Vruty do dřeva

Pro spojování dřeva se běžně používají vruty z pozinkované oceli. Ty poskytují určitou ochranu proti korozi. Nejsou ale trvale odolné proti vlhkosti v místnostech a povětrnostním vlivům, na rozdíl od vrutů z ušlechtilé (nerezové) oceli. Ovšem ušlechtilá (nerezová) ocel je opět měkčí než běžná ocel.

Ke šroubování se kromě běžných manuálních šroubováků pro drážky a křížové drážky, imbusových klíčů, šroubovacích bitů (nástavců) nebo otevřených maticových klíčů často používá elektrické nářadí.

Pokud budete pracovat s vruty z ušlechtilé (nerezové) oceli, měli byste se vyvarovat vysokých točivých momentů.


Návod

1. Druhy vrutů a materiály 

Běžnými materiály pro výrobu vrutů jsou ocel a ušlechtilá (nerezová) ocel. Ocelové vruty jsou zpravidla pozinkované a opatřeny žlutou nebo modrou ochrannou vrstvou. Pasivací (tvorbou ochranné vrstvy) získávají svou odolnost proti korozi a lze je rozpoznat podle jejich světle žlutého nebo kovového vzhledu.

Pro tmavé druhy dřeva se také používají černěné vruty. Zbarvující vrstva oxidů (ušlechtilá rez) způsobuje, že šroubové spoje mají velmi nenápadný vzhled, ale jejich korozní odolnost je nižší. V odolnosti proti korozi vedou vruty z ušlechtilé (nerezové) oceli, proto jsou velmi oblíbené například při montáži dřevěných teras.

Vedle velikosti vrutů je tím nejdůležitějším technickým rozdílem především jeho pohon (tzn. tvar provedení hlavy vrutu) a to kvůli utahování.

Domácí kutilové nejčastěji používají pohon s křížovou drážkou (označovaný také jako Pozidriv, pravý šroub na levém obrázku). Avšak šestiboký tvar (také označovaný jako Torx®, levý vrut na levém obrázku) je technicky promyšlenějším systémem.

Torx se stará o optimální přenos síly, není tedy nutné při utahování přitlačovat. To je ideální pro akumulátorové šroubováky a rychlé upevňování. U ne přesně lícujících nebo opotřebovaných bitů se velmi rychle zuby v hlavě vrutu „strhnou“.

Bezpečné a pevné spojení montážních dílů vzniká, jestliže použijete vruty s dílčími závity. Obrobek, který má být přimontován, se nenachází v oblasti záběru závitu a tak se přitáhne při dotažení vrutu hlavou vrutu (pravý obrázek).

Pokud chcete zakrýt vrutový spoj ve dřevě, použijte krytky vhodné k hnacímu profilu vrutu.

Vruty pro překližky mají opět speciální geometrii, jejich odpor při zašroubování je malý a odpor proti vytržení je velmi vysoký. Hodí se zvláště ke strojnímu šroubování. Navíc předvrtání není nutné, protože ostrý hrot v náběhu závitu zabírá okamžitě. Delší vruty do překližky existují i s dílčím závitem.

2. Sešroubování dřeva

Ve vyobrazeném příkladu se mají navzájem sešroubovat dřevěné díly. Provrtejte nejprve dřevěný díl, který se má přimontovat (průměr vrtání = vnější průměr závitu vrutu). Přiložte nyní k sobě oba dřevěné díly v poloze, ve které mají být smontovány, a vrtákem vyznačte místo montáže ve spodním dřevěném dílu. Vyměňte vrták (průměr vrtáku = vnitřní průměr vrutu).

U tvrdého dřeva a vždy, když chcete předejít rozštípnutí dřeva při vrtání, je nutné ho předvrtat.

Nyní můžete předvrtat na vyznačeném místě spodní díl do dvou třetin hloubky pro zašroubování. Následně spojte oba díly. Pevně je sešroubujte vybraným typem vrutu (vrut zabere teprve ve spodním montážním dílu).

3. Sešroubování terasy

Pro sešroubování dřevěné terasy použijte speciální vruty pro terasy z ušlechtilé (nerezové) oceli. Kromě zvláštní odolnosti proti povětrnostním vlivům mají tyto vruty malou zápustnou hlavu nebo čočkovou hlavu. Proto nejsou tyto vruty později téměř vůbec vidět a po povrchu dřeva lze chodit i naboso aniž by hrozilo zranění.

4. Hmoždinky

Pro sešroubování dřevěné terasy použijte speciální vruty pro terasy z ušlechtilé (nerezové) oceli. Kromě zvláštní odolnosti proti povětrnostním vlivům mají tyto vruty malou zápustnou hlavu nebo čočkovou hlavu. Proto nejsou tyto vruty později téměř vůbec vidět a po povrchu dřeva lze chodit i naboso aniž by hrozilo zranění.

Ideální délka: Vrut by měl obrobkem zasahovat téměř zcela do hmoždinky. Zvolte průměr vrtáku podle jmenovitého průměru hmoždinky a zvolte hloubku vrtání na dorazu poněkud delší než je délka hmoždinky.

Odstraňte z předvrtaného otvoru vysavačem prach a vložte hmoždinku, případně ji opatrně zatlučte kladivem. Následně uveďte obrobek do příslušné polohy a upevněte jej šroubem do hmoždinky.

Tip

Metrické vruty

Vruty s metrickými závity mají mnohostranné využití, spojují spolehlivě například malé a lehké kovové díly. Na ochranu povrchu obrobku je třeba používat podložky. Jako pojištění proti nechtěnému povolování, například vibracemi, doporučujeme používat pojistné matice, ozubené podložky nebo pružné podložky, případně i lepidlo na kov.

U těžkých kovových a dřevěných konstrukcí, například stavebních konstrukcí, rámových konstrukcí nebo pracovních stolů pracujte nejlépe se strojními vruty. Matice a podložky chrání materiály a současně způsobují zvýšení odolnosti proti vytažení.

Vhodný bit

Aby se mohlo se vruty s šestihranným tvarem hlavy pracovat bez opotřebení, používejte pouze přesně doléhající bity. V opačném případě se velmi rychle strhnou zuby ve hlavě vrutu a vrut je nepoužitelný. Jestliže neznáte správnou velikost, zasuňte bit, o kterém se domníváte, že je vhodný, jednoduše do pohonu hlavy vrutu, pokud vše sedí bez viklání, můžete začít šroubovat.

Vruty do plechu

Vruty do plechu jsou vhodné zejména pro optimální spojování a upevňování plechu nebo hliníku. Závrtné vruty do plechu se používají pro rychlé upevňování pomocí samořezného závitu. Předvrtávání není nutné.

Nářadí a materiál

  • Akumulátorový šroubovák
  • Hmoždinky
  • Klíč pro šrouby s vnitřním šestihranem
  • Krytky
  • Otevřený maticový klíč nebo klíč na šrouby
  • Šroubovák do drážky
  • Šroubovák pro křížovou drážku
  • Šrouby do dřeva (různé materiály, pohony, velikosti)
  • Šestihranný šroubovák
  • Vrtačka

Galerie

Na obalu rozpoznáte na první pohled pohon (tvarové provedení hlavy vrutu), velikost, vzhled a vlastnosti zakoupených vrutů.

Stavební vruty do dřeva se zápustnou hlavou (vlevo) jsou vhodné pro téměř všechny aplikace u dřevěných staveb (přístřešky pro auta, pergoly, zimní zahrady, konstrukce dřevěných rámů, střešní konstrukce, vnitřní konstrukce, krokve, dřevěné konstrukce na hraní apod.). S podložkou se s nimi pracuje stejně jako s vruty s talířovou hlavou (vpravo a uprostřed).

Aby se terasa stavěla profesionálně a rychle, použijte terasové vruty: mají malou hlavičku, jsou obzvlášť odolné vůči povětrnostním vlivům a zašroubovávají se dobře i do tvrdšího tropického dřeva.