Hlavní obsah

Pokládka a spárování mramoru

Přírodní podlahy z mramoru jsou robustní, odolné a současně velmi ušlechtilé dlažby se snadnou údržbou pro chodbu, koupelnu nebo WC. Jakmile budou jednou odborně položeny, vydrží zcela jistě 100 roků. Aby byl výsledek perfektní, používejte jen rychle tvrdnoucí lepidla pro přírodní kámen, spárovací hmoty bez křemíku a silikony bez změkčovadel.

Velký výběr obkladů z přírodního kamene najdete v našich specializovaných centrech BAUHAUS. Vzorové prezentace ukazují příklady pokládky a možnosti použití. Tyto prezentace nabízí inspiraci a příklady použití obkladů nebo dlažeb u Vás doma.

1. Správná příprava podkladu

Mramorové obklady mohou být pokládány na takřka všechny podklady. Ty však musí být nosné, rovné, suché a zbavené látek negativně ovlivňujících přilnavost lepidla - jakými jsou např. mastnota, prach nebo staré nátěry. Proto odstraňte všechny nenosné části a nátěry a nerovnosti větší než 3 mm vyrovnejte samonivelační stěrkovou hmotou. Silně savé podklady (např. potěr, cementová omítka, pórobeton nebo sádrokarton) ošetřete navíc hloubkovou penetrací neobsahující rozpouštědla a nechejte dobře vyschnout (nesavé podklady ošetřete přilnavým penetračním nátěrem).

Další informace naleznete v BAUHAUS tipu od profesionála: Příprava podkladu pro podlahové krytiny.

k Tipu od profesionála: Příprava podkladu pro podlahové krytiny

2. Rozvržení obkladů

Na podlahu napněte prostředkem místnosti a paralelně s bočními stěnami směrovou šňůru. Podle ní vyrovnejte Vaši první řadu dlaždic. S pokládkou začněte u směrové šňůry. Poté položte další dlaždice podél stěny. Abyste získali dojem o pozdějším výsledku, mramorové dlaždice si nejprve volně rozložte.

3. Pokládka mramorových dlaždic

Namíchané lepidlo na dlažbu z přírodního kamene rovnoměrně naneste na podlahu a roztáhněte jej pomocí zubaté špachtle. U leštěných a broušených mramorovaných desek nyní dlaždici položte do lůžka z lepidla, přitlačte ji nebo na ni lehce poklepejte gumovým kladívkem. Mramor s otevřenými póry navíc opatřete na zadní straně obkladu tenkou vrstvou lepidla.

Pamatujte: Namíchejte si vždy jen tolik lepidla, kolik můžete zpracovat za asi 30 minut. Aby nedošlo k poškození desek, při poklepání kladívkem přiložte starý pás z PVC nebo podobného materiálu.

Mramorové soklové lišty natřete na zadní straně lepidlem a vodorovně je přilepte (vodní váha). O nutný odstup od podlahy (asi 3 mm) a od rohů stěn (asi 3 až 5 mm) se starají malé klínky nebo tzv. obkladové klínky.

4. Spárování mramorových dlaždic

Jakmile lepidlo pod mramorovými deskami vytvrdlo (po asi 48 hodinách), pokračujeme spárováním: Podle údajů výrobce namíchejte speciální spárovací hmotu pro přírodní kámen a po úsecích ji naneste na čistou podlahu. Spárovací hmotu nyní roztáhněte příčně ke směru spár pomocí gumové stěrky. Aby se navázala přebytečná vlhkost, posypejte spáry suchou spárovací hmotou a po několika minutách ji opět setřete pomocí gumové stěrky.

Pamatujte: U mramorových obkladů s otevřenými póry nesmíte spáry zaplavit, nýbrž spárovat musíte v zavlhlém stavu (spárovací hmotu aplikujete špachtlí).

Po zavadnutí spárovací hmoty (respektujte pokyny na obalu) odstraňte její zbytky pomocí vlhkého hladítka s houbou (houbu občas promačkávejte v čisté vodě) a následně mramorový povrch vyleštěte suchým hadrem.

Rohové, dilatační a styčné spáry nespárujte, nýbrž pružně utěsněte pomocí speciálního silikonu pro přírodní kámen. Kartuši se silikonem nasaďte v rohu a hmotu nanášejte v šířce spáry. Rozprašovačem na květiny nastříkejte na spáry směs mycího prostředku a vody. Přebytečný silikon nakonec stáhněte dřevěnou špachtličkou a spáru uhlaďte prsty.

Obrázková galerie: Pokládka a spárování mramoru

Přírodní kamenné desky z mramoru vypadají velmi ušlechtile a jsou zároveň velmi robustní a odolné.
Abyste získali předem dojem o pozdějším výsledku, mramorové dlaždice si nejprve volně rozložte.
Speciální lepidlo na dlažbu z přírodního kamene rovnoměrně naneste na podlahu, roztáhněte ho pomocí zubaté špachtle a mramorové dlaždice položte do lůžka z lepidla. Mramor s otevřenými póry navíc opatřete na zadní straně obkladu lepidlem.
Spárovací hmotu pro přírodní kámen nyní roztáhněte příčně k obkladu do spár pomocí gumové stěrky. Nakonec posypte spáry suchou spárovací hmotou a opět setřete.
Nečistoty odstraňte vlhkou houbou. Pak vyleštěte mramorový povrch suchým hadrem.
 
 
 

Speciální lepidla pro přírodní kámen

Přírodní kámen smíte zpracovávat jen pomocí vhodných lepidel a spárovacích hmot. V opačném případě byste povrchy buď zabarvili, nebo poškrábali. I běžné silikony nejsou vhodné! Obsahují změkčovadla, která zanechávají v přírodním kameni nepěkné mastné okraje.

Proto při zpracování používejte jen rychle tvrdnoucí lepidla pro přírodní kámen, spárovací hmoty bez křemíku a silikony bez změkčovadel. Kromě toho používejte jen k sobě se vzájemně hodící produkty ze sortimentu téhož výrobce!

Přířez kamenných desek

Přiříznutí kamenných desek - ať již z betonu, kabřince nebo přírodního kamene - nemůže být většinou prováděno mechanickým nářadím. Pro tuto úlohu je naproti tomu předurčena úhlová bruska. Ta může být osazena různými nástavci pro nářadí. Pro normální betonové bloky stačí zpravidla běžné rozbrušovací kotouče na kámen. Diamantové rozbrušovací kotouče jsou ideální pro přírodní kámen - nebo použijte profesionální řezací stroj pracující za mokra.

Pamatujte: Při řezání kamenných desek jsou absolutní nutností chrániče sluchu, ochranné brýle, respirátor, dobré pracovní rukavice a obuv s ocelovou špičkou!

Velký výběr profesionálních strojů a nářadí najdete v naší půjčovně nářadí BAUHAUS.

 • příp. vyrovnávací/stěrkovací hmota
 • kbelík
 • distanční křížky
 • penetrace
 • gumové kladívko
 • gumová stěrka
 • lepidlo na obklady a dlažbu z přírodního kamene
 • spárovací hmota pro přírodní kámen
 • silikon pro přírodní kámen
 • houba nebo hladítko s houbou
 • vodní váha
 • příp. úhlová bruska s diamantovým rozbrušovacím kotoučem nebo řezačka za mokra
 • zubatá špachtle
 • skládací metr