vyznačené čáře postavte spirálovitě stoupající suchou zídku a zaplňte ji zeminou. Bažinatou nebo vodní zónu vytvořte nyní nejlépe na jižní straně bylinkové spirály – například na kraji malého fóliového jezírka. Zahradní zeminu zde navíc obohaťte kompostem. Dál směrem nahoru přimíchávejte stále víc písku. Na vrcholu přidejte vápno. Tak vzniknou různé oblasti (vodní zóna, vlhká zóna, normální zóna a suchá zóna), v nichž se daří nejrozmanitějším bylinkám:

 • Bylinky pro vodní zónu: řeřišnice, rozrazil nebo máta vodní
 • Bylinky pro vlhkou zónu: kerblík, pažitka, pažitka česneková a petrželka
 • Bylinky pro normální zónu: koriandr, dobromysl, bedrník, šrucha, yzop nebo meduňka lékařská
 • Bylinky pro suchou zónu: smil italský, levandule, majoránka, šalvěj nebo tymián
 • Rozmnožování bylinek vlastními silami 

Rozmnožování bylinek vlastními silami

Pro dělení a rozmnožování (nejlépe na jaře) jsou vhodné starší oddenky s více výhony (např. kostival, libeček, yzop a dobromysl). Řízkováním se množí rozmarýn, levandule nebo pelyněk a kořenovými odnoži různé druhy máty. Některé byliny s přečnívajícími bočními výhony se dají snadno množit takzvanými hříženci, jako například různé odrůdy tymiánu.

Materiál a nářadí

 • Vrtačka resp. aku šroubovák s vrtacím nástavcem
 • Dřevěné desky na police, počet a rozměry individuálně podle přání
 • Dřevěné spojovací kolíky a vruty k montáži
 • Lepidlo na dřevo
 • Uzavírací nátěr na dřevo nebo barevný lak
 • Hranoly (4 kusy v požadované délce) jako postranní podpěry
 • Metr
 • Tyče kruhového průřezu ze dřeva, ve stejném množství jako plánovaný počet polic, ø cca 20 mm
 • Smirkový papír (jemná zrnitost: 100–180) vč. brusného špalíku
 • Přímočará pila a pokosnice
 • Úhlové spojovníky, pohyblivé (2 kusy)
 • Úhlové spojovníky, malé, ve stejném množství jako plánovaný počet polic