Tipy pro nákup žebříku

Ať malování stropu nebo výměna žárovek – některé řemeslnické práce představují „vyšší úkoly“. Na taková zvýšená pracoviště v domácnosti a pro ambiciózní kutily se používají pomůcky pro výstup a žebříky. Již při výběru dbejte na pevnou konstrukci a vyzkoušejte, zda si poradíte s postavením a přepravou. Navíc je důležitý typ konstrukce a velikost žebříku odpovídající vašim potřebám.


Návod

1. Správný žebřík pro každý účel použití

Nejdříve se musíte rozhodnout, k jakým účelům žebřík potřebujete: Pro práce venku nebo uvnitř, na schodech, u stromů, pro potřeby v domácnosti nebo řemeslnické použití? A jak vysoko chcete pomocí žebříku dosáhnout? Tyto otázky by měly vést vaše rozhodování při výběru správného žebříku. Vybraný výrobek by v každém případě měl mít značku TÜV/GS a měl by být zkonstruován podle mezinárodní normy EN 131.

Pozor: Nejčastějšími příčinami úrazů je používání špatně vybraných žebříků, neodborná použití, používání poškozených žebříků nebo nedbání bezpečnostních předpisů.

V zásadě se rozlišuje mezi žebříky s příčlemi a žebříky se schodovými příčlemi: Žebříky se schodovými příčlemi mají cca 80 milimetrů hluboké stupně a jsou známé především jako jednostranně přístupné žebříky pro domácnost pro každodenní použití (obrázek vlevo). Žebříky s příčlemi jsou osazeny cca 30 milimetrů hlubokými příčlemi. Nejběžnějšími modely jsou zde jednodílné opěrné žebříky, dvoudílné nebo třídílné posuvné žebříky nebo žebříky s lanem (jako opěrné žebříky), třídílné víceúčelové žebříky (na obrázku vpravo), kloubové žebříky nebo teleskopické žebříky v různých provedeních.

Pro běžné použití v domácnosti jsou k dispozici malé skládací schůdky a jednoduché stojací žebříky se schodovými příčlemi. Na širokých stupních lze pohodlně stát i po delší dobu a horní konec postranice je navíc vytvořen jako uzavřené madlo. Ať skládací schůdky nebo klasické žebříky pro domácnost – oba modely lze úsporně sklopit a uložit do úklidové skříně.

Pro ambiciózního řemeslníka přichází v úvahu rovněž stojací žebříky se schodovými příčlemi. Některé modely mají také mimořádně široké stupně 125 milimetrů – pro zvlášť bezpečné stání.

Pro ty, kteří chtějí vystoupat velmi vysoko, například při práci na fasádě, jsou vhodné víceúčelové žebříky s příčlemi pro poloprofesionální použití. Tyto žebříky lze používat jako opěrné, ale i jako volně stojící žebříky.

Pozor: Opěrné žebříky byste měli stavět v úhlu 70 až 75 stupňů, aby se zabránilo jak uklouznutí dolních postranic žebříku, tak i překlopení žebříku dozadu.

2. Bezpečná práce na žebříku

  1. Dodržujte piktogramy natištěné na žebříku – ve zkrácené podobě ukazují, jak žebřík řádně používat.
  2. Stavte žebřík na únosnou, rovnou a neklouzavou plochu stání – podle okolností použijte rozšíření patek.
  3. Nestavte žebřík ani příliš příkře, ani příliš ploše – úhel postavení by měl mít 70 až 75 stupňů.
  4. Zjistěte, zda je žebřík dostatečně dlouhý – žebřík by měl vyčnívat minimálně jeden metr nad výstupní plochu.
  5. Žebřík by měl být bezpodmínečně čistý (tzn. suchý a bez mastnost). Při práci na žebříku byste navíc měli mít pevnou obuv.
  6. Vyvarujte se riskantním manévrům na žebříku a pro svoji bezpečnost žebřík raději častěji přestavujte.
  7. Věnujte pozornost elektrickému vedení.
  8. Žebřík nepřetěžujte.
  9. Nestavte žebřík na pohybový nebo rozbitný materiál, ale proti únosným předmětům.
  10. Nikdy nezahrazujte přístup k žebříku sobě ani ostatním.
  11. Při práci na dopravních komunikacích se musí žebříky zajistit.
  12. Nářadí s sebou noste pouze ve vhodných brašnách tak, abyste měli obě ruce volné a nic nemohlo spadnout dolů.

Tip

Tipy od profesionala

Při velkoplošných pracích venku na domě a na fasádě je lešení pro kutily podstatně bezpečnější než normální žebříky. Pomocí plošin jako příslušenství se dají rychle adaptovat na pojízdná lešení i některé víceúčelové žebříky.

Univerzální a všestranně použitelná kompletní lešení dovnitř i ven jsou k dispozici v půjčovně nářadí BAUHAUS – na přání vč. dopravy i montáže a demontáže.

Galerie obrázků: Tipy pro nákup žebříku

Pro většinu prací v domácnosti stačí jednoduché skládací schůdky. Práce na stropě je však pohodlnější ze stojacího žebříku. Vedle modelů z hliníku jsou k dostání také dvojité stojací žebříky ze dřeva.

Při koupi věnujte pozornost stabilnímu ukotvení příčlí na postranicích žebříku, a dále vzdálenosti od země k první příčli: Tak zvaný nástupní rozměr odpovídá v ideálním případě ostatním vzdálenostem příčlí.

Stojací žebříky s hlubokými stupni pro bezpečnou oporu by v každém případě měly mít také protiskluzové povrchy nášlapů nebo trny na nášlapech. Opěrná plocha a multifunkční skořepina s háčkem na kbelík navíc usnadňují práci na žebříku.

Pro usnadnění obsluhy jsou výsuvné žebříky často vybaveny lanovou kladkou.

Zvlášť důležitá jsou zajištění proti sklopení obou párů nosných postranic. I jednoduché žebříky do domácnosti by také měly být od určitého počtu stupňů doplňkově vybaveny bezpečnostním pásem.