Hlavní obsah

Zavlažování zahrady

Trávy, keře a květinové záhony při nedostatku vody brzy vadnou a hnědnou. Mnoho zahrádkářů však zalévá v nesprávný čas nebo závlahou příliš šetří. Ten, kdo si chce při dlouhém letním suchu udržet zahradu sytě zelenou aniž by každé ráno a večer hodiny zaléval záhony a trávník konví nebo hadicí, sáhne po rozstřikovačích. Naprostý komfort poskytuje automatické zavlažovací zařízení: Přívodní potrubí instalované trvale pod povrchem trávníku a počítačem řízené rozstřikovače pracují podle toho, jak je nastavíte. Téměř dokonalým štěstím zahrádkáře je vlastní studna nebo cisterna na dešťovou vodu, která představuje cenný zdroj vody.

1. Dostatečné a správné zalévání

Existuje pravidlo zalévání, které by si každý měl vzít k srdci: Nikdy nezalévejte v poledním horku, protože sluneční paprsky potom mohou listy dokonce spálit! Naopak čím dříve ráno zaléváte, tím méně vody se ztratí odpařováním a rostliny mají maximální užitek z použitého množství vody. A zalévejte prosím hodně: 30 litrů vody na metr čtvereční nebo i více - na travnatých plochách se mohou tvořit opravdové louže a z nádob by voda měla spodem odkapávat.

 

Ať už plánujete jakýkoliv způsob zavlažování - manuální práci s postřikovači nebo kropítky či mobilními tryskami pro jednoduché zavlažování trávníku (na obrázku vlevo: čtyřhranný zavlažovač), mírný či silný proud vody nebo jemné mlžení - pro každé použití existují odpovídající zavlažovací produkty.

2. Správné naplánování zavlažovacího zařízení v zahradě

Při investici do zavlažovacího zařízení je polovina úspěchu tvořena přesným plánováním a přípravou: Ve výkresu v odpovídajícím měřítku musíte nejprve zaznačit budovu a instalace stejně jako připojení vody, která jsou v zahradě k dispozici. Následně je třeba zvážit, kolik trysek a jakého druhu (čtyřhranné, kruhové, pulzující, rozprašovací atd.) pro celkovou plochu potřebujete - a případně je rozdělit do různých větví.

Doporučení: Aby bylo zavlažování vaší zahrady kompletní, dbejte během plánování na to, aby se oblasti dosahu jednotlivých trysek překrývaly.

Pro květinové a zeleninové záhony, jednotlivé květináče nebo truhlíky počítejte při plánování zavlažovacího systému s takzvanými kapkovači: závlahu můžete úsporně a cíleně rozdělit od konstantního kapání přes lehké mrholení až po jemné mlžení. Kapkovač vmontujte do koncové části rozdělovací trubky.

Ranní mrholení, večerní sprška nebo nepřetržitá závlaha během vaší dovolené - vy sami určíte, kdy, jak silně a jak dlouho se má zavlažovat. Zavlažovací počítač pracuje tak, jak ho nastavíte.
Vedle bezdrátového řízení pracovní doby jednotlivých zavlažovacích ventilů můžete pomocí dálkového ovládání i vypínat a zapínat elektrické přístroje. To platí například pro pumpu, zahradní osvětlení, fontánku ve vašem jezírku nebo dokonce pro osvětlení domu.

Obrázková galerie: Zavlažování zahrady

Netahejte se s těžkými konvemi na zalévání, neztrácejte čas se zapletenými hadicemi: Pořiďte si spirálovou hadici na zalévání, která se sama zpět namotává a je ideální pro zalévání rostlin na menších zahradách a terasách.
Ještě pohodlnější způsob zavlažování nabízí mobilní zavlažovač nebo zavlažovací systém: pro delší období pak můžete pro zalévání zahrady použít podzemně pevně nainstalované výsuvné zadešťovače s napájecím potrubím.
… sektorový zadešťovač pro velký dosah …
… nebo trysky zavlažovače jsou napojeny na konstantní „kapkování“ nebo mírné mrholení, například u zahradních záhonů.
Ať už zavlažujete silným proudem vody nebo po kapkách – důmyslný zavlažovací systém zásobuje trávník a záhony vždy dostatečným množstvím vody. Dokonce je možné připojit i zahradní sprchu.
 
 
 

Nádoby na dešťovou vodu

Zahrada se nemusí vždy zalévat pitnou vodou: S minimálním úsilím lze ke svodu dešťové vody připojit nádrž pro její uchování. Právě v malých zahradách tak člověk šetří nejen peníze, ale i životní prostředí. Ať už se jedná o napodobeninu sloupu z přírodního kamene, styl podlahy na terase či kmen dubu nebo věrohodné vyobrazení jižanské amfory - díky širokému výběru se nádrže opticky hodí do každé zahrady.