Ochrana a údržba dřeva v zahradě

Slunce, vítr a počasí dávají zahradnímu nábytku a terasovým obkladům ze dřeva časem enormně zabrat. Dřevo popraská, zšedne a láme se. Nevysušená vlhkost může navíc způsobovat hnilobu, dřevo napadnou škůdci a zpuchří. Pravidelnou údržbou prodloužíte životnost a dobu používání dřeva v exteriéru. Aby si zahradní nábytek udržel svůj hezký vzhled co nejdéle, doporučujeme jarní kůru čističem na dřevo a následné ošetření olejem na dřevo. Olej proniká hluboko do dřeva a působí hydrofobně; barvené odstíny dřeva se opět oživí, jsou dekorativnější a atraktivnější.


Návod

1. Příprava zahradního nábytku na léto

Tvrdé dřevo je od přírody velice pevné, nárazuvzdorné a odolné vůči povětrnostním podmínkám. Trvanlivost v exteriéru se pohybuje kolem 20 let – je optimální na zahradní nábytek, terasy nebo lávky. Již řadu let jsou trendem tvrdé dřeviny ze zámoří, protože přesvědčují svou trvanlivostí (zjišťuje se podle třídy stálosti, která je stanovena normou DIN). Na terasy se s oblibou používají tropické dřeviny třídy trvanlivosti 1 nebo 2 (velmi trvanlivé, resp. trvanlivé) jako massaranduba nebo bangkirai. Dobrou alternativou je tuzemské dřevo (příp. termicky ošetřené), které také disponuje vhodnými druhy pro téměř každou oblast použití – například modřín, dub nebo douglaska.

My v BAUHAUS dbáme na to, aby dřevo na všechny výrobky bylo produkováno prokazatelně legálně a udržitelně. Abychom zaručili, že nabízíme pouze ekologicky nezávadné dřevo, spolupracujeme mimo jiné s mezinárodně uznávanou organizací PEFC, která zastřešuje systém certifikace lesů – www.pefc.cz/pefc/.

Kdo by chtěl prodloužit životnost a dobu používání dřeva v zahradě, měl by jej pravidelně čistit a ošetřovat speciálním konzervačním olejem. Olej oživí přirozený barevný odstín dřeva a dá se snadno nanášet štětcem nebo hadříkem.


Povrch nejdříve důkladně očistěte speciálním čističem na dřevo. Po uplynutí doby působení (dodržujte údaje výrobce) opláchněte zbytky produktu velkým množstvím vody (příp. použijte měkký kartáč). S čištěním provádíte zároveň další důležitý pracovní krok: namočení dřeva. Tím dojde k nabobtnání dřevních vláken a drobnější poškození zmizí sama od sebe. Důležité: Dřevo musí být na všech místech navlhčeno rovnoměrně. Po „namočení“ nechte dřevo opět kompletně vyschnout.

Vlákna, která se vlhkem napřímí, následně ručně zbruste brusným špalíkem dohladka. Poté, co jste odstranili i brusný prach, naneste štětcem nebo hadříkem ošetřující olej na dřevo. Olej nechte po nějakou dobu působit (dodržujte údaje výrobce). Přebytečný olej nakonec odstraňte hadříkem, který nepouští vlákna.

Pozor: Pro první ošetření se doporučují alespoň dva nátěry olejem, k následnému ošetření stačí jeden nátěr.

2. Údržba dřevěné terasy

Z dřevěné paluby nejdříve odstraňte rýžovým koštětem volné nečistoty. Terasu následně důkladně očistěte kartáčem a povrch nechte zcela uschnout.
Pozor: Tyto práce provádějte nejlépe v období pěkného počasí.

Aby se opět ukázala původní barva dřeva, naneste odšeďovač. Ten důkladně a rychle odstraní stříbrošedou patinu, která se postupem času usadí na dřevě terasy nebo na dřevěném zahradním nábytku. Povlaky řas, které se rády tvoří na stinných místech, ošetřete speciálním odstraňovačem zelených povlaků (vždy dodržujte údaje výrobce).

Dříve než prkna ošetříte olejem na dřevo, důkladně omyjte zbytky čisticích prostředků. Pro nanášení oleje (nanášejte vždy směrem od domu) se hodí speciální ploché štětky s teleskopickou tyčí. Jakmile olej zcela zaschne (dodržujte údaje výrobce), můžete terasu opět plně používat.

Tip

Stříkání místo natírání

Místo ploché štětky můžete k naolejování terasových prken použít také běžný tlakový rozprašovač.

Nářadí a materiál

  • Koště/kartáč
  • Kbelík
  • Odšeďovač
  • Příp. vanička na barvu
  • Plochá štětka s teleskopickou tyčí
  • Gumové rukavice
  • Odstraňovač zelených povlaků
  • Olej na dřevo (příp. speciální olej na dřevo vhodný pro daný druh dřeva)
  • Čistič dřeva
  • Štětec
  • Brusný špalík
  • Smirkový papír různých zrnitostí
  • Houba nebo měkká utěrka