Hlavní obsah

Natírání stěn a stropů

Barva zkrášluje stěny a stropy - dokáže dokonce opticky změnit i nevhodně konstruované prostory: Dlouhé chodbičky například působí kratším dojmem, jestliže čelní stěnu natřete v tmavém odstínu. Světlé pastelové odstíny naproti tomu vykouzlí z malých prostor rozlehlé místnosti. V tomto tipu od profesionála se dozvíte, jakou barvu nejlépe použít a následně ji nanést na stěnu.

Pomocí BAUHAUS plánovače objektů, inovativního konfiguračního programu, můžete testovat účinek barev a tak si zcela nezávazně probrat různé možnosti. Na základě různých vzorových místností naleznete rychlý vstup do problematiky a již několika málo kliknutími myši získáte působivé výsledky. Jako mimořádnou službu Vám nabízíme možnost vyfotografovat si vlastní místnost, nahrát ji do plánovače objektů a zpracovávat ji tak, že přímo na obrazovce budete moci měnit různé barvy a porovnávat je.

1. Příprava podkladu

Příprava podkladu pro malování je základem úspěchu! Vždy prosím odstraňte – seškrabte veškeré nenosné podklady či staré nátěry na bází hlinky nebo velmi staré nátěry, kde si nejste jisti složením aplikované barvy.
U moderních disperzních barev dle EN Normy 13 300 není nutné škrabání. Dají se aplikovat v mnoha vrstvách na sebe. Dále vždy doporučujeme použít před prvním nátěrem hloubkovou penetraci. Tento krok se Vám vyplatí v mnoha ohledech: sníží spotřebu barvy, zvýší kryvost barvy, zpevní podklad a zabrání prostupování fleků z podkladu.

Jak odborně připravit podklad, najdete v Tipu od profesionála: Příprava podkladu pro obklady stěn.

k Tipu od profesionála: Příprava podkladu pro obklady stěn

2. Správná barva

Jako malířské barvy se nejlépe hodí disperzní barvy: Jsou nabízené v různých kvalitách a stupních lesku. Kromě toho jsou odolné proti stárnutí, málo náchylné k tvorbě trhlin, propustné pro vodní páry a neomezeně tónovatelné - možné jsou i velmi syté barevné odstíny. Neměly by však být nanášeny na staré hlinkové, vápenné či silikátové malby (ve všech těchto případech doporučujeme ideálně starou malbu seškrábat a podklad napenetrovat hloubkovou penetrací). Tento krok je skutečně velmi důležitý, jelikož pokud není podklad dobře připraven a sjednocen tak následně můžete použít sebelepší barvu na světe a nátěr se Vám začne loupat, praskat, flekaťět .. a Vy s ním nebudete spokojeni, proto prosím vždy věnujte maximální péči podkladu viz. výše.  V případě, že používáte Vinylové barvy v pololesku a lesku tak vždy doporučujeme podklad dobře přebrousit, jelikož u těchto kvalitních a odolných barev vyniknou veškeré nedostatky.

Abyste se vyhnuli vícenásobnému natírání a nátěr nepouštěl barvu, když se jen opřete, dodržujte evropskou normu (EN 13 300). Tato mezi jiným podává závaznou výpověď o kvalitě barvy: Čím lepší je kryvost barvy (třída 1 až 4) a její odolnost proti otěru za mokra (třída 1 až 5), tím nižší číslice - jako u školních známek.

3. Správné natírání

Pomocí krepové pásky a eventuálně fólie nejprve oblepte vše, co nemá být zabarveno (okenní rámy, dveře, podlaha, atd.). Barvu nyní důkladně promíchejte - lhostejno, zda se jedná o hotovou natónovanou nebo bílou barvu.

Začněte s nátěrem: Pro rohy a velmi úzké okraje použijte štětec správné velikosti. Úzké úseky stěny (např. nad oknem) natřete rovnoměrněji, pokud místo velkého štětce raději použijete malý váleček.

Pamatujte: Používejte pouze dobré malířské válečky a štětce a před použitím je vymyjte. Štětci kromě toho přejeďte přes kousek smirkového papíru - nebudou potom při natírání pouštět štětiny.

Velké plochy stěn natírejte malířským válečkem způsobem mokrý do mokrého, v celku z jedné strany na druhou, abyste se vyhnuli nasazováním. Válečkem naneste dva, tři pruhy barvy shora dolů, přesto přejeďte jednou na každou stranu napříč a poté ještě jednou shora dolů.

Při práci otírejte malířský váleček o stírací mřížku, jinak bude absorbovat příliš barvy. Pro nátěr stropu použijte výsuvnou tyč: Umožní to stejnoměrnější a uvolněnější práci než se žebříkem.

Obrázková galerie: Natírání stěn a stropů

Malovat zdi zvládne každý - s několika triky a tipy bude ale výsledkem nejen hezký, ale také perfektní.
Povinnost před samotným malováním: Podklad musí být suchý, pevný, čistý a bez trhlin
Jako malířské barvy se nejlépe hodí disperzní barvy: pevná disperzní barva nekape a nestříká a je k dispozici v mnoha připravených namíchaných odstínech. Kompaktní disperzní barva je z vysoce koncentrované konzistence, odkapávání je tedy tlumené. I tyto barvy jsou k dispozici v připravených namíchaných odstínech. Kapalné disperze byste měli použít, pokud chcete zdůraznit velké plochy.
Po pečlivém oblepení všeho natírejte nejprve plochým štětcem a/nebo malým válečkem všechny hrany a rohy stěn.
Pro stejnoměrné nanesení barev: nejdříve naneste barvu křížem krážem a pak už jen shora dolů.
 
 
 

Inspirace a individuální barevný odstín

Hledáte nápady pro vytvoření nové stěny? BAUHAUS plánovač objektů bude ideální pomůckou. Jen několika kliknutími myši nabídne přesvědčivé příklady bydlení. Pokud byste chtěli ještě autentičtější obraz: Nahrajte jednoduše fotografii Vašeho vlastního pokoje, zpracujte ji a již před sebou vidíte Váš nově vytvořený domov.

Jaká barva to má být? Namícháme Vám Vámi požadovanou barvu, abyste získali ten zaručeně správný barevný odstín. Přesně na odstín - okamžitě k odebrání. Ať se již jedná o email, barvu na stěny, latexové barvy a ochranné nátěry na dřevo, nebo silikonovou a silikátovou fasádní barvu a i barvu s dřevěnými vlákny: Vše je možné v míchacím centru barev BAUHAUS.

k Plánovači objektů

k naší službě: Míchací centrum barev

Budete potřebovat následující množství barvy: 

2 x šířka místnosti + 2 x délka místnosti

Tuto hodnotu vynásobte výškou místnosti. Změřte nyní plochy oken a dveří a tuto hodnotu opět odečtěte. Nyní stanovte délku a šířku stropu místnosti a tuto hodnotu připočtěte - tak budete vědět, na kolik m2 plochy musíte koupit barvu.

  • stírací mřížka
  • tužka
  • kbelík
  • barva podle potřeby
  • malířské válečky v různých velikostech
  • žebřík
  • štětce v různých velikostech
  • míchací dřívko
  • výsuvná tyč