Hlavní obsah

Obnovení fasádní barvy

Fasáda je vizitkou domu. V ideálním případě vypadá dobře a současně skýtá dostatečnou ochranu vůči povětrnostním podmínkám. Každých 10 až 15 roků je proto vhodné obnovit fasádu jak opticky, tak i z bezpečnostně-technického hlediska. Většinou stačí nový nátěr. A samo natírání vůbec není tak těžké - záleží na přesné přípravě.

Při novém nátěru fasády eventuálně myslete i na zlepšení tepelné izolace!

1. Montáž stavebního lešení

K novému nátěru fasády bude zapotřebí lešení. To se zvenčí postaví k domu a musí být k fasádě připevněno pomocí lešenářských tyčí, kotev a hmoždinek.
V naší půjčovně nářadí ve specializovaných centrech BAUHAUS jsou k dispozici univerzální a mnohostranně použitelná kompletní lešení pro vnitřní i vnější prostory.

k naší službě: Půjčovna nářadí

2. Výběr fasádní barvy

Kromě barevného odstínu, který si ve svém BAUHAUS můžete nechat namíchat zcela individuálně, je rozhodující především kvalita nátěru: Snadnou zpracovatelnost a dobrou ochranu proti dešti nabízejí hotové disperzní silikátové barvy. Mikropórovitá struktura umožňuje únik vodních par ze zdiva. Silikátové barvy by však neměly být nanášeny na staré disperzní nátěry nebo omítky na bázi umělé pryskyřice.

Tak zvané univerzálky mezi fasádními barvami jsou disperzní barvy: Odpuzují vodu, jsou propustné pro vodní páry a existují v mnoha, i velmi sytých, barevných odstínech. Neměly by však být nanášeny přímo na staré silikátové nebo vápenné nátěry. Ale zde pomůže základní nátěr hloubkovou penetrací.

Vyšší třídou fasádních barev jsou barvy na bázi silikonové pryskyřice: Jsou velmi vysoce propustné pro vodní páry a účinně chrání před napadením řasami a plísněmi. Současně obzvláště dobře odpuzují vodu z povrchu fasády - ideální např. pro fasády na návětrných a severních stranách.

3. Kontrola a příprava podkladu

Rozhodující pro dlouhodobě pěkný výsledek je mezi jiným odborné posouzení a příprava podkladu: Tzv. vizuální prohlídka odhalí zabarvení, uvolněné vrstvy barvy, nečistoty, mechy nebo řasy. Tyto nedostatky odstraníte kartáčem a vodou, příp. vysokotlakým čističem.

Pomocí testů na otěr, poklepáním a odtržení kromě toho testujete kvalitu podkladu. Dutá místa (test poklepáním) musíte například otlouci a nově omítnout.

Fasáda musí být před natíráním v každém případě suchá, čistá, zbavená trhlin a prachu: Fasádu nejprve očistěte vodou a kartáčem nebo nejjednodušeji pomocí vysokotlakého čističe. Nyní můžete odstranit poškození, jako např. trhliny, která jsou teď vidět. Volnou starou omítku rovněž otlučte a obnovte ji.

Aby byl podklad stejnoměrně savý a zpevněný, naneste hloubkovou fasádní penetraci. Buď pomocí štětky, fasádního válečku nebo tlakovým postřikovačem. Nejprve oblepte všechna okna, dveře atd. krycí fólií.

4. Nový nátěr fasády

V návaznosti na přípravné práce začnete s prvním nátěrem. Při tzv. základním nátěru nařeďte barvu asi 10 až 15 % vody a naneste ji pomocí fasádního válečku. Jen na rozích a hranách použijte štětku. Pro dosažení stejnoměrného nánosu barvy válečkujte rovnoměrně shora dolů, poté napříč a nakonec opět shora dolů. Poté co první nátěr dobře zaschl, následuje vrchní nátěr neředěnou fasádní barvou.

Pamatujte: Nenatírejte při přímém slunečním záření, za velmi horkých dnů a raději také ne při teplotách pod +5 °C. Barvu kromě toho před nanášením dobře promíchejte míchací tyčí nebo míchadlem.

Obrázková galerie: Obnovení fasádní barvy

Nový nátěr fasád: se správnou přípravou vrátíte "make-up" domu do původního lesku.
Při výběru vhodné nové barvy stojí za povšimnutí několik věcí. Fasádní barvy například s takzvaným efektem lotosu mají více výhod, oproti běžným fasádním barvám: dešťová voda odtéká z povrchu a smejvá tak zároveň uvolněné nečistoty z fasády.
Test na vizuálnost, otěr, poklepáním a odtržení ukazuje závady podkladu: S pomocí lepící pásky například zjistíte, zda ještě starý potěr dobře drží a je tedy únosný.
Přejděte rukou po starém nátěru. Máte ji poté zabarvenou, umýte důkladně fasádu a pak ji napenetrujte.
Povrchové praskliny v omítce uzavřete akrylem nebo opravárskou maltou. U strukturálních dynamických trhlin je profesionální sanování vysoce doporučeno.
Výsledek je působivý: při posledním nátěru naneste nezředenou fasádní barvu: Nejprve shora dolů, poté příčně a znovu shora dolů. Natírejte způsobem "mokrý do mokrého"– tak se vyhnete pruhům a usazeninám.
 
 

Izolace fasády

Když již obnovujete nátěr domovní fasády, a tím zlepšujete krásu a funkčnost, myslete také na úspory energie: V izolaci obálky budovy tkví velký potenciál ke snížení energetických ztrát. Neboť přes nedostatečně izolované vnější stěny může být ztraceno až 50 % tepelné energie.

Cílená tepelná izolace, možná montáží systému WDV, může snížit tepelné ztráty až o 80 %. Náklady na kompletní tepelnou izolaci fasády se tak mohou amortizovat během několika málo roků, zejména tehdy, když se tak jako tak počítalo s modernizací.

Oprava nebo sanace trhlin

Praskliny ve fasádě nejsou vzácností.  Měli byste však překontrolovat, zda se jedná o povrchové pukliny fasády, nebo zda trhliny vznikly v důsledku pohybů domu.

Abyste to zjistili, umístěte do trhlin sádrové značky. Jestliže sádra rychle a rozsáhle praskne, nezbytně doporučujeme profesionální sanaci. Pokud sádra praská jen velmi málo nebo vůbec ne, jedná se pravděpodobně jen o povrchové praskliny omítky. Tyto opravíte relativně jednoduše: Prasklinu poněkud rozšiřte (např. rozbrušovací bruskou) a po penetraci ji vyplňte akrylem.

 • krycí fólie
 • stírací mřížka
 • stavební lešení, pojízdné lešení nebo žebřík
 • odlamovací nůž
 • tlakový postřikovač/zahradní rozprašovač
 • kbelík
 • fasádní barva dle potřeby
 • fasádní váleček
 • penetrace dle potřeby
 • vysokotlaký čistič
 • krepová páska
 • štětec
 • čisticí kartáč
 • míchací tyč nebo míchadlo
 • špachtle
 • stěrková hmota
 • štětka