Správná péče o trávník po celý rok

Sytě zelený trávník není produktem náhody, ale výsledkem pravidelné údržby zahrady: Sekání, zalévání, hnojení a provzdušňování – to je recept na husté zelené plochy bez plevelů. S velkým výběrem mechanického nebo elektrického zahradního nářadí, podle velikosti trávníku, zajistíte veškerou nutnou péči. Jsou-li v trávníku i přesto lysá místa, nebo pokud chcete založit trávník na nepoužívaném záhoně, jednoduše použijte travní koberec připravený k pokládce. Jak položit travní koberec zjistíte v Rádci BAUHAUS Travní koberce

Mohlo by vás zajímat: Pokládka travního koberce v zahradě


Návod

1. Typy trávníků

Jak chcete trávník využívat? Má být odolný, nebo má spíš krásně vypadat? Nebo máte raději barevnost a snadnou údržbu? Kdo by chtěl poskytnout dětem plochu pro hry, potřebuje robustní sportovní a herní trávník, který je odolný, nenáročný na údržbu a snáší namáhání. Travní směsi vhodné k tomuto účelu odpustí i několik hodin stínu. Okrasný trávník na málo zatížené reprezentativní plochy snese menší zátěž a velmi ušlechtilý trávníkový koberec vyžaduje dobrou péči.

Na značně zastíněné plochy nebo pod stromy potřebujete speciální travní směsi trávníků do stínu. Tyto druhy trávy však vyžadují intenzivnější péči a přídavné zavlažování a hnojení. Přírodní květinová louka se naopak musí sekat nebo zavlažovat jen zřídka a obejde se zcela bez hnojení. Louka kvete podle roční doby vždy rozmanitě, a navíc je malým rájem pro včely, motýly a další užitečný hmyz.

2. Sekání trávy

Jaká sekačka je pro vás tou pravou, závisí na různých aspektech: Jak velká je zahrada? Jaký typ sekačky (vřetenová sekačka, sekačka, traktor nebo robot) a jaký druh pohonu (s ručním pohonem, benzínový motor, elektromotor nebo s akumulátorem) upřednostňujete? Jaký záběr je ideální a jaký objem by měl mít sběrný koš?

Pozor: Čím větší záběr, tím kratší doba sekání. Široké náčiní může však omezovat ovladatelnost. Tento faktor byste měli zvážit, pokud musíte při sekání objíždět velký počet stromů nebo jiné překážky.

Na velmi malé plochy trávníku (do 100 m²) případně postačí už jednoduchá vřetenová sekačka. Je tichá, vždy připravená k okamžitému použití a ekologicky nezávadná, protože nepotřebuje ani proud, ani benzín.

Elektrické sekačky s kabelem nebo výkonnou akumulátorovou baterií jsou tiché, snadno řiditelné, bez výfukových plynů a nenáročné na údržbu. Pokud je v blízkosti zahrady k dispozici zásuvka a na ploše trávníku nejsou bariéry, kabel téměř nepřekáží a poskytuje spolehlivý zdroj energie. Akumulátorové sekačky jsou ideální na méně přehledné plochy trávníků, musí se však nabíjet (případně lze pořídit druhý akumulátor).

Silné sekačky na trávu s benzínovým motorem nemají potíže s hustou, vysokou trávou a velkými plochami trávníku (do 1 000 m²). Kdo má zahradu parkového typu (větší než 1 000 m²), upřednostní komfortní sekací traktor (také: zahradní traktor). S tímto traktorem posečete pohodlně vsedě ve velmi krátké době dokonce i velké travnaté plochy.
Aby se prodloužila životnost motorů a snížily se také emise a spotřeba benzínu, měli byste jednou ročně provést údržbu spalovacího motoru. Pokud navíc o sekačku na trávu pravidelně pečujete, bez potíží startuje a ušetří vám hodně mrzutostí a potu.

Kdo má málo času na sekání trávníku, možná se rozhodne pro robotickou sekačku. Po jednorázovém seřízení a naprogramování pak seká trávu s extrémní tichostí a ekologicky, rozpozná překážky a objede je. Akumulátor si v případě potřeby nabíjí samostatně u dobíjecí stanice.

Pozor: Omezovací drát napněte před keře, aby sekačka nevjela do hnízd ptačích druhů hnízdících na zemi. V noci navíc po zahradě cestuje mnoho zvířat – třeba ježci! Proto v žádném případě nenechávejte robotickou sekačku pracovat v noci.

3. Zavlažování trávníku

Bez dostatku vody vypadá trávník brzy povadle. A přece mnoho majitelů zahrad zalévá v nesprávný čas nebo při zalévání příliš šetří. Pravidla pro zalévání, která by si měl každý vzít k srdci: trávník zalévejte raději zřídka, zato však vydatněji. Jednou až dvakrát za týden 10 až 15 litrů na čtvereční metr. To chrání kořenový systém a vám šetří zbytečnou práci. Navíc nikdy nezalévejte v poledním horku, protože sluneční paprsky pak mohou listy dokonce spálit!

Naprostý komfort poskytuje automatické zavlažovací zařízení: Přívodní potrubí trvale položená pod povrchem trávníku a počítačem řízené zadešťovače pracují tak, jak jim zadáte.

4. Vertikutace trávníku

Vertikutátor je tím správním zahradním nářadím, které podpoří provzdušnění půdy, její zásobení živinami a vodou, a dále odstranění plevelů, mechu a odumřelých trav: Ostré, střídavě umístěné nože pronikají v milimetrové hloubce do trávníku a odstraňují ze země nežádoucí plst. Po vykonané práci vypadá trávník sice velmi zkroušeně, během několika týdnů však pookřeje a naroste o to silnější a zelenější.

Pokud je trávník natolik zarostlý mechem, že po vertikutaci zůstane mnoho větších prázdných ploch, je vhodné tato místa znovu oset. To je nejlepší udělat před tím, než se příliš oteplí, aby se nové osetí mohlo dobře vyvinout.

Vertikutátory, které mají přídavný provzdušňovací válec, elastickými pružinovými drápky na provzdušňovacím válci šetrně z trávníku vyčešou mech a zplstnatělou trávu. Optimální použití tohoto nástroje spočívá v tom, že před vegetačním obdobím trávník vertikutuje a následně jej znovu provzdušní. I během vegetačního období lze trávník tu a tam, například po delších obdobích sucha, ošetřit provzdušňovacím válcem pro zlepšení růstu.

5. Hnojení trávníku

Abyste nehnojili příliš mnoho nebo špatně, nechte si v ideálním případě udělat rozbor půdy. Tím lze cíleně určit nedostatky a napravit je v závislosti na stavu a druhu půdy. Mírně písčité půdy např. potřebují vyšší množství hnojiva. Těžké hlinité půdy akumulují vodu i hnojivo a proto se musí hnojit méně. Na jaře jsou vhodné živiny podporující růst jako dusík a fosfor. Draslík na podzim chrání trávník před chladem, suchem a chorobami. Hnojivo se dá rovnoměrně rozptýlit rozmetačem. V každém případě prosím pozorně dodržujte návod výrobců k dávkování.

Pozor: Trávník hnojte pravidelně nízkofosforečnými nebo bezfosfátovými trávníkovými hnojivy. Trávníkové trávy pak vytlačí plevely a jetel.

6. Odstraňování plevelů a stříhání okrajů trávníků

Pokud svůj trávník přiměřeně hnojíte, pravidelně vertikutujete a nesečete jej příliš na krátko, nemůže se „plevel“ vůbec rozšířit. Pokud se přesto na ploše trávníků šíří pampelišky nebo bodláky, využijte sílu svých svalů: Vypichovačem plevele vytáhnete pampelišku apod. ze země i s kořenem.

S nůžkami na zastřihávání okrajů trávníků doladíte části trávníku, kam se sekačka na trávu nedostane. Modely s dlouhou násadou a ovládáním na rukojeti jsou komfortní – právě pro menší zahrady představují tichou alternativu k vyžínači. V případě větších ploch nebo květinových luk se vyplatí výkonné akumulátorové vyžínače, respektive akumulátorové kosy. Prostříhají se i vysokou trávou nebo chrastítky.

Tip

Tipy od profesionalPalivo do sekačky na trávu
Běžný benzín obsahuje přes sto různých složek, z nichž některé škodí životnímu prostředí. Speciální paliva do motorů nářadí obsahují naproti tomu pouze minimální množství benzolu, aromátů, síry a alkeny. To jednak výrazně snižuje zatížení škodlivinami a výfukovými plyny a jednak zabraňuje tvoření usazenin v pracovním nářadí – zvlášť po delších dobách prostoje.

Nářadí a materiál

  • Zahradní hadice
  • Trávníkové hnojivo
  • Travní směs (okrasné travní směsi, sportovní travní směsi, travní směsi do stínu)
  • Nůžky na okraje trávníku
  • Sekačka na trávu (vřetenová, benzínová, elektrická nebo akumulátorová sekačka, zahradní traktor nebo robotická sekačka)
  • Trávníkový rozstřikovač
  • Kosy
  • Rozmetač
  • Vyžínač
  • Vypichovač plevele
  • Vertikutátor a/nebo provzdušňovač trávníku, resp. kombinované nářadí (elektrické, benzínové nebo ruční nářadí)