Zahradní nářadí

Správná péče a správný řez ve správnou dobu zajistí mnoho květů, ovoce a dobrý růst květin, keřů i stromů. Pro manuální péči o trávník, rostliny apod. byste měli mít některé vybrané zahradní nářadí doma.

Pozor: Před zakoupením vždy vyzkoušejte, zda zahradní nářadí dobře padne do ruky!


Návod

1. Zahradnické nůžky

Zahradnické nůžky jsou základním nářadím každého zahrádkáře. Najít ty vhodné, které dobře padnou do ruky, může být velkou výzvou: Dbejte na vhodnou velikost rukojeti a na to, aby byla neklouzavá, a aby se příliš široce nerozevírala. U některých modelů se dá šířka rukojeti nastavit také manuálně. Rozstřižením papíru si mimo to můžete před zakoupením ověřit, zda jsou čepele favorizovaných nůžek přesně vypracovány a nastaveny.

Pozor: Vyšší střižné síly dosáhnete s povlakovanými čepelemi – tyto čepele však nemůžete dobrušovat.

Nůžky pro používání na zahradě jsou k dostání se dvěma různými způsoby stříhání: kovadlina (obrázek vlevo) nebo dvousečné (obrázek vpravo). U prvně uvedeného typu konstrukce je čepel tlačena proti robustnímu opěrnému loži a ostrá čepel odřízne řezaný materiál opřený o kovadlinu. U dvousečné varianty nůžek se čepel a opěrné lože přímo navzájem míjí. Tento řez je šetrnější a řezaný materiál se mačká jen málo.

Pokud člověk jednou našel správné zahradnické nůžky, je přechod na jiný model nesnadný. Někteří výrobci nabízí náhradní díly (čepele, pružinu nebo šroub), s nimiž můžete opotřebené nůžky opět zlepšit.

Pozor: Zahradnickými nůžkami stříhejte pouze zeleň – nepřeštípněte vázací drát!

2. Nůžky na stříhání větví a stromů

Stříhání živých plotů, stromů a keřů je potěšením v době, kdy se všechno zelená, kvete a roste. Nůžkami na větve – velkým sourozencem zahradnických nůžek – zkrátíte čistě a hladce silné větve i čerstvé zelené dřevo. Zde jsou důležité především velké řezné síly. Převod síly se navíc zlepšuje dlouhými nebo dokonce pohyblivě uloženými pákami. Zato však máte delší ovládací dráhu, nebo musíte provádět víc manipulací.

Pokud člověk jednou našel správné zahradnické nůžky, je přechod na jiný model nesnadný. Někteří výrobci nabízí náhradní díly (čepele, pružinu nebo šroub), s nimiž můžete opotřebené nůžky opět zlepšit.

Pozor: Zahradnickými nůžkami stříhejte pouze zeleň – nepřeštípněte vázací drát!

Ten, kdo míří ještě výš, aby prosvětlil stromy, sáhne po nůžkách na stříhání stromů. S tímto nářadím máte ze země lepší přehled a stromu můžete dát správný tvar cíleněji. Dosah je přibližně o 1,5 metru výš než je délka násady – plus vaše tělesná výška. Abyste i tak vysoko mohli ještě cíleně manévrovat a pracovat, dbejte při koupi nůžek na stříhání stromů především na jejich hmotnost a stabilitu, a dále na dobrou ovladatelnost řezací mechaniky na rukojeti.

Nůžky na stříhání stromů s vedením šňůry mají sice vyšší pákovou sílu – objemná vratná kladka se však může snáz zachytit ve větvoví.

Praktické je naopak takové nářadí, jehož funkci obratem ruky změníte na pilku.

3. Rýče

Ať jde o rytí, kypření půdy nebo zakládání nových záhonů – většina zahrádkářů sáhne při těchto pracích po rýči. S tímto náčiním jdou takové drsné a namáhavé práce mnohem snáz od ruky. Přestože je držadlo tvaru T klasikou, držadlo tvaru D přenáší síly lépe a usnadňuje manipulaci s rýčem.

Kamenité půdy obdělávejte nejlépe trojúhelníkovým nebo půlkulatým listem rýče. Pro homogenní a málo kamenité půdy jsou první volbou obdélníkové lopatky nebo lopatky s mírně zaoblenou hranou. Mimo to dbejte na stabilní a dostatečně širokou nášlapnou hranu. Práce šetrná k zádům je konec konců možná s násadami, které jsou ergonomicky tvarované.

Kovaný list rýče má dlouhou životnost a je odolný, velikostí a tvarem by měl být přizpůsoben silám uživatele: Čím těžší půda, tím menší by měl být. Zvlášť důležité je mimo to pevné, protažené spojení s násadou. Jednoduše svařené objímky často drží jen omezeně.

4. Ošetřování půdy a trávníku

Čisté záhony a sytě zelený trávník jsou snem každého majitele zahrady. Pro péči o záhony je nejběžnějším ručním nářadím motyka, trojzubec (také kypřič), hrábě a kombinovaná motyka (na obrázku zleva doprava). Zde je při koupi rozhodující především délka násady: Hlavně u motyky a kypřiče by vám měl konec násady sahat až po rameno. Tak můžete i vzdálenější části záhonů obdělávat s rovnými zády.

U hrábí musíte dbát v první řadě na úhel zubů. V opačném případě nářadím po půdě jen škrábete.

S nůžkami na zastřihávání okrajů trávníků doladíte části trávníku, kam se sekačka na trávu nedostane. Modely s dlouhou násadou a ovládáním na rukojeti jsou komfortní – právě pro menší zahrady představují tichou alternativu k vyžínači.

Náletová rez na rýčích, motykách nebo lopatách funkci podstatným způsobem sice neovlivní – stopy rzi však rychle odstraníte smirkovým papírem nebo ocelovou vlnou. Následující ošetření olejem ve spreji zabrání novému napadení rzí.

Mechanicky pohyblivé části (např. u nůžek na stříhání stromů) byste měli jednou za čas ošetřit olejem ve spreji a dotáhnout šroubové spoje. Nářadí má pak výrazně lehčí chod.

Mírné neostrosti na čepelích odstraňte obtahovacím brouskem, který smočíte vodou a olejem.

Praktické: Některé zahradní nůžky můžete kompletně rozebrat, provést údržbu a/nebo vyměnit jednotlivé díly. Při výměně jednotlivých dílů využijte příležitosti a nůžky vyčistěte a naolejujte – tím déle s nimi můžete bez potíží pracovat.

Tip

BAUHAUS Služba broušení

Pokud se čepele otupí, většinou se nemusí hned měnit za nové. V mnoha odborných centrech BAUHAUS najdete profesionální službu broušení: Odborný personál BAUHAUS obratem ruky připraví pilové kotouče, pilové řetězy a listy pásových pil k dalšímu používání.

Vybaveni nabroušenými pilovými listy se můžete opět vrhnout do práce. A pro případ, že jsou nové pilové listy nebo nová pila přece jen lepší volbou, vám samozřejmě rádi poradíme. Které odborné centrum ve vaší blízkosti službu broušení nabízí, zjistíte v přehledu odborných center.

Mohlo by vás zajímat: Služba broušení BAUHAUS