Dřevo jako materiál

Strom rok za rokem ukládá životní sílu slunce. Neustále čelí horku a suchu, stejně jako vlhku, zimě nebo vichřicím! Obnovitelná surovina, tedy dřevo na náš nábytek, dřevěné ploty nebo obložení stěn má mnoho vlastností, které z něj dělají velmi oblíbený materiál. Odborně provedené konstrukce ze dřeva přetrvají po generace. Od sklepa až po střechu, do interiérů i exteriérů. Zručným zpracováním a zušlechťováním získáváme navíc překrásné, přirozeně působící povrchy: optimální pro všechny pohledové plochy – ať venku či v obytné zóně.


Návod

1. Z lesa do dílny


My v BAUHAUS dbáme na to, aby dřevo na všechny výrobky bylo produkováno prokazatelně legálně a udržitelně. Abychom zaručili, že nabízíme pouze ekologicky nezávadné dřevo, spolupracujeme mimo jiné s mezinárodně uznávanou organizací PEFC, která zastřešuje systém certifikace lesů

– www.pefc.cz/pefc/. Další certifikační systém poskytuje Forest Stewardship Council (FSC).

Pozor: V mnoha oblastech má vliv také kvalita. Dlouhá životnost vysoce kvalitních výrobků – ať materiálu či nářadí – má samozřejmě výhody i v oblasti udržitelnosti.

Ať prosté prkno či ušlechtilý dekorativní panel – dříve než z kmene stromu vznikne konstrukční materiál pro dílnu, musí dřevo projít četnými obráběcími stanicemi. Z řeziva z pily se tak stává prkno nebo hranol až po různých dobách schnutí (podle druhu), a to řezáním, hoblováním nebo lepením. Zbytky, které vznikají při obrábění jako malé odřezky nebo hobliny, slouží jako surovina na výrobu dřevotřískových desek, „středně hustých dřevovláknitých desek“ (MDF) nebo „lisovaných desek z orientovaně rozprostřených velkoplošných třísek“ (OSB).

Přichází-li dřevo přímo z pily a nebylo tedy dále ošetřeno nebo zpracováno, označuje se jako nehoblované dřevo. V interiéru jsou tyto dřevěné produkty většinou zabudovány tak, že nejsou později vidět. Pro použití v exteriéru umožňuje otevřený povrch vyšší savost. Proto lze na nehoblované dřevo nanášet větší množství lazur nebo jiných ochranných nátěrů.

2. Hoblované řezivo a lepené dřevo

Technicky sušené hoblované dřevo opatřené drážkou se používá všude tam, kde je zvlášť důležitý vzhled povrchu a rozměrová přesnost. Díky hladkému povrchu se dá hoblované dřevo velice dobře a příjemně zpracovávat a natírat. S hoblovaným konstrukčním dřevem lze realizovat mnoho náročných stavebních nápadů. Hoblované latě, rámovky a dřevěné hranoly se jako čtvercové průřezy výborně hodí pro četná konstrukční a dekorativní použití. Prkna s hladkými hranami bez spojení na drážku a pero se používají v interiéru i exteriéru jako konstrukční prkno a na obklady. Snadno a nepříliš nákladně se dají realizovat i regály.

Lepené lamelové dřevo (také lamelové hranoly nebo zkráceně BSH; vazníky z BSH se nazývají také lepené vazníky) se skrz naskrz skládá z masivního dřeva, přičemž jednotlivé dřevěné lamely jsou navzájem slepeny. Tyto lamely jsou uspořádány a podélně čepovány na ozuby, aby se nemohly pokroutit tak, jako třeba masivní dřevo. Tím se dřevu odebírá přirozené pnutí a hodí se tudíž velmi dobře k výrobě nábytku. Vnější vzhled můžete upravit olejováním, voskováním, lazurováním nebo lakováním.

3. Deskové materiály

Dřevotřískové, překližkové nebo dřevovláknité desky se označují jako deskové materiály. Na základě své velmi dobré rozměrové přesnosti jsou zvlášť vhodné na velké plochy. Různé typy desek jsou optimalizovány pro velký počet použití při stavbě, budování interiéru i při výrobě nábytku.

Laťová překližka se skládá ze sklížených latí nebo latěk z masivního dřeva, které se z obou stran slisují příčnou dýhou. Tyto relativně lehké a přitom tvarově stálé desky umožňují tedy průmyslovou výrobu nábytku a dají se například výborně použít jako desky stolu nebo prkna regálu.

Pozor: U vyšší kvality se v podélném směru lepí dvě další dýhy.

Překližka se skládá z tenkých vrstev dřeva pokládaných křížem (se střídavým směrem fládru) a z lepidla. Tímto křížem kladeným uspořádáním se z velké části zabrání různým deformacím velkých dřevěných ploch v podélném i příčném směru z důvodu změn vlhkosti a teploty.

Překližka se používá všude tam, kde záleží na robustnosti a tvarové stálosti, například na vnitřní i venkovní obložení i při intenzivních povětrnostních vlivech, na střešní a betonová bednění, nosné konstrukce, nástupnice schodů, vysoce odolné spojovací součásti v dřevěných a rámových konstrukcích, na pracovní desky nebo ponky.

Zbytky dřeva a slabé dřevo, které nelze použít jinak, se rozřežou na třísky, a s pilinami a lepidlem se slisují na rovinnou desku – dřevotřískovou desku. Je velmi tvarově stálá a na povrchu hladká. Cenově příznivé dřevotřískové desky se používají v surovém stavu, s dýhou nebo s povrchovou úpravou při výstavbě montovaných domů a interiérů nebo jako univerzální deska pro jakékoliv možné použití. Dřevotřísky s drážkou a perem lze použít také jako podlahové desky.

OSB znamená „Oriented Strand Board“ (= deska z orientovaně rozprostřených velkoplošných třísek) a je podobná dřevotřískové desce, je však poněkud stabilnější. V interiéru a exteriéru lze tyto desky použít k zakrytí stěn a střechy. Z důvodu zajímavého povrchového vzhledu je OSB atraktivní také jako pohledová podlaha a jako nábytkový materiál.

V případě desky MDF (= středně tvrdá vláknitá deska) se nepoužívají třísky, ale dřevní vlákna opatřená lepidlem a slisovaná za vysokého tlaku. Jsou těžší než dřevotřísky, jejich řezné hrany jsou však podobně celistvé jako povrchy. Proto jsou velmi oblíbené jako základní materiál pro obložení, čelní strany nábytku a nosné materiály, neboť opracování hran není před nanášením vhodných laků nutné.

Tvrdé dřevovláknité desky jsou – stejně jako desky MDF – vláknitým materiálem z nejmenších dřevních vláken, které se typicky používají na zadní stěny skříní a dna zásuvek.

Měkké dřevovláknité desky, jak napovídá již název, vykazují nízkou pevnost v ohybu, jsou velmi lehké a pohlcují hluk. Slouží tedy často jako izolační desky pro protihlukovou a tepelnou izolaci.

Ohýbací desku MDF lze díky paralelním řezům pilou ohýbat a uplatňuje se především ve vybavení interiéru, při budování provozoven nebo na zakřivený nábytek.

Ohýbací překližka – většinou třívrstvá překližka, která je sklížena ze zvlášť měkkých, elastických dýh – se používá ve vybavení interiéru a vozidel, stejně jako při výrobě nábytku.

Ne každé dřevo je k dostání jako masivní materiál v deskách – třeba proto, že je příliš drahé, příliš vzácné, nebo příliš obtížné na zpracování. S dýhou lze však přesto využít jeho vzhled. V případě desky s dřevěnou dýhou se tenké pláty ze dřeva klíží na levný podkladový materiál do podoby desky. Podle toho, jak se jednotlivé dýhy k sobě sesadí, vznikají značně se lišící optická fládrování.

Atraktivní atypickou formou jsou dýhované překližky (desky mulitplex nebo MPX desky) jako univerzálně použitelné konstrukční desky schopné nést vysoké zatížení. Díky velkému počtu jednotlivých vrstev dýhy, které jsou sklíženy navzájem podélně i příčně, mají navíc velmi působivý vzhled.

Tip

Uskladnění a zpracování masivního dřeva

Masivní dřevo skladujte vždy v suchu a ne v blízkosti tepelných zdrojů (např. topného tělesa). Kromě toho se vyvarujte průvanu a přímému slunečnímu záření. Dříve, než budete masivní dřevo zpracovávat, poskytněte mu trochu času, aby přivyklo teplotě a vzdušné vlhkosti. Z tohoto důvodu jej přibližně na dva dny umístěte do prostoru, ve kterém se má později používat. Při každé montáži dbejte navíc na to, aby dřevo mělo vždy dostatek místa k rozpínání, aby při změně vzdušné vlhkosti nedocházelo k pnutí nebo praskání.

Galerie

Než dřevo koupíte, pořádně si na něj posviťte. Deformace v podobě tak zvaných „propadlin“ lze v malém rozsahu tolerovat, protože se tato vada dá případně ještě odstranit hoblováním.

Zarostlé suky dřevo oslabují a lak špatně drží – a vada není ani hezká.

Nepoužitelné jsou lišty a latě s trhlinami vzniklými smršťováním – i tyto trhliny jsou na úkor pevnosti.

Rozměrové odchylky nejsou naopak žádnou vzácností a v malé míře je lze akceptovat.

Mírné vady na kráse jako smolníky mohou zalepit nářadí nebo ztížit lakování.

Dřeně se dají většinou zhoblovat – pak již ale není k dispozici celý profil dřeva.

Točivost – deformace vznikající pnutím – dřevo je konstrukčně nepoužitelné.