Obnovení fasádní barvy

Fasáda je vizitkou domu, proto je vhodné každých 10 až 15 roků fasádu obnovit jak opticky, tak i z technicko-bezpečnostního hlediska. Většinou stačí nový nátěr. Samotné natírání není vůbec těžké - důležitá je pečlivá příprava. Při novém nátěru fasády myslete eventuálně i na zlepšení tepelné izolace.


Návod

1. Montáž stavebního lešení

K novému nátěru fasády potřebujete lešení, které musí být k fasádě připevněno pomocí lešenářských tyčí, kotev a hmoždinek.
V našich půjčovnách nářadí v odborných centrech BAUHAUS jsou vám k dispozici univerzální a mnohostranně použitelná kompletní lešení pro vnitřní i vnější prostory.

2. Výběr fasádní barvy

Kromě barevného odstínu, který si ve svém BAUHAUSu můžete nechat namíchat zcela individuálně, je rozhodující především kvalita nátěru: Snadnou zpracovatelnost a dobrou ochranu proti dešti nabízejí hotové disperzní silikátové barvy. Mikropórovitá struktura umožňuje únik vodních par ze zdiva. Silikátové barvy by však neměly být nanášeny na staré disperzní nátěry nebo omítky na bázi umělé pryskyřice.

Klasickým příkladem fasádních barev jsou disperzní barvy. Ty odpuzují vodu, jsou propustné pro vodní páry a existují v mnoha, i velmi sytých, barevných odstínech. Neměly by však být nanášeny přímo na staré silikátové nebo vápenné nátěry, zde pomůže základní nátěr hloubkovou penetrací.

Vyšší třídou fasádních barev jsou barvy na bázi silikonové pryskyřice: Jsou vysoce propustné pro vodní páry a účinně chrání před napadením řasami a plísněmi. Současně velmi dobře odpuzují vodu z povrchu fasády - ideální jsou např. pro fasády na návětrných a severních stranách.

3. Kontrola a příprava podkladu

Rozhodující pro dlouhodobě pěkný výsledek je mimo jiné odborné posouzení a příprava podkladu. Tzv. vizuální prohlídka odhalí zabarvení, uvolněné vrstvy barvy, nečistoty, mechy nebo řasy. Tyto nedostatky odstraníte kartáčem a vodou, příp. vysokotlakým čističem.

Pomocí testů odolnosti proti otěru, poklepáním a odtržením také testujete kvalitu podkladu. Například dutá místa musíte otlouci a nově omítnout.

Fasáda musí být před natíráním v každém případě suchá, čistá, zbavená trhlin a prachu. Fasádu nejprve očistěte vodou a kartáčem nebo nejjednodušeji pomocí vysokotlakého čističe. Nyní můžete odstranit viditelná poškození, jako např. trhliny. Volnou starou omítku rovněž otlučte a obnovte ji.

Všechna okna a dveře poté oblepte krycí fólií. Aby byl podklad stejnoměrně savý a zpevněný, naneste pomocí štětky, fasádního válečku nebo tlakovým postřikovačem hloubkovou fasádní penetraci.

4. Nový nátěr fasády

V návaznosti na přípravné práce začněte s prvním nátěrem. Při tzv. základním nátěru nařeďte barvu asi 10 až 15 % vody a naneste ji pomocí fasádního válečku. Na rozích a hranách použijte štětku. Pro dosažení stejnoměrného nánosu barvy natírejte rovnoměrně shora dolů, poté napříč a nakonec opět shora dolů. Poté co první nátěr dobře zaschne, následuje vrchní nátěr neředěnou fasádní barvou.

Doporučení: Neprovádějte nátěr na přímém slunci, za velmi horkých dnů a při teplotách pod 5 °C. Barvu před nanášením dobře promíchejte míchací tyčí nebo míchadlem.

Tip

Izolace fasády
Pokud obnovujete nátěr domovní fasády, a tím zlepšujete vzhled a funkčnost, myslete zároveň na úspory energie. V izolaci obálky budovy tkví velký potenciál ke snížení energetických ztrát. Neboť přes nedostatečně izolované vnější stěny může být ztraceno až 50 % tepelné energie.

Cílená tepelná izolace, např. montáží systému WDV, může snížit tepelné ztráty až o 80 %. Náklady na kompletní tepelnou izolaci fasády se tak mohou amortizovat během několika málo let, zvláště tehdy, kdy se počítalo s modernizací.

Oprava nebo sanace trhlin
Praskliny ve fasádě nejsou vzácností. Měli byste však překontrolovat, zda se jedná o povrchové poškození fasády, nebo zda trhliny vznikly v důsledku narušení statiky domu.

Abyste zjistili, zda jde opravdu o narušení statiky, umístěte do trhlin sádrové značky. Jestliže sádra rychle a rozsáhle praskne, je nezbytná profesionální sanace. Pokud sádra praská jen velmi málo nebo vůbec, jedná se pravděpodobně pouze o povrchové praskliny omítky. Tyto opravíte relativně jednoduše: Prasklinu rozšiřte (např. rozbrušovací bruskou) a po penetraci ji vyplňte akrylem.

Nářadí a materiál

  • Čisticí kartáč
  • Fasádní barva dle potřeby
  • Fasádní váleček
  • Kbelík
  • Krepová páska
  • Krycí fólie
  • Míchací tyč nebo míchadlo
  • Odlamovací nůž
  • Penetrace dle potřeby
  • Stavební lešení, pojízdné lešení nebo žebřík
  • Stěrková hmota
  • Stírací mřížka
  • Špachtle
  • Štětec
  • Tlakový postřikovač / zahradní rozprašovač
  • Vysokotlaký čistič

Obrázková galerie: Obnovení fasádní barvy

S novým nátěrem a správnou přípravou získá váš dům zcela novou tvář.

Při výběru vhodné barvy stojí za povšimnutí několik věcí. Například fasádní barvy s takzvaným efektem lotosu mají oproti běžným fasádním barvám více výhod: dešťová voda odtéká z povrchu a současně smývá uvolněné nečistoty z fasády.

Pomocí testů odolnosti proti otěru, poklepáním a odtržením testujete kvalitu podkladu. Pomocí lepicí pásky například zjistíte, zda starý nátěr stále dobře drží a je tedy únosný.

Přejeďte rukou po starém nátěru. Máte-li ji poté zabarvenou, omyjte důkladně fasádu a pak ji napenetrujte.

Povrchové praskliny v omítce uzavřete akrylem nebo opravárenskou maltou. U strukturálních dynamických trhlin doporučujeme profesionální sanaci.

Výsledek je působivý: při posledním nátěru naneste neředěnou fasádní barvu nejprve shora dolů, poté příčně a znovu shora dolů. Natírejte způsobem „mokrý do mokrého"– vyhnete se pruhům a usazeninám.