Pergola nesmí chybět na žádné terase nebo zahradě. Poskytuje ochranu před sluncem, deštěm a větrem. Poradíme vám, jak vybrat a připravit místo pro pergolu a na co si dávat při její stavbě pozor.

Pergolu nad terasou u domu nebo na zahradě ocení každý, kdo venku tráví čas téměř za každého počasí. Ještě před výběrem pergoly se vyplatí popřemýšlet, kam přesně ji umístíte. Budoucí stanoviště je nutné před sestavením pergoly řádně připravit. Stavbu pergoly zvládne každý zručný kutil svépomocí. Stačí si domů pozvat alespoň jednoho pomocníka a přesně se držet instrukcí v montážním návodu koupené pergoly. Pokud si na stavbu sami netroufáte nebo nemáte čas, můžete využít služeb montážního servisu BAUHAUS.

Výběr vhodného místa pro pergolu

Pergoly jsou díky své konstrukci vhodné nejen na zastřešení teras, ale mohou být umístěny kdekoliv na zahradě. Záleží pouze na konstrukci modelu, který si vyberete. Pokud jste se rozhodli postavit pergolu na zahradě, vyberte takové místo, kde se cítíte dobře a máte dostatek soukromí. Pergolu můžete postavit například v rohu zahrady nebo poblíž zahradního ohniště či krbu. Na vybraném místě by měl být dostatek světla a příjemné závětří. Pro stavbu pergoly se snažte najít rovnou plochu, ušetříte si tím práci při zarovnávání pozemku.

Příprava pozemku

Jako první začněte vyměřením stanoviště pro pergolu. Použít k tomu můžete běžný skládací nebo svinovací metr, pásmo nebo také laserový dálkoměr. K vyměření rovin a úhlů si připravte vodováhu a úhelník. Pomocí provázku a kolíku označíte půdorys budoucí pergoly. Poté si označte přesnou polohu nosných sloupků.

Každá pergola musí být pevně ukotvena. Sloupky pergoly je proto nutné připevnit pomocí šroubů ke stabilnímu podkladu, třeba stávající podlaze terasy nebo nově vybudovaným zemním vrutům či betonovým patkám. Tyto plochy musí být v rovině.

V případě kotvení jedné strany pergoly ke stěně domu berte v potaz materiál a celkový stav zdi. Musí být soudržná a dostatečně pevná.

Před samotnou montáží pergoly je obvykle potřeba vyřešit i přívod elektřiny. Osvětlení a elektrické zásuvky se vždy hodí. Pro venkovní použití je potřeba zvolit svítidla a zásuvky s dostatečným stupněm krytí.

Postupujte podle návodu

Každá pergola má trochu jinou konstrukci a při její montáži je nutné držet se návodu od výrobce. Po rozbalení pergoly si tedy nejdříve prostudujte přiložený návod. Dozvíte se v něm také, jaké nářadí budete pro montáž potřebovat.

V montážním návodu je rovněž uveden seznam jednotlivých dílů pergoly. Než se pustíte do montáže, zkontrolujte úplnost obsahu balení. Pokud některá z položek chybí nebo je poškozená, obraťte se na prodejce pergoly.

Samotné sestavení pergoly se vyplatí rozdělit do dvou fází. Nejdříve si připravte a zkompletujte samostatné díly (pozn. sestavíte si například profily okapového žlabu, profily stěn, polykarbonátové střešní desky apod.). Následně přistoupíte k sestavení připravených dílů.

{"vsf-products-list":{"title":"Vyb\u00edrejte z nab\u00eddky pergol","products":["27006937","28581570","24905831","24815338","23616538","24904467","26129637"]}}

{"vsf-page-link":{"page-id":334}}
{"vsf-page-link":{"page-id":545}}