Zavlažování zahrady

Trávy, keře a květinové záhony při nedostatku vody brzy vadnou a hnědnou. Mnoho zahrádkářů však zalévá v nesprávný čas nebo závlahou příliš šetří. Ten, kdo si chce při dlouhém letním suchu udržet zahradu sytě zelenou aniž by každé ráno a večer hodiny zaléval záhony a trávník konví nebo hadicí, sáhne po rozstřikovačích. Naprostý komfort poskytuje automatické zavlažovací zařízení: Přívodní potrubí instalované trvale pod povrchem trávníku a počítačem řízené rozstřikovače pracují podle toho, jak je nastavíte. Téměř dokonalým štěstím zahrádkáře je vlastní studna nebo cisterna na dešťovou vodu, která představuje cenný zdroj vody.


Návod

1. Dostatečné a správné zalévání

Existuje pravidlo zalévání, které by si každý měl vzít k srdci: Nikdy nezalévejte v poledním horku, protože sluneční paprsky potom mohou listy dokonce spálit! Naopak čím dříve ráno zaléváte, tím méně vody se ztratí odpařováním a rostliny mají maximální užitek z použitého množství vody. A zalévejte prosím hodně: 30 litrů vody na metr čtvereční nebo i více - na travnatých plochách se mohou tvořit opravdové louže a z nádob by voda měla spodem odkapávat.

Ať už plánujete jakýkoliv způsob zavlažování - manuální práci s postřikovači nebo kropítky či mobilními tryskami pro jednoduché zavlažování trávníku (na obrázku vlevo: čtyřhranný zavlažovač), mírný či silný proud vody nebo jemné mlžení - pro každé použití existují odpovídající zavlažovací produkty.

2. Správné naplánování zavlažovacího zařízení v zahradě

Při investici do zavlažovacího zařízení je polovina úspěchu tvořena přesným plánováním a přípravou: Ve výkresu v odpovídajícím měřítku musíte nejprve zaznačit budovu a instalace stejně jako připojení vody, která jsou v zahradě k dispozici. Následně je třeba zvážit, kolik trysek a jakého druhu (čtyřhranné, kruhové, pulzující, rozprašovací atd.) pro celkovou plochu potřebujete - a případně je rozdělit do různých větví.

Doporučení: Aby bylo zavlažování vaší zahrady kompletní, dbejte během plánování na to, aby se oblasti dosahu jednotlivých trysek překrývaly.

Pro květinové a zeleninové záhony, jednotlivé květináče nebo truhlíky počítejte při plánování zavlažovacího systému s takzvanými kapkovači: závlahu můžete úsporně a cíleně rozdělit od konstantního kapání přes lehké mrholení až po jemné mlžení. Kapkovač vmontujte do koncové části rozdělovací trubky.

Ranní mrholení, večerní sprška nebo nepřetržitá závlaha během vaší dovolené - vy sami určíte, kdy, jak silně a jak dlouho se má zavlažovat. Zavlažovací počítač pracuje tak, jak ho nastavíte.
Vedle bezdrátového řízení pracovní doby jednotlivých zavlažovacích ventilů můžete pomocí dálkového ovládání i vypínat a zapínat elektrické přístroje. To platí například pro pumpu, zahradní osvětlení, fontánku ve vašem jezírku nebo dokonce pro osvětlení domu.

Tip

Nádoby na dešťovou vodu

Zahrada se nemusí vždy zalévat pitnou vodou: S minimálním úsilím lze ke svodu dešťové vody připojit nádrž pro její uchování. Právě v malých zahradách tak člověk šetří nejen peníze, ale i životní prostředí. Ať už se jedná o napodobeninu sloupu z přírodního kamene, styl podlahy na terase či kmen dubu nebo věrohodné vyobrazení jižanské amfory - díky širokému výběru se nádrže opticky hodí do každé zahrady.

Obrázková galerie: Zavlažování zahrady

Netahejte se s těžkými konvemi na zalévání, neztrácejte čas se zapletenými hadicemi: Pořiďte si spirálovou hadici na zalévání, která se sama zpět namotává a je ideální pro zalévání rostlin na menších zahradách a terasách.

… nebo trysky zavlažovače jsou napojeny na konstantní „kapkování“ nebo mírné mrholení, například u zahradních záhonů.

Ještě pohodlnější způsob zavlažování nabízí mobilní zavlažovač nebo zavlažovací systém: pro delší období pak můžete pro zalévání zahrady použít podzemně pevně nainstalované výsuvné zadešťovače s napájecím potrubím.

Ať už zavlažujete silným proudem vody nebo po kapkách – důmyslný zavlažovací systém zásobuje trávník a záhony vždy dostatečným množstvím vody. Dokonce je možné připojit i zahradní sprchu.

… sektorový zadešťovač pro velký dosah …