Hřebíky

Měkký hřebík se nedá zatlouct do tvrdého dřeva nebo do cihlové zdi. Ale i příliš dlouhý ocelový hřebík se při zatloukání do zdi ohne. Protože: Není hřebík jako hřebík! Vedle jednoduchých hřebíků a kalených ocelových hřebíků existuje značné množství speciálních hřebíků – od malých dekorativních čalounických hřebíčků pro upevňování potahových textilií v nábytkářství až po 27 centimetrů dlouhé tesařské hřeby ke spojování krokví nebo trámů.

Zjistěte víc o technikách a výrobcích pro spojování materiálů v následujících Rádcích BAUHAUS:


Druhy hřebíků

Měkké hřebíky (z holého železa nebo pozinkované do exteriéru) se hodí především ke spojování dřeva nebo pro připevnění tenkých materiálů jako například fólie, krytinové lepenky, tenkého plechu nebo látky do dřeva. Existují hřebíky se zápustnou hlavou a hřebíky se závěrnou hlavou. Hřebíky se zápustnou hlavou (levý obrázek) se ideálně hodí na jednoduché spojení dvou dřevěných dílů. Na základě tvaru hlavy se zvyšuje hodnota síly pro vytažení hřebíku a poskytuje tak spojení vyšší stabilitu. Hřebík se závěrnou hlavou (vrchní obrázek) lze naopak kompletně zapustit do dřeva a následně zakytovat nebo přetmelit.

Hřebík se závěrnou hlavou (spodní obrázek) lze naopak kompletně zapustit do dřeva a následně zakytovat nebo přetmelit.

Robustní ocelový hřebík je z kalené oceli (holý, modřený/fosfátovaný nebo pozinkovaný). S ocelovým hřebíkem s čočkovitou hlavou lze provádět upevnění do betonu, zdiva a tvrdého dřeva. V interiéru se z dekorativních účelů alternativně používají čočkovité hlavy z mosazi. Tento hřebík je ideální pro zavěšování obrazů na stěny. Ale pozor: Hřebík by neměl být příliš dlouhý (max. 3 cm), protože jinak se i nejlepší ocelový hřebík při zatloukání ohne.

Kalené ocelové hřebíky se zápustnou hlavou a rýhovaným dříkem disponují vyšší hodnotou síly pro vytažení a ideálně se hodí pro upevnění do betonu a cihel, a to zejména latí (základní konstrukce), rámových desek pro suchou stavbu nebo při zařizovacích pracech.

Hřebíky do krytinové lepenky mají širokou hlavu, jsou z pozinkované oceli (voděodolné a nerezavějící) a na základě široké hlavy se hodí pro připevnění krytinové lepenky, střešních plachet a břidlicových tašek – především na dřevěné základní konstrukce.

Hřebíky z mosazi nebo mědi se používají především tam, kde mají být splněny buď dekorativní účely, například v nábytkářství, nebo pro upevnění krycích nebo ozdobných lišt, nebo tam, kde má být hřebík velmi robustní, nerezavějící a nemagnetický, například při stavbě člunu.

Kotevní hřebíky (nazývané také hřebenové hřebíky) slouží k upevňování dřevěných spojovacích součástí v dřevěných konstrukcích. Díky prstencovitému zásekovému závitu sedí hřebík zvlášť pevně a bezpečně.

Jak již název napovídá, čalounické hřebíčky (alternativně lze použít také speciální čalounické hřebíky) jsou dekorativní ozdobné hřebíky pro upevnění potahových textilií. Hlavy mají příjemný vzhled a jsou k dostání v různých provedeních (např. mosaz, nikl).

Rýhované hřebíky vypadají sice spíše jako šrouby, zatloukají se však jak je zvykem do dřeva a díky rýhování drží jako šroub. Jsou k dostání v různých barvách a slouží k upevňování panelů, krycích nebo kobercových lišt.

Pro bezpečné a rychlé připevnění drátů a plotových latí do dřeva se hodí pozinkované drátěné svorky. Tyto ohnuté ocelové hřebíky nemají na rozdíl od normálních hřebíků hlavu, nýbrž jsou na obou koncích zahrocené.

Tip

  • Chcete-li si na zeď pověsit obrázek, pak přitlučte hřebík šikmo v mírném úhlu směrem nahoru. Obraz automaticky sjede ke zdi.
  • Aby se dřevo při zatloukání hřebíku nerozštíplo, špičku hřebíku trochu zploštěte kladivem. U zvlášť dlouhých a silných hřebíků (tesařských hřebů) a u tvrdého dřeva byste měli otvory zásadně předvrtávat.
  • Tupé spoje dřeva jsou stabilnější, pokud hřebíky zatlučete šikmo a se vzájemným přesazením. Hřebík by měl být ze dvou třetin délky dříku v nosném dřevu.
  • Křivě zatlučené hřebíky se již nedají použít. Hřebík poté vytáhněte pomocí štípacích kleští nebo páčidla (podložte prkénkem) a použijte nový hřebík – nezatloukejte jej však do stejné díry!
  • Aby při zatloukání malých hřebíčků nedošlo nedopatřením k zasažení palce, hřebík pevně držte hrotitými kleštěmi nebo prostrčte špičku hřebíku kouskem kartonu – to prsty ochrání.
  • Pro uživatele ve velkém existuje elektrická nebo pneumatická sponkovačka, která hřebíky ze zásobníku nastřeluje do dílce sériově.
  • Hřebíky se závěrnou hlavou se dají zahloubit zcela neviditelně tím, že je pomocí zatloukače hřebíků kompletně zahloubíte a místo následně uzavřete tmelem na dřevo v odpovídající barvě.
  • Pro rychlé a snadné připevnění kabelů na stěny, stropy nebo do drážek ve zdi jsou k dostání praktické hřebíkové podložky nebo kabelové úchytky. Ty jsou již osazeny hřebíky a podložky lze nakonec bez problémů zaomítat.