Hlavní obsah

Tipy na květen


Rozkvetlé stromy, sluníčko, barevné louky… To vše znamená měsíc květen. Jak se ale starat o svoji zahradu a na co určitě nezapomenout?

Do čeho všeho se pustit se dozvíte v našem tipu pro zahrádkáře na květen.

✔ Sázíme už pouze kontejnerované stromy a keře.
✔ U dřevin aplikujeme hnojiva s vyšším obsahem železa a hořčíku, nedostatek těchto prvků se projevuje žloutnutím listů a hnědnutím jehlic.
✔ Přihnojujeme trávníky kombinovanými hnojivy, také je ošetřujeme herbicidy a pravidelně zaléváme.
✔ Vysazujeme révu vinnou, tvarujeme koruny jádrovin a peckovin, ke konci měsíce můžeme prořezávat ořešák.
✔ Pokračujeme s preventivním ošetřováním ovocných stromů proti strupovitosti, hnědému padlí angreštu a padlí u jádrovin, révu vinnou ošetřujeme proti padlí, plísni a šedé hnilobě.
✔ Jahodníky nastýláme, aby se plody nedotýkaly země, jahodník ošetřujeme proti houbovým chorobám, obzvláště pokud je hodně deštivo.
✔ Okopáváme a jednotíme vzešlou kořenovou a cibulovou zeleninu, začínáme přihnojovat sadbu zeleniny, jako jsou rajčata a papriky.
✔ Zeleninu v pařeništi, skleníku i na venkovních záhonech v případě potřeby zaléváme, skleníky a fóliovníky pravidelně větráme.
✔ Teplomilnou zeleninu vysazujeme na venkovní záhony po 15. 5. tzn. po třech zmrzlých.
✔ Začínáme s výsadbou balkónových rostlin.
✔ Ani v tomto měsíci nesmíme zapomenout na péči o trávník. Během zimy jsme se starali zejména o jeho úklid. Teď je na čase začít s pravidelným sečením, díky kterému zhoustne a zkrásní. Ideální je sekat dvakrát týdně nebo alespoň jedenkrát.
✔ Trávníky také přihnojujeme kombinovanými hnojivy, také je ošetřujeme herbicidy a pravidelně zaléváme.
✔ Nezapomeňte ani na keře a živé ploty. Zrovna v tomto měsíci roste obojí nejrychleji, proto se pusťte do pravidelného řezání.
✔ Alespoň jednou týdně se pusťte do zbavování se plevele. Pokud odplevelování v květnu zanedbáte, bude se vám to později dělat těžko. Plevel dokáže zakořenit velmi hluboko.
✔ V květnu se už můžete těšit i na první sklízení rané zeleniny.
✔ Vhodná doba je na sázení cuket, dýní, okurek nebo patisonů.