Bylinkový sud: pěstování bylin v zahradě

Svou zálibu v pěstování vlastních bylinek můžete uspokojit i na malé zahrádce nebo na balkonu. Vysloužilý sud nebo starý sud na dešťovou vodu osázený bazalkou, petrželí, pažitkou, tymiánem, šalvějí nebo mátou najde místo v každé zahradě. Tento minizáhonek však chraňte před prudkým poledním sluncem – jinak budete uprostřed léta stěží stačit zalévat. Pro „sudovou kulturu“ jsou vhodné nejen bylinky, ale i všechny rostliny, které nekoření příliš hluboko, nebo nerostou příliš do výšky.


Návod

1. Založení bylinkové zahrádky

Aby později měly dostatek světla i bylinky vysazené ve spodních patrech sudu na dešťovou vodu se změněnou funkcí, musíte jej postavit dnem vzhůru. Nejdříve sešroubujte víko s okrajem sudu (otvory předvrtejte a použijte nerezové šrouby). Do nesnímatelného víka pak pilou děrovkou vyřežte několik odtokových otvorů.

Nyní sud otočte a v blízkosti okraje vyřízněte dno – přímočarou pilou to jde nejsnadněji. Ostré hrany zbruste jemným smirkovým papírem.

Pilou děrovkou nyní do stěny sudu na dešťovou vodu vyřízněte několik otvorů s přesazením (vzdálenost přibližně 20 až 30 cm).

Sud umístěte na jeho pozdější stanoviště a naplňte jej kvalitní zahradní zeminou se stabilní strukturou. Jakmile se dostanete k otvorům pro rostliny ve stěně, překryjte je kuchyňským papírem a pokračujte v plnění zeminou. Do středu sudu navíc umístěte několikrát provrtanou plastovou trubku: Ta bude později odvádět zálivkovou vodu směrem dolů, aby byly dostatečně zásobeny všechny rostliny.

Nyní se také už dostáváme k rostlinám: Do horního otvoru zvolte semena nebo sazenice. Po stranách rostou pouze vyseté rostliny. Za tímto účelem vtlačte nožem do zeminy skrz navlhčený papír několik semen. Do vyklíčení semen stále zvlhčujte papír postřikovačem na květiny.

Tip

Založení bylinkové spirály

Většině bylinek se nejlépe daří na slunečných místech s propustnou zeminou. Mnohé středozemní druhy velmi dobře rostou i bez hnojiv. Spousta kořenitých, chutných a často léčivých rostlin však lépe prospívá v dobře připravených, humózních půdách. Některé druhy se vypořádají i se stínem a vyšší vlhkostí.

Chcete-i ve své zahradě pěstovat a sklízet mnoho různých bylin s rozdílnými nároky na stanoviště a půdu, pak se nabízí stavba bylinkové spirály nebo šneka: Na vyznačené čáře postavte spirálovitě stoupající suchou zídku a zaplňte ji zeminou. Bažinatou nebo vodní zónu vytvořte nyní nejlépe na jižní straně bylinkové spirály – například na kraji malého fóliového jezírka. Zahradní zeminu zde navíc obohaťte kompostem. Dál směrem nahoru přimíchávejte stále víc písku. Na vrcholu přidejte vápno. Tak vzniknou různé oblasti (vodní zóna, vlhká zóna, normální zóna a suchá zóna), v nichž se daří nejrozmanitějším bylinkám:

  • Bylinky pro vodní zónu: řeřišnice, rozrazil nebo máta vodní
  • Bylinky pro vlhkou zónu: kerblík, pažitka, pažitka česneková a petrželka
  • Bylinky pro normální zónu: koriandr, dobromysl, bedrník, šrucha, yzop nebo meduňka lékařská
  • Bylinky pro suchou zónu: smil italský, levandule, majoránka, šalvěj nebo tymián

Rozmnožování bylinek vlastními silami

Pro dělení a rozmnožování (nejlépe na jaře) jsou vhodné starší oddenky s více výhony (např. kostival, libeček, yzop a dobromysl). Řízkováním se množí rozmarýn, levandule nebo pelyněk a kořenovými odnoži různé druhy máty. Některé byliny s přečnívajícími bočními výhony se dají snadno množit takzvanými hříženci, jako například různé odrůdy tymiánu.

Nářadí a materiál

  • Založení bylinkové spirály
  • Aku šroubovák
  • Vrtačka
  • Kuchyňský papír
  • Zahradní zemina podle potřeby
  • Sukovník
  • Plastová trubka
  • Lopata
  • Smirkový papír
  • Šrouby, nerezové
  • Přímočará pila

Obrázková galerie: Bylinky v zahradě

V minizahrádce ze sudu na dešťovou vodu jsou vonící bylinky kdykoliv po ruce a vždy čerstvé.

 

Víko vysloužilého sudu na dešťovou vodu přišroubujte k okraji, do víka vyvrtejte několik odtokových otvorů a sud následně otočte.

 

Dno vyřízněte přímočarou pilou.

 

Do stěny vyvrtejte několik otvorů na rostliny – pilou děrovkou to půjde nejsnáze.

 

Nyní naplňte zahradní zeminu: Jakmile se dostanete k otvorům pro rostliny ve stěně, překryjte je zevnitř kuchyňským papírem. Navíc zahrabte provrtanou plastovou trubku – později bude sloužit jako zavlažovací pomůcka pro byliny ve spodní části sudu.

 

Boční otvory v sudu na dešťovou vodu osejte semeny. Po jejich vyklíčení však nechte růst pouze nejsilnější rostlinu.