Zbudování pískoviště s fotbalovou brankou

Hraní venku je pro děti tím nejkrásnějším! Pískoviště nabízí zejména nejmenším skvělý prostor pro rozvíjení smyslů: Zrnka písku, pečení pískových koláčů, stavění hradů a věží a mnohé další – to dělá „stavební plácek“ nejoblíbenějším místem v zahradě. Pokud se pak ještě rozšíří o fotbalovou branku, je ideálním hřištěm pro vydovádění se malých dobrodruhů a trvale zůstává šampionem zahrady.


Návod

1. Zbudování rámu pískoviště

Rám pískoviště se v uvedeném příkladu skládá ze čtyř stejně dlouhých prken, která se sešroubují do čtverce. Konstrukci zpevňují hranoly umístěné v rozích. Přímočarou pilou nejdříve přiřízněte prkna a hranoly na požadovanou délku.

Na koncích všech prken předvrtejte po třech otvorech a sešroubujte boční stěny pískoviště: Dřevěný hranol přiložte zevnitř v rohu a dvě prkna pevně přišroubujte kolmo k dřevěnému hranolu. Ostatní prkna pak jednoduše přiložte v úhlu 90 stupňů k připraveným prknům tak, aby lícovala, a také je sešroubujte.

Pozor: Aby byl korpus přesně pravoúhlý, můžete provizorně v diagonále přes rohy zafixovat pomocnou lištu.

Pískoviště bude mít navíc praktické sedací plochy. Na horní vnitřní stranu rámu nejdříve připevněte jako zesílení vhodné dřevěné hranoly. Skrz prkna předvrtejte vždy tři otvory a dřevěné hranoly přišroubujte zvenčí. Na výztužné hranoly následně přisponkujte netkanou textilii do pískoviště.

Pozor: Výšku vrtaných bodů určuje polovina hloubky dřevěných hranolů.

Na sedací plochu potřebujete úzká prkna, která se položí na kostru jako pasparta. Konce prken odřízněte v úhlu 45 stupňů. Dbejte na to, že kratší podélné strany musí ležet uvnitř a musí být stejně dlouhé jako dřevěné hranoly, aby zakončení lícovalo.

Nyní vyvrtejte vždy dva až tři otvory, a to ve vzdálenosti přibližně tři centimetry od okraje kratší podélné strany, a sešroubujte sedací prkna s prkny rámu v úhlu 90 stupňů.

Všechna prkna nyní pečlivě obruste, a nakonec pískoviště nalakujte lakem na dřevo odolným proti povětrnosti (použijte lakovací váleček nebo štětec) v barvě podle vašeho přání – v uvedeném příkladu je pískovitě nalakováno trávovou zelení s bílými čárami, které symbolizují hrací plochu.

Pozor: Jakmile lak uschne, můžete naplnit písek na hraní.

2. Z pískoviště fotbalové hřiště

Na fotbalovou branku vyrobte rám z úzkých dřevěných hranolů. Šířka branky nesmí přesáhnout délku rámu pískoviště, aby nepřečnívala.

Z dřevěných hranolů nejdříve sešroubujte po dvou stejných čtvercích jako přední a zadní díl tím, že dřevo postavíte kolmo k sobě a uprostřed zafixujete šrouby. I zde předvrtání usnadní spojení dílů.

Nyní několika příčnými vzpěrami (v uvedeném příkladu: 8 příčných vzpěr) navzájem spojte přední a zadní díl branky.

Dřevo natřete lakem na dřevo, který je odolný vůči povětrnostním vlivům, a jakmile lak uschne, upevněte na branku síť sponkovačkou.

Abyste mohli branku po hře sklopit, připevněte boční sloupky přední části k okraji pískoviště vždy jedním kloubovým závěsem. Pomocí dvou kovových větrných spon a ok na zadní straně zůstává branka bezpečně stát i při ostrých střelách.

Na dvě rohové vlaječky použijte zbytky dřeva z prken na sezení: Vždy jeden z trojúhelníků a kruhovou tyčku spojte krátkými šrouby se zápustnou hlavou. Vlaječky nakonec nalakujte barvou podle přání.

Pro připevnění do sedací plochy vyvrtejte Forstnerovým vrtákem do prken dva otvory o průměru kulatiny a prostrčte vlaječky.

Tip

Správný písek
Písek do pískovišť by neměl být příliš jemný: Optimální zrnitost je přibližně 0,5 až maximálně 2 milimetry. Ke stavění hradů se také výrazně lépe hodí hrubší velikost zrn a mírný podíl jílu.

Množství písku, který potřebujete k naplnění pískoviště, můžete snadno zjistit: Vypočítejte vnitřní objem pískoviště (délka x šířka x výška). U výšky se orientujte podle výšky plnění pískem mezi 50 a 70 procenty (pískoviště nemá být konec konců naplněné až nahoru po okraj). Výsledek (potřebné kubické metry) následně zaokrouhlete nahoru na rozumnou hodnotu.

Nářadí a materiál

 • Aku vrtačka
 • Prkna, 8 kusů (boční stěny a sedací plochy)
 • Elektrická sponkovačka
 • Kyblík na barvu s výměnnými vložkami
 • Forstnerův vrták
 • Příp. pomocná lišta
 • Lak na dřevo (odolný vůči povětrnostním vlivům)
 • Dřevěné hranoly (zesílení rámu a fotbalová branka)
 • Písek na hraní pro děti
 • Lakovací válečky (molitanové válečky na akrylátové laky, resp. pěnové válečky na syntetické laky)
 • Štětce (štětce s přírodním vlasem na barvy a laky s obsahem rozpouštědel nebo štětce s umělým vlasem na akrylátové laky ředitelné vodou)
 • Kruhová tyčka, 2 kusy (na vlaječky)
 • Netkaná textilie do pískoviště
 • Závěs, 2 kusy
 • Smirkový papír (zrnitost 40, a dále 60 nebo 100)
 • Šrouby se zápustnou hlavou, podle potřeby
 • Přímočará pila
 • Kovové větrné spony a oka, po 2 kusech