Stavba domečku na stromě


Vlastní domeček na stromě je snem mnoha dětí – a pro mnoho dospělých dětským snem. Ať už domek slouží jako tajný úkryt pro malé dobrodruhy nebo zahradní sídlo extra třídy pro velké požitkáře, při jeho plánování a stavbě je důležité dodržet určité zásady. Jak vytvořit domek na stromě, aby byl nejen bezpečný, ale i unikátní, a mnoho dalších praktických a inspirativních tipů se dozvíte v tomto návodu na stavbu domku na stromě.


Návod

1. Plán budování domku na stromě

První otázka, která se při plánování domku na stromě nabízí: Jak velký má být? Rozhodnutí závisí významnou měrou na tom, kolik osob (jakého stáří) chce domek používat a jak silný je strom, který je k dispozici. Pokud vaše obydlí v koruně stromu překročí určitou velikost, může podléhat povinnosti schválení. Před zahájením stavby domku se obraťte na městský úřad a zjistěte si, zda existují nějaké místní předpisy, nařízení nebo omezení, kterých je nutné se držet.

Pozor: Pokud je domek na stromě tak velký, že podlaha domku přečnívá o více než dva metry přes nosnou větev, doporučujeme jej podepřít podpěrami.

2. Výběr stromu

Které druhy stromů jsou nejvhodnější, aby podpíraly váš domeček? Zvlášť vhodnými jsou zpravidla dub, javor nebo buk. Poskytují dobrou oporu, protože jejich větve často rostou v úhlu 90 nebo 45 stupňů ke kmeni. Požadované vlastnosti mohou mít také lipy, javory nebo ořechy. V každém případě by měl být strom, který zvolíte, zdravý a hrubý, s kmenem o průměru minimálně 70 centimetrů. Nicméně: Vůbec nejste odkázáni len na stromy! Domeček můžete postavit i bez stromu, protože domeček na podpěrách poskytne dětem stejně velkou zábavu.

3. Základem je vhodný materiál

Dřevo, ze kterého jsou domky „řezány“, musí být vhodné do exteriéru: Zvolte proto dřevo z modřínu, borovice nebo douglasky. Tyto druhy dřeva mají přirozeně vysokou rezistenci vůči zvětrávání a dají se snadno zpracovávat. Veškeré kovové prvky, jako šrouby, matice atd., které se při stavbě použijí, by měly být z nerezové oceli (tedy korozivzdorné).

4. Bezpečnost především!

Bezpečnost je na prvním místě, zejména pokud domek na stromě využívají děti. Čím menší „obyvatelé“, tím níž by měl být domek umístěn. Vhodné jsou samozřejmě i pevně instalované dřevěné schody se zábradlím, které jako přístup mají výrazně nižší potenciál úrazů než lanový žebřík. Kdo by však nechtěl trochu větším dětem kazit radost ze šplhání, může na jiném místě napnout k domku lezeckou síť. Na zem pod síť byste však měli navršit alespoň 30 centimetrů vysokou vrstvu měkké mulčovací kůry a/nebo umístit ochranné rohože pro případ pádu – jistota je jistota.

5. Dobře podepřeno

Při připevnění desky domku přímo na nosnou větev tuto větev zabezpečte solidním drátěným lanem. Místa, kde drátěné lano přiléhá ke kůře, zajistěte textilním nebo pryžovým obalem – abyste strom nepoškodili.

V závislosti na typu konstrukce domku nebo směru růstu nosných větví je eventuálně nutné desku hrací chýše zabezpečit pomocnými podpěrami. Podpěry pevně ukotvěte do země sloupkovými patkami a bodovým základem tak, aby byly chráněny proti vlhkosti, respektive mrazu. Jak správně založit bodový základ, zjistěte v Rádci BAUHAUS Zhotovení základů.

Mohlo by vás zajímat: Zhotovení základů

6. Popusťte uzdu fantazii až do „vrcholku stromu“

Domek na stromě zaručuje dobrodružství: Při navrhování jsou proto vítány i dobrodružné nápady! Proč například nenechat schody vzhůru procházet obloukem skrz podestu? Pro koho je to příliš mnoho úsilí navíc, může si práci usnadnit modulovými sadami montážních prvků, jako je odpočívadlo nebo dokonce malý balkon.

Svému domečku můžete jednoduchými triky propůjčit pestrý vzhled: Pomocí barevně vydatných laků na dřevo vytvořte silné kontrasty mezi vnějšími stěnami, zábradlím, okenními rámy a dveřními zárubněmi. Stěnám navíc vtiskněte neobvyklý vzhled „hrázděné konstrukce“ tím, že několik silnějších větví (klidně trochu křivě rostlých) jednoduše po délce rozpůlíte a zvenčí přišroubujete na fasádu.

U střechy byste samozřejmě měli dbát především na to, aby byla nepropustná. Svůj domek pokryjte pásy živičné střešní lepenky tak, aby odolával povětrnostním vlivům. Pak už se může dekorovat: Bambusovými nebo rákosovými rohožemi proměníte svoji chýši v hnízdo zakleté v koruně stromu.

Tip

Netradiční styly stromových domečků na profesionální úrovni

Je libo více inspirace pro netradiční ztvárnění? Navštivte například turisticky atraktivní "Kulturní ostrov Einsiedel" v Německu, kde profesionální řemeslníci tvoří ty nejbizarnější a nejfantastičtější stavby – od domečků na podpěrách přes domečky na stromech až po vzrostlá hřiště.

Nářadí a materiál

  • Pás živičné střešní krytiny KSK (za studena lepicí)
  • Barevný lak
  • Drátěné lano (opláštěné PVC)
  • Betonový potěr
  • Dřevěný dekorativní mulč (jako ochrana při pádu)
  • Konstrukční, resp. rámové trámy (modřín, borovice nebo douglaska)
  • Rákosové rohože, 600 x 100 cm
  • Patka podpěry ve tvaru U (také sloupková patka ve tvaru U)
  • Lezecká sada
  • Ochranná rohož pro případ pádu