Vrtačka

Vrtačky zvládají spolehlivě a bez problémů vrtání do oceli, dřeva, hliníku nebo plastů a vrtání s příklepem do cihel, kamene a betonu. S přídavnými zařízeními mohou některé z nich i brousit, leštit, frézovat, kartáčovat, míchat nebo čerpat. Pro velmi tvrdé materiály, jako je například beton nebo žula, existuje lehké vrtací kladivo. Jeho bicí ústrojí vyvozuje daleko méně úderů než příklepová vrtačka, proto jsou tyto údery podstatně tvrdší – a to téměř bez přítlačné síly.


Návod

1. Práce s vrtačkou

Vrtačka je nanejvýš všestranný pracovní nástroj a patří do každé domácnosti. Aby při navrtávání do hladkých kovových ploch nesklouzla, pomůže, když se v bodě vrtání tvrdým kovovým hrotem udělá vryp. U obkládaček splní označený kus náplasti stejný účel.

Kromě vrtačky přirozeně potřebujete také vhodné vrtáky. V zásadě existují tři různé typy: vrtáky do dřeva, vrtáky do kamene (s tvrdokovovými břity) a vrtáky do kovu.

Pomocí přesuvného přepínače určujete předem, zda se má vřeteno vrtačky otáčet po směru hodinových ručiček (vpravo) nebo proti směru hodinových ručiček (vlevo) – tedy utahovat šrouby nebo je povolovat. Začínejte malými otáčkami a opatrně je zvyšujte. Takto bude vrtání prováděno čistě a kromě toho předejdete tomu, aby vrták nesklouzl z vyznačeného místa.

Správnou hloubku vrtání pro hmoždinku zjistíte buď tak, že si délku hmoždinky vyznačíte na vrtáku, nebo použijete držák s dorazem.

Doporučení: Vyvrtáte-li otvor pro hmoždinku příliš velký, nic se neděje, vyvrtaný otvor vyplňte sádrou na opravy a hmoždinku do ní zatlačte.

Čistá práce: Již při vrtání zachycujte prach z vrtání odsávacím zařízením nebo pod vrtaný otvor přilepte papírový sáček, například kávový filtr.

2. Práce s vrtacím kladivem

V případě tvrdších bočních stěn a betonu odvede vrtací kladivo dobrou práci. Údery, které vrtací kladivo samo vyvozuje, se téměř samo propracovává skrz kamenivo. Stačí, abyste stroj pouze trochu přitlačovali a šetřili tak vlastní síly.

Některá vrtací kladiva se automaticky vypínají, jestliže se dotknou vodovodního potrubí – což je zvlášť důležité při práci v koupelně a kuchyni!

Pokud vrtacím kladivem vysekáváte, například staré obkládačky, nebo menší otvory ve zdi, musíte nejprve vyřadit z činnosti otáčení. Pro jednotlivá kladiva existují speciální nástavce se sekáči. Nejprve vypněte pojistky, pak zkuste, zda zdivem procházejí vodovodní trubky, elektrické rozvody nebo trubky vytápění. Teprve tehdy vysekejte vrtacím kladivem otvor, do kterého se později má zapustit nová zásuvka.

Tip

Akumulátorové elektrické nářadí

Vrtání a šroubování funguje vynikajícím způsobem i s akumulátorovým nářadím! U těchto aplikací je třeba vysoký výkon pouze krátkodobě – proto jsou výkony akumulátorů omezené. Profesionální akumulátorové šroubováky ovšem zvládnou bez problémů i šroubování v řadě o velkých průměrech a také pro vrtací kladiva poskytují profiakumulátory dostatek výkonu.

Galerie

V závislosti na materiálu budete potřebovat rozdílné vrtáky: existují spirálové vrtáky na kov, Forstnerovy vrtáky na dřevo, vrtáky do kamene, zdiva, přesných tvárnic, kovu a mnohé další. Pokud používáte stojanové vrtačky, pak jsou vyvrtané díry velmi přesné a čisté.

Také jamky se dají vytvořit se správným nástavcem na vrtání.