Sporáky na tuhá paliva

14 Produktů

Dle relevance
Filtr

  Sporáky na tuhá paliva představují jednu z možností vytápění bez přívodu elektrické energie. Jsou tak vhodnou volbou především pro rekreační chaty a chalupy. Oceníte je však i v běžné domácnosti jako kuchyňské sporáky na dřevo. Výhodou je jejich vícestranná využitelnost. Díky tomu lze se sporákem nejen topit, ale také vařit a péct současně.

   

  Běžnou výbavou sporáků na tuhá paliva je rozměrná ocelová nebo litinová plotna, pečící trouba a samozřejmě topeniště. Obvykle nechybí ani zásuvka pro uložení palivového dříví, případně nádobí a jiných nástrojů.

   

  Sporáky na tuhá paliva jsou nejčastěji z kombinace materiálů jako litina, nerezová ocel a smaltovaný plech. Ty zaručují dlouhou životnost a zároveň tepelnou akumulaci. Během provozu i dlouho po jeho ukončení tak vydávají příjemné sálavé teplo.

  Podle čeho vybírat sporák na tuhá paliva?

  Při výběru sporáku na tuhá paliva je třeba myslet na několik zásadních parametrů souvisejících jednak s montáží kamen, stejně jako s jejich následnou funkčností. V první řadě se proto zaměřte na:

  • Tepelný výkon – představuje klíčový faktor především v souvislosti s velikostí vyhřívaného prostoru. V naší nabídce naleznete sporáky na tuhá paliva s výkonem od 6 do 9 kW. Vytápěcí schopnost se nejčastěji pohybuje od 60 do 100 m², v závislosti na kvalitě topiva a také izolace domu či chalupy.
  • Spalovací prostor – je ukazatelem velikosti topeniště a zároveň maximálních rozměrů palivového dříví.
  • Umístění kouřovodu a průměr – dle modelu a provedení sporáku se různí i umístění kouřovodu. Neméně důležitý je však také jeho průměr. Při výběru proto pamatujte nejen na dispozici, ale také průměr vašeho komína, který by měl být shodný s kouřovodem.
  • Topivo – optimálním materiálem je tvrdé palivové dříví, které vyniká vysokou výhřevností. Vhodné jsou však také ekobrikety.