Natírání kovů barvou

Barvy na kov existují pro různé účely použití: jako ochranný nátěr proti korozi, jako základní barva pro přípravu barevných nátěrů a jako sytá barva k dekoraci. Kromě železa a oceli můžete barvou propůjčit odpovídající vzhled i pozinkované oceli a neželezným kovům, jakými jsou hliník, měď nebo mosaz. Vodou ředitelné akrylové barvy nebo „klasické" barvy na bázi umělé pryskyřice obsahující rozpouštědla nanášejte na povrchy jednoduše štětcem, pěnovým válečkem nebo přímo ze spreje.

Kdo při práci s barvami zanedbává bezpečnostní pokyny (např. intenzivní větrání), riskuje vážné poškození zdraví. Na zadní straně každého obalu naleznete přehled obsažených látek, možná nebezpečí a ochranná opatření. V každém případě doporučujeme pracovat s barvami venku.


Návod

1. Natírání železa a oceli

Nejprve musí být natírané díly a povrchy čisté a zbavené mastnot. K čištění je nejvhodnější použít univerzální ředidlo. Rez musíte rovněž předem důkladně odstranit - nejlépe obrousit (např. vrtačkou s nástavcem drátěného kartáče) nebo oškrábat drátěným kartáčem. Při hlubších poškozeních korozí navíc naneste na napadená místa antikorozní přípravek.

Po očištění naneste základní antikorozní nátěr. Poté následuje vrstva barevného nátěru a následně nátěr bílou nebo sytou barvou. Velké plochy natírejte bez stékání, barvu nanášejte plynule v podélném směru v pruzích, roztáhněte napříč a znovu v podélném směru (svisle, vodorovně, svisle). Natírejte způsobem „mokrý do mokrého" a pracujte plynule, aby se zabránilo viditelným nánosům barvy.

2. Natírání pozinkované oceli barvou

Novou pozinkovanou ocel vyčistěte před nanesením vhodného základního nátěru v lázni na zinek. Za tímto účelem vytvořte roztok z 10 l vody, 0,5 l čpavkového roztoku (25% vodní roztok čpavku), cca 10 ml mycího prostředku. Kovový díl důkladně očistěte brusnou houbou s rounem. Používejte rukavice!

Staré, zvětralé a drsné pozinkované povrchy není třeba čistit v lázni.

Po této lázni naneste základní nátěr.

Existují i tzv. výrobky 2v1 (přilnavá základní barva a antikorozní ochrana v jednom). Při použití těchto výrobků se řiďte pokyny výrobce, neboť ne všechny základní nátěrové barvy jsou vhodné pro zinkové povrchy.

Po zaschnutí základní barvy naneste krycí nátěr.

Používejte jen vzájemně slučitelné základní a ochranné nátěry.

3. Natírání neželezných kovů barvou

Neželezné kovy (např. hliník, měď, mosaz), ale i nerezavějící ocel můžete zkrášlit barvou. Povrch kovu nejprve pečlivě zdrsněte brusným rounem nebo jemným brusným papírem (např. o zrnitosti 320, hliník eventuálně navíc odmastěte).

Nátěr nanášejte ve dvou vrstvách: Základní přilnavý nátěr (zde ze spreje) důkladně protřepejte, nasaďte ventilek a kov křížem krážem nastříkejte.

Po zaschnutí základního nátěru naneste krycí nátěr - zde rovněž ze spreje: Nádobku spreje důkladně protřepejte, aby se promíchaly všechny barevné pigmenty a proveďte nástřik ze vzdálenosti asi 30 cm od daného dílu. Nástřik provádějte souběžně s předmětem (nestříkejte kruhovými pohyby). Nejvhodnější je pracovat venku a okolí dostatečně zakrýt.

Tip

Čištění a uschování štětců

Barvy na akrylové bázi jsou vodou ředitelné: Použité štětce důkladně propláchněte pod tekoucí teplou vodou a zavěšené nechejte uschnout. Aby štětce nezkřehly i při delším skladování, zavěste je nad sklenicí se lněným nebo rostlinným olejem tak, aby hroty štětce byly ponořené.

Nářadí a materiál

  • Čištění a uschování štětcůBrusné rouno
  • Brusný papír
  • Drátěný kartáč
  • Lakovací vanička
  • Míchací dřívko
  • Natěračský váleček
  • Pěnové válečky pro barvy na bázi umělé pryskyřice
  • Poflokované válečky na akrylové barvy
  • Štětec se syntetickými štětinami pro akrylové barvy
  • Štětec s pravými štětinami pro barvy na bázi umělé pryskyřice

Galerie