Vyrovnávací tmely – pro hladké a perfektní povrchy


Výplňový tmel, tmel na opravy, interiérový tmel, tmel na dřevo, samonivelační stěrka – vyrovnávací hmoty jsou zapotřebí při rozmanitých renovačních pracích: Například na opravy (k vyplnění trhlin, důlků, děr a jiných poškození ve zdivu, dřevu, kameni, betonu, omítce atd.), k vyhlazení neomítnutého zdiva, pro spárování betonových dílců, k zatmelení sádrových stavebních desek nebo k montáži zásuvek. Než však sáhnete po nějakém vyrovnávacím tmelu a pustíte se do tmelení, měli byste přesně znát rozdíly mezi jednotlivými druhy výrobků: V zásadě lze rozlišovat vyrovnávací tmely na bázi cementu, sádry nebo umělé pryskyřice. Navíc existují tmely s rozlivnou nebo pevnou konzistencí. 

V následujících Rádcích zjistíte, na jaké práce se který vyrovnávací tmel používá. V každém případě dodržujte údaje výrobce na obalu. Uvádí, pro jaké použití se vyrovnávací tmel nejlépe hodí.


Návod

1. Vyrovnávací tmely pojené cementem

Vyrovnávací tmely na bázi cementu jsou vhodné pro opravy, vyrovnávání a plnění trhlin, otvorů a vylomených míst na minerálních podkladech – v interiéru i exteriéru. Jsou ideální i pro práci ve vlhkých prostorách (vytvrzování cementu při styku s vodou ještě pokračuje), k upevňování a kotvení konstrukčních dílů a v tekuté podobě k nivelování podlah. Tento tmel můžete navíc použít i k montáži držáků, stejně jako při kutění a modelování. Snadno zpracovatelný cementový tmel lze vyhladit téměř na nula milimetrů. Cement je však silně alkalický a může zbarvit povrchy (např. tapetové obklady).

Cementové vyrovnávací tmely mají různé názvy, například univerzální tmel, jemný tmel, rychlý tmel, výplňový tmel, tekutý tmel, fasádní tmel nebo tmel na opravy. Často je tedy patrné již z názvu, k čemu lze tmel použít.

Rychlý tmel, označovaný také jako rychlý nebo bleskový cement, se ideálně hodí například na spěšné opravné práce nebo k rychlému a bezpečnému hmoždinkování, lití, kotvení a upevňování háků do zdi, konzol, držáků svítidel, topných těles a elektroinstalací. Po několika minutách je schopný nést zátěž.

Tmel na opravy je univerzálně použitelný na velké a malé opravy na betonu, omítce nebo plochách zdiva, na vylomené hrany schodů nebo poškozené podlahy garáží.

Samonivelační stěrka, tekutý tmel nebo vyrovnávací hmoty jsou samoroztékavé hmoty, které vyrovnají výškové rozdíly a nerovnosti na podlahách pro následující finální krytinu (dlaždice, přírodní kámen, podlahovou desku, parkety, koberec, podlahovou krytinu z plastu atd.).

2. Vyrovnávací tmely pojené sádrou

Vyrovnávací tmely na bázi sádry jsou rovněž vhodné k vyrovnávání a vyplňování trhlin. Navíc jsou vhodné k zatmelení spár sádrokartonových desek, protože sádra má na rozdíl od cementu neutrální pH a na tapetách netvoří žádná zbarvení. Sádrový tmel však není trvale odolný proti vlhkosti, a proto je omezen na použití v interiéru. Se speciální elektrikářskou sádrou, která schne zvlášť rychle, se dají provádět i montážní práce při elektroinstalacích.

Sádrový tmel se nabízí pod názvy hobby sádra, vyhlazovač ploch, malířská sádra, interiérový tmel nebo také elektrikářská sádra.

Pozor: Při nanášení tenkých vrstev podklad navlhčete. V opačném případě odebere tento podklad sádrovému tmelu příliš rychle vlhkost, sádra se spálí a odloučí se.

3. Tmel z umělé pryskyřice

Vyrovnávací tmely pojené umělou pryskyřicí jsou produkty v tubách nebo kelímcích určené k okamžitému použití (hotový tmel, jemný hotový tmel), vhodné pro exteriér nebo interiér, na dřevo (např. opravy a restaurování dřeva), kov (např. opravy částí karoserií a kovových ploch), plast nebo minerální podklady (např. na vylomená místa na nástupnicích z betonu) – zvlášť vhodné jsou na menší opravy a pokud nejsou díry nebo trhliny příliš hluboké. Na velké objemy nebo silné vrstvy se dají výrobky na bázi umělé pryskyřice doporučit méně, protože jen velmi pomalu vytvrzují a při tom se smršťují. Ztrátu tedy musíte vyrovnat opakovaným tmelením.

4. Správné tmelení trhlin a děr

Než se nyní pustíte do vyspárování a začištění trhliny nebo díry vhodným vyrovnávacím tmelem, musíte nejdříve zkontrolovat podklad: Je podklad písčitý nebo drobivý, je díra příliš velká, respektive není trhlina jen povrchová?

Pozor: Sanace stavebních dynamických trhlin ve zdivu a větších trhlin v potěru byste měli raději přenechat odborníkovi

Trhliny rozšiřte ve tvaru písmene V a následně z díry/trhliny odstraňte štětcem uvolněnou omítku a prach. Silně savé a písčité podklady byste měli natřít primerem nebo navlhčit. Nyní namíchejte vyrovnávací tmel (dodržujte údaje výrobce) nebo, pokud nejsou poškozená místa příliš hluboká, použijte hotový vyrovnávací tmel z tuby. Pokud je vše připraveno, jde se tmelit. Trhliny nejdříve překryjte síťovou páskou, kterou umístíte do vyrovnávacího tmelu a zatáhnete. Širokou plochou špachtlí nakonec místa vyhlaďte.

Díry zatmelte malířskou špachtlí tak, že vyrovnávací tmel nanesete do vyvrtaného otvoru a následně stáhnete dohladka. Pokud se vytvoří důlek, vyplňte jej jednoduše vyrovnávacím tmelem a opět vše stáhněte dohladka. Po uschnutí hmoty můžete nerovnosti vyhladit smirkovým papírem a následně přetřít nebo přetapetovat (dodržujte údaje výrobce).

Další informace k přípravě podkladů získáte v následujících Rádcích:

Mohlo by vás zajímat: Příprava podkladu pro podlahové krytiny

Mohlo by vás zajímat: Příprava podkladu pro obkládání stěn

Tip

Elastické uzavření spár

Elasticky musíte vyplnit i stykové spáry mezi omítnutou stěnou a dřevěným stropem, a dále menší trhliny a díry, které jsou vystaveny neustálému pohybu. Pokud by se měly později přetírat barvou, použijte buď elasticky nastavené montážní lepidlo (polymerní lepidlo) nebo akryl – oba jsou na rozdíl od silikonu přetíratelné.

Plastelína na opravy

Alternativně můžete na drobné opravy (např. vylomený závěs u skříňky, příliš velký vyvrtaný otvor do zdi atd.) použít také tak zvané plastelíny na opravy. Tyto dvousložkové systémy na opravy v jednom pásku aktivujte hnětením v ruce a následně vytvarujte podle přání (použijte rukavice!). Touto hmotou spolehlivě slepíte, vyplníte a utěsníte kámen, beton, kov, keramiku, porcelán, dřevo a mnoho dalších materiálů. Po ztvrdnutí materiálu (pozor, jde to rychle a zde musíte pracovat svižně) je tento materiál vodotěsný, a navíc jej lze jak vrtat, tak i brousit a přetírat.

Nářadí a materiál

  • Miska na sádru
  • Hladicí lžíce a zednická lžíce
  • Rukavice
  • Kbelík na maltu
  • Urovnávací lať
  • Špachtle (různé např. malířská špachtle, plochá špachtle)
  • Vyrovnávací tmel na bázi cementu nebo sádry, hotový tmel z umělé pryskyřice, kyt