Hlavní obsah

Spojovací materiál

Šrouby/vruty vzájemně pevně spojují dva dílce. Výhoda: Na rozdíl od spojů sbitých hřebíky nebo lepených se  dají v případě potřeby také znovu snadno povolit. Rozmanitost dnes běžných druhů spojovacího materiálu je velká – proto se rozlišují podle materiálu, pohonu, druhu závitu a požadovaného použití.

1. Typy spojovacího materiálu

Existují různé typy vrutů, které jsou určeny pro různé materiály a oblasti použití – například vruty do dřeva, víceúčelové vruty, vruty do sádrokartonu, vruty do plechu, apod.

Přehled různých druhů vrtů/šroubů

Většina kuželovitě tvarovaných vrutů do dřeva, vrutů do dřevotřísky, terasových vrutů, vrutů do panelů atd. si při zatáčení do dřeva vyřízne vlastní protizávit. Drží v obrobku i bez protikusu nebo se upevňují pomocí hmoždinek. Při výrobě nábytku by se však měly předvrtávat otvory, aby se dřevo netrhalo.
Jak již prozrazuje název, víceúčelové vruty jsou rozmanité a vhodné pro různé materiály. Většinou jsou samořezné a zpravidla mají špičku – pro rychlejší a snazší zatočení.
Tak zvané vruty pro rychlou výstavbu nebo vruty do vláknocementových desek jsou určeny k bezpečnému upevňování desek pro suchou výstavbu nebo dřevěných latí na základní konstrukce ze dřeva nebo kovu.
Šrouby do plechu – vhodné pro plechy nebo plasty – jsou velmi ostré a jsou k dostání s vrtací špičkou nebo bez vrtací špičky.
Šrouby do betonu jsou zvláštní šrouby, které jsou speciálně dimenzovány pro zvláštní materiálové vlastnosti betonu. Zaručují vysokou stabilitu a bezpečné upevnění.
I seřizovací šroub je zvláštním šroubem. Umožňuje dodatečné seřízení konstrukčních součástí: Jakmile se šroub utáhne, rýhy pod hlavou šroubu pevně drží konstrukční součást upevňovanou pod hlavou šroubu. Nyní lze mírným vyšroubováním a zašroubováním šroubu konstrukční součást přesně seřídit.
 
 

Kromě toho existují ještě šrouby s metrickým závitem (závitové šrouby, strojní šrouby a vratové šrouby) – tedy spoje, které se zpravidla vytvoří našroubováním pojistných matic, anebo se zašroubují do připraveného vnitřního závitu – např. u strojů atd. Používají se jak na malé a lehké spoje kovů a dřeva, tak i u těžkých kovových a dřevěných konstrukcí.

Pozor: „M“ u metrických šroubů definuje průměr šroubového závitu v milimetrech.

Více informací o práci s vruty do dřeva získáte v následujícím Rádci BAUHAUS:

Pozor: Z obalu vrutů na první pohled zjistíte pohon, velikost, vzhled a vlastnosti obsažených šroubů.

2. Pohon

Úkolem pohonů šroubu/vrutu je přenášet otáčivý pohyb vynaložený nářadím. Nářadí a hlava šroubu/vrutu mají vždy komplementární profil. Pohony uvedené v následující galerii obrázků jsou pouze výběrem nejvíce rozšířených typů. Dalšími pohony jsou mimo jiné například křídla, jednosměrná drážka, vnitřní čtyřhran, vnitřní šestihran s bezpečnostním pinem, pohon dvěma otvory, zalamovací hlava.

Pozor: Čím více „ploch pohonu“, tím bezpečnější opora pro nářadí v hlavě. Přenos síly je navíc bezpečnější a nedochází ke sklouznutí nářadí.

Přehled různých pohonů:

Plochá drážka je klasikou mezi pohony a stále ještě se používá u všech inovací. Stále má univerzální použití a jsou nepostradatelné například pro nábytek v retro designu.
Pohon s křížovou drážkou je inovací klasického vrutu s drážkou a lze jej najít v mnoha variantách. Vrut je mnohostranně použitelný a samostředicí efekt drží vrut a nářadí v jedné řadě.
Vnitřní šestihran je menší než jmenovitý průměr závitu. Proto nelze přenášet tak velké krouticí momenty jako v případě vnějšího šestihranu. Zvlášť praktická je však manipulace u obtížně přístupných míst.
Vnější šestihran dokáže zachytit větší krouticí moment než křížová drážka (nářadí: otevřený klíč nebo očkový klíč).
Šroub s drážkou torx se nazývá také IVZ šroub (vnitřním mnohohranem). Velmi dobře přenáší sílu a díky plošnému rozložení krouticí síly málo podléhá opotřebení (nářadí: šroubovák torx a bity).
Pozidriv (dvojitý kříž) je inovací křížového silového záběru, čtyři boky šroubového řezáku se však směrem ke špici nezužují. To snižuje cam-out efekt („protáčení“ nebo sklouznutí). Pohon je typický u vrutů se zápustnou hlavou v řemeslné oblasti, u zatloukacích vrutů a vrutů spax.
 
 

3. Hlavy spojovacího materiálu

Vedle různých druhů pohonů existují také různé hlavy vrutů – s optickými, ale i praktickými přednostmi: Zápustná hlava zmizí v zahloubených vyvrtaných otvorech nebo měkkých materiálech a umožňuje tak naprosto rovný povrch. Zápustná čočkovitá hlava má spíš dekorativní význam, protože nevnikne do dílce úplně, ale vytvoří půlkulové zakončení, například pro podlahové lišty. Totéž platí pro půlkulovou hlavu a kulovou hlavu (také pan-head). I zde doléhá hlava vrutu přímo na šroubovaný dílec. Je vhodná vždy tam, kde není zapuštění hlavy možné nebo žádoucí. Rovná spodní strana navíc poskytuje lepší oporu. Jak praví už název, tak zvané šrouby/vruty s ozdobnou hlavou jsou vhodné pro dekorativní upevnění (např. zrcadla, ozdobné talíře, balkonové šroubové spoje). V případě šestihranné hlavy se síla ze šroubovacího nářadí přenáší optimálně – pro spoje s vysokou pevností. Válcová hlava se klasicky používá u závitových šroubů, používá se ale například také při stavbách dřevěných konstrukcí (terasy) a díky pohonu, který se nachází v hlavě vrutu, ji lze zapustit hluboko do dílce. Plochá kulová hlava s čtyřhranem (také vratové šrouby; viz obrázek) se svým vizuálně příjemným povrchem ideálně hodí na spoje dřeva s jinými konstrukčními díly. Čtyřhran pod hlavou šroubu zajišťuje, aby se šroub při utahování matice neprotáčel.

4. Matice a podložky

Pro zajištění šroubů nebo závitových čepů potřebujete matici. Matice (nazývaná také šroubová matice) je protikus šroubu opatřený vnitřním závitem. Je-li zatížení působící na matici hodně velké, nebo pokud je spojovaný materiál choulostivý, používají se navíc kruhové podložky (k dostání v různých velikostech), aby se síly rozložily na větší plochu.

Šestihranné matice (na obrázku vlevo) jsou nejběžnější. Rovněž existují křídlové matice (na obrázku nahoře vpravo), které lze utahovat rukou zcela bez nářadí a později opět povolit. Kloboučkové matice (na obrázku dole vlevo) jsou šestihranné matice s kloboučkem – tedy jednostranně uzavřené matice. Závit je tak chráněn před korozí a nehrozí nebezpečí poranění koncem závitu. Brzdné matice nebo také samopojistné matice (na obrázku dole vpravo) mají uvnitř plastový kroužek proti neúmyslnému uvolnění šroubového spoje.

Jak správně nakupovat

Velký výběr šroubů/vrutů pro nejrůznější použití a požadavky najdete ve vašem odborném centru BAUHAUS. Barevný naváděcí systém vám pomůže při výběru :

Šedá = šroby do plechu a trubek
Zelená = závitové šrouby
Žlutá = vruty do dřeva a víceúčelové vruty s pohonem pozzi
Bílá = víceúčelové vruty s pohonem IVZ
Oranžová = vruty do sádrokartonu
Červená = speciální vruty
Modrá = nerezové vruty

Správná volba materiálu

Šrouby jsou vyrobeny a ošetřeny adekvátně jejich oblasti použití. Při výběru vhodných šroubů byste měli nutně dbát také na to, z jakého jsou materiálu a jak byly zušlechtěny.
Ocel:

 • víceúčelové šrouby
 • mimořádně robustní, odolné a teplotně stálé
 • stabilní závit umožňuje šroubování bez předvrtání

Nerezová ocel:

 • odolná vůči povětrnostním vlivům a korozi
 • ideální do exteriéru

Hliník:

 • extrémně lehký, a přitom odolává zatížení
 • odolná vůči povětrnostním vlivům a korozi
 • pro objekty s mírnějším zatížením

Mosaz:

 • střední odolnost proti korozi
 • ideální pro tenké a lehké materiály 

Měď:

 • vysoká vodivost, hodí se speciálně pro elektroinstalace
 • dobrá roztažnost v teplu 

Kromě toho mohou být šrouby zušlechtěny tak, aby byly chráněny například proti korozi (fosfátované, leskle zinkované nebo pozinkované žlutou pasivací). Fosfátované šrouby se také používají například u suchých staveb (např. šrouby do sádrokartonu), aby šly později bez potíží přetmelit. Speciálně kalené šrouby z nerezové oceli jsou vhodné především v exteriéru k šroubování měkkých a tvrdých druhů dřeva, například při stavbách teras a fasád.

 • Šrouby do betonu
 • Bity
 • Vruty do plechu
 • Stavby dřevěných konstrukcí, nábytkové šrouby a konstrukční vruty
 • Vruty do dřeva
 • Závitové šrouby
 • Závitové tyče
 • Seřizovací šrouby
 • Vruty do kovu
 • Matice
 • Střešní vruty
 • Vruty do sádrokartonu
 • Vruty s okem a šroubovací háčky 
 • Šroubovák 
 • Sety vrutů
 • Vruty do dřevotřísky
 • Nástrčné klíče a šroubovací klíče
 • Podložky