Péče o nářadí

Dobré nářadí je cenné, a proto bychom o něj měli pečovat co nejlépe. Ať už jde o čištění, broušení nebo výměnu, pokud se budete o své nářadí pečlivě starat, zajistíte si tím jeho dlouhodobou funkčnost. Ideálním obdobím pro kontrolu a údržbu vašeho zahradního nářadí a vybavení (například sekaček na trávu, nůžek na živé ploty nebo rýčů) je zima. Tak budete mít na jaře vše okamžitě připraveno k použití.

Než se dáte do ošetřování a údržby elektrického a benzinového nářadí, nezapomeňte u benzinového vytáhnout nástrčku zapalovací svíčky a elektrické nářadí odpojit od elektrické sítě nebo z nich vyjmout akumulátor.


Návod

Péče o kladiva, kleště apod.

U kleští by se měly čas od času promazat kloubové spoje, aby se s nimi dalo snadno a bez námahy pohybovat. Olej ve spreji nebo penetrační olej dobře nastříkejte na kloubový spoj, nechte vsáknout a zbytek maziva otřete.

Olej ve spreji nebo penetrační olej není důležitý pouze pro snadný chod kloubových spojů, ale slouží i jako protikorozní ochrana.

Klouby skládacího dřevěného metru by se měly rovněž příležitostně promazat. K tomu použijte nejlépe grafitový prášek a naneste jej do míst spojů. Toto mazivo se stejně tak používá u cylindrických zámkových vložek domovních dveří a dveří automobilů.

Hrany čepelí nůžek se naostří, jestliže s nimi příležitostně prostřihneme kousek brusného papíru. Kloub nůžek by neměl mít přílišnou vůli. Opatrně dotáhněte šroub tak, až se dá oběma částmi po sobě sice bez vůle, ale stále ještě lehce pohybovat.

„Obtažení“ na jemném obtahovacím kameni dodává všem ostřím od nože hoblíku až po břit dláta nebo rydla tu správnou ostrost a hladkou a bezchybnou plochu. Pro broušení na kameni smočte nářadí podle pokynů výrobce vodou nebo olejem a následně pohybujte čepelí rovnoběžně s řezným úhlem po kameni sem a tam. Nakonec čepel opatrně osušte, mírně naolejujte a opět otřete.

Větší čepele (např. žací nože sekaček na trávu) ostřete na dvoukotoučové brusce. Další informace obdržíte v BAUHAUS tipu od profesionála:

I korundový kotouč vaší brusky se musí čas od času přibrousit. Pokud si nechcete kupovat kalený ocelový nástroj pro orovnávání, můžete ho nabrousit i brusným papírem.

Také spodek dřevěného hoblíku se časem nerovnoměrně opotřebovává. Aby se kvalita hoblování opět zlepšila, musí se spodek vyhladit. Za tím účelem nalepte kus brusného pásu na zcela hladkou podložku a pohybujte hoblíkem několikrát sem a tam, až nebudou žádné nerovnosti vidět.

Přebrušování nožů do hoblíků provádějte nejlépe na zcela rovném brusném kotouč. Nastavte vrtačku na nejvyšší otáčky, tím se navíc stabilizuje ohebný talíř. Nůž do hoblíku přitom občas chlaďte ve studené vodě, příliš dlouho nebruste a příliš nepřitlačujte, aby se ocel nevyžíhala.

Aby pilové listy bez problémů klouzaly dřevem, měly by být vždy čisté. Odstraňte lihem zbytky pryskyřice z pilového listu a opatrně ho naolejujte, tím zároveň chráníte povrch kovu před korozí.

Doporučení: nepoužívejte příliš mnoho oleje, aby se při řezání na dřevě neobjevovaly skvrny.

I pilové listy ručních pil (neplatí pro pilové listy se zuby osazenými tvrdokovovými plátky) byste měli čas od času přiostřit. Upněte pilový list mezi dvě prkna a opatrně jej připilujte trojhranným pilníkem přesně ve směru dosavadního ostření (ozubení sledujte lupou).

Zbytky dřeva z drobných břitů rašplí a pilníků lze vykartáčovat jemným, nejlépe mosazným, drátěným kartáčem.

Uvolněná topůrka kladiv jsou nebezpečná, protože kovová hlava kladiva může při intenzivním tlučení odlétnout. Aby bylo topůrko pevně usazeno, vytáhněte ho a nařízněte jemnou pilkou. Pak znovu nasaďte hlavu kladiva na topůrko a zatlučte do zářezu v čelní ploše kovový klínek. Tím se dřevo rozevře a hlava kladiva pevně sedí.

Tip

Pomocníci ve sprejích
Čistící ochranné a údržbové spreje, ať již jde o obyčejný kontaktní sprej nebo speciální mazivo, pomáhají při čištění strojů a nástrojů a zároveň je chrání před korozí a opotřebením.

Nářadí a materiál

  • Brusný papír
  • Čisticí ochranné a údržbové spreje
  • Čisticí prostředky
  • Drátěný kartáč
  • Grafitový prášek
  • Hadry a houby
  • Kámen na obtahování
  • Líh
  • Trojhranný pilník