Kdo vytápí rodinný dům, chalupu nebo chatu dřevem, musí být připraven i na tu nejtužší zimu. Palivové dřevo si můžete koupit již zpracované nebo si ho zajistit a připravit vlastními silami. Druhá možnost je sice pracnější, ale ušetříte nemalou částku. Poradíme vám, jak si přípravu dřeva co nejvíce usnadnit.

Zpracování dřeva neodkládejte

S přípravou dřeva na otop je ideální začít co nejdříve, protože dřevo potřebuje dostatek času na vyschnutí. S majiteli lesů se nejdříve dohodněte na prodeji již vytěžených stromů nebo samotěžbě dřeva. Odkoupené dřevo je třeba co nejrychleji zpracovat, protože s postupným vysycháním tvrdne a jeho pozdější zpracování je mnohem namáhavější.

Pro zpracování mohutnějších stromů přímo v lese je ideální benzinová řetězová pila. Výhodou je její síla a možnost doplnění paliva, které je možné dovézt v kanystru s sebou. Pro řezání dřeva u domu můžete použít také elektrickou řetězovou pilu. Její výhodou je především tichý provoz, nulové emise, nižší hmotnost a nenáročná údržba.

AKU řetězové pily jsou vhodnější spíše pro občasné řezání dřeva. S akumulátorovou pilou se velmi snadno manipuluje, při práci nepřekáží elektrický kabel.

Ve výbavě vám nesmí chybět ani koza na řezání dřeva

TIP: Pro přípravu většího množství palivového dřeva na zimu zvolte řetězovou pilu s výkonem motoru minimálně 1 800 wattů a délkou lišty alespoň 40 centimetrů.

Kalače a sekery

Po nařezání klád na menší špalky přichází na řadu fyzicky náročnější část – štípání dřeva. Kalače a sekery jsou nejtradičnější cestou zpracování dřeva, kterou někteří volí právě kvůli fyzické námaze a mentálnímu odpočinku.

Ke štípání velkých špalků a odsekávání větví použijte kalač, což je těžká sekera na dlouhém topůrku. Kalač je možné použít i jako klín. Alternativou ke kalači je štípací klín, který se používá v kombinaci s kladivem.

Sekera je ideální ke zpracování menších špalků z měkčího dřeva a také přípravě třísek na zátop. Pro snadnou a efektivní práci si vyberte sekeru, která vám dokonale padne do ruky, není příliš dlouhá, je dobře vyvážená a má optimální hmotnost. Zaměřte na materiál. Modernější laminátová topůrka jsou v porovnání s dřevěnými odolnější, ergonomičtější a čepel je v ní zalita, takže nehrozí její vypadnutí.


TIP: Na štípání dřeva si připravte větší, řádně vyschlý špalek z tvrdého dřeva. Musí být rovný a stabilní, jinak v případě smyku hrozí riziko úrazu, ale také poškození sekery. Výška špalku by měla být 40 až 60 centimetrů s průměrem přes 40 centimetrů.

Kolébková pila a štípače dřeva výrazně usnadní práci

Pokud dáváte přednost svižné a fyzicky méně náročné práci, pořiďte si kolébkovou pilu spolu s vertikálním nebo horizontálním štípačem dřeva. Obsluha těchto strojů je velmi jednoduchá a především bezpečná. U kolébkové pily totiž nedochází ke kontaktu s pilovým kotoučem, který je ukryt v konstrukci pily. Kotouč je rovněž opatřen brzdou, která ho dokáže velmi rychle zastavit. Štípače dřeva jsou vybaveny odnímatelnou ochrannou klecí.

Nezapomeňte na vhodný oděv a obuv

Při přípravě dřeva myslete i na vlastní bezpečnost. Základem je pevná pracovní obuv s protiskluzovou podrážkou. Stabilita je při zpracování dřeva důležitá, a to zejména při manipulaci s řetězovou pilou, sekerou nebo kalačem v hůře dostupném terénu.

Ve výbavě nesmí chybět ani pracovní rukavice a oděv z pevné tkaniny, kterou jen tak nějaká tříska nepronikne. Krýt si musíte také hlavu a oči – použijte ochrannou helmu a brýle.

Pokud pracujete s hlučnou technikou přesahující hladinu 80 decibelů, neměli byste nikdy zapomenout na odhlučnění pomocí sluchátek. V případě zpracování dřeva přímo v lese je vhodné nezapomínat ani na reflexní vestu.

Dřevo je nutné správně uskladnit

Zpracované dřevo je nutné správně uskladnit, aby mohlo schnout. Optimální vlhkost dřeva na otop je 15 až 25 procent. Měkké dřevo se při přirozeném sušení dostane na tuto úroveň přibližně za jeden rok a v případě tvrdého dřeva za dva až čtyři roky. Aktuální hodnotu vlhkosti dřeva zjistíte pomocí vlhkoměru.

U méně vyschlého dřeva je potřeba počítat s tím, že bude kouřit, hůře hořet a zanechávat mastnější saze v komínu. Také jeho výhřevnost bude nižší, během hoření se totiž ze dřeva uvolňuje zbylá vlhkost, která snižuje množství tepla.

Uskladněné dřevo nesmí ležet přímo na zemi a nemělo by být bezprostředně přikryto plachtou bez možnosti odvětrávání. V obou případech hrozí, že začne plesnivět.
Nejoblíbenějším způsobem pro uskladnění dřeva je bezpochyby dřevník, přináší totiž nejméně starostí.

Další možností je vyskládání dřeva podél domu. Otop je takto po ruce a zároveň zvyšuje izolaci domu. Z jedné strany zakryté dřevo ale delší dobu prosychá. Alternativou je také vyskládání otopu do hráně. Zde je nutné myslet na správné podložení, rozložení, odvětrání a také přístřešek.

{"vsf-products-list":{"title":"Tipy pro v\u00e1\u0161 n\u00e1kup","products":["28328005","25059467","24638261","28328184","28133519","27187160","27064324","27830668","23831429","27837304"]}}