Paddleboardy

15 Produktů

Filtr

  Paddleboardy, známé také jako SUP boardy, jsou hitem posledních let. Abyste si sportování u vody opravdu užili, je třeba vybrat ten správný typ paddleboardu přímo pro vás. Paddleboardů existuje několik typů, přičemž správný výběr se odvíjí od řady faktorů. K dispozici je bezpočet tvarů a provedení, ale i designově zajímavých modelů.

  Čtyři základní typy paddleboardů

  Paddleboard je sportovní vybavení jako každé jiné, proto je potřeba vědět, k jakému účelu bude sloužit. Základní typy paddleboardů jsou čtyři a nejvýrazněji se liší svým tvarem. Každý z nich vyžaduje jinou úroveň dovedností, proto jsou některé vhodnější pro začátečníky a jiné pro zkušenější jezdce:

  • Allround paddleboard – je vhodný pro začátečníky a rekreační jezdce. Jedná se o všestranný paddleboard s větší šířkou, která jezdci poskytuje lepší stabilitu. Díky tomu je vhodný pro jízdu na klidné i mírně zvlněné vodní hladině.
  • Surf paddleboard – kratší plovák je vhodný spíše pro pokročilé či zkušené jezdce a svižnou jízdu. Charakteristické je přizvednutí a zúžení v místě špičky a paty paddleboardu, díky čemuž se snadno ovládá. Jeho tvar jej předurčuje k využití na zvlněné hladině nebo i pro sjíždění řek.
  • Flatwater paddleboard – jak už sám název naznačuje, tento paddleboard je navržený pro rekreační jízdu v klidných vodách bez vln. Delší konstrukce s ostrou špičkou zajišťuje hladkou plavbu, zatímco široká plocha boardu zvyšuje jeho stabilitu.
  • Race paddleboard – je vhodný pro pokročilé a zkušené jezdce. Tělo paddleboardu je delší a užší, takže poskytuje nižší míru stability. Úzké provedení zakončené ostrou špičkou však vyniká vyšší rychlostí a snadným udržením přímého směru.

  Jak správně vybrat paddleboard?

  Při výběru paddleboardu je třeba vzít do úvahy řadu základních faktorů:

  1. Nosnost paddleboardu – obvykle lze vybírat z menších, středních a větších paddleboardů. Vždy vybírejte podle váhy největšího jezdce v rodině. A pokud se jedná o paddleboard pro rodinu s menšími dětmi, nezapomínejte ani na to, že občas budou na paddleboardu jezdit dospělí a děti současně a jejich váhu je tak třeba sečíst.
  2. Délka a šířka paddleboardu – platí jednoduché pravidlo – čím širší paddleboard, tím větší stabilita při jízdě. Správná délka paddleboardu je individuální a odvíjí se od výšky jezdce a také typu paddleboardu. Kratší plovák je pomalejší a snadněji zatáčí, delší zase lépe drží směr a po hladině klouže rychleji.
  3. Materiál – volit můžete mezi pevným a nafukovacím paddleboardem. Nafukovací plováky jsou skladné, lehké a můžete je s sebou vzít prakticky kamkoliv.
  4. Pádla pro paddleboardy – u základních paddleboardů jsou pádla dodávána v setu od výrobce. Nejčastěji se jedná o třídílná nebo čtyřdílná pádla vyrobená z hliníku či plastu. Pokročilí jezdci mohou pro sportovnější jízdu vybírat ze sklolaminátových nebo karbonových pádel.