Hlavní obsah

Tipy na srpen


Srpen je měsícem, kdy si můžeme užívat výsledků práce, kterou jsme své zahrádce věnovali v průběhu celého roku. Všechno kolem kvete, sbíráme plody a zahradu udržujeme. Ve stínu stromů si můžeme dopřát trošku odpočinku a potěšit se pohledem na krásnou zahradu. I v srpnu si však zahrada žádá řadu činností a příprav. Do čeho se tedy pustit?

Které to jsou?

✔ Je vhodná doba na přesazování a množení pivoněk a kosatců. Mějme však na paměti, že pivoňky na přesazování reagují nekvetením. To může trvat klidně i tři roky. Nebojte se tedy, že by chyba byla na vaší straně kvůli nevhodné péči a vyčkejte, květy se na pivoňkách opět objeví.
✔ Provádíme řez u živých plotů z listnatých i jehličnatých druhů. Vhodná doba je i pro jejich množení.
✔ Řežeme záhonové růže. V srpnu již také poznáme, zda jsou vysazeny na správném místě. Pokud se objeví fleky na jejich listech, je potřeba jim najít nové místo. To by mělo mít dostatek vzduchu a světla a nemělo by být příliš vlhké.
✔ Začínáme vysazovat jarní cibuloviny, jako jsou narcisy, bledule, krokusy nebo šafrán.
✔ Po sklizni malin a ostružin prostříháme dřeviny těsně u země, také prořežeme angrešt a rybíz (ten prostříháme spíše lehce).
✔ Plody révy vinné chráníme před ptáky síťovinou a plody také ošetřujeme proti plísni.
✔ Můžeme vysévat ředkvičky, špenát, mrkev a ředkev.
✔ Vyséváme zimní cibuli určenou pro přezimování.
✔ Seřízneme vrcholky tyčkových rajčat a růžičkové kapustě zakrátíme vegetační vrchol. Seříznutím vrcholu umožníme rostlince, aby svoji energii směřovala do svých plodů.
✔ Koncem srpna sklízíme cibuli a česnek.
✔ Bylinky pravidelně sklízíme a následně je zmrazujeme nebo sušíme.
✔ Zeleninové záhony pravidelně odplevelujeme a zaléváme.
✔ Plodovou zeleninu pravidelně zaléváme a kontrolujeme výskyt chorob a škůdců.
✔ Trávníky sekáme při horkém počasí maximálně na výšku 4 cm. Tráva by neměla být příliš krátká, aby půda ještě více nevyschla. Plochu pravidelně zavlažujeme. Pokud je vlhké léto, měli bychom trávník sekat alespoň každé dva týdny.
✔ Řízkujeme balkónové rostliny. Kontrolujeme také, zda nejsou napadené plísněmi.