Přímočará pila

Přímočará pila se hodí nejen pro rovné řezy, ale i pro zaoblení ve dřevě a jiných materiálech (např. v kovu, lehkých stavebních materiálech, plastu). Obzvlášť vhodná je pro drobné nebo jemné a přesné práce.

Při koupi přímočaré pily byste měli dávat přednost víceúčelovým provedením. Předkmit (nebo také orbitální pohyb) se stará o to, aby se pilový list při pohybu v řezu poněkud posunul vpřed a při zpětném pohybu v dutině se vychýlil vzad. To zvyšuje řeznou rychlost, což je důležité při každém dopředném pohybu. Podle tvrdosti a tloušťky dřeva volte příslušný vyšší stupeň předkmitu. Při takzvané ochraně proti vytrhávání pilin se zabraňuje vytrhávání horní strany materiálu. Praktická pro práci s přímočarou pilou v bytě je také přípojka pro vysavač. Pomocí připojovacího hrdla, pro každý typ vysavače existuje vhodný adaptér, lze téměř zcela zabránit vzniku prachu.

Při řezání kovů je nošení ochranných brýlí nevyhnutelné.


Návod

Práce s přímočarou pilou

Při práci s přímočarou pilou používejte pouze takové pilové listy, které se pro příslušný účel doporučují (například jemné nebo hrubé řezání, druh a tloušťka materiálu, zakřivené řezy apod.). Výměna pilového listu je u většiny moderních přímočarých pil možná bez použití nářadí a je hračkou. Často postačí jediné otočení a požadovaný pilový list zaklapne.

Pamatujte také vždy na to, že přímočará pila může pracovat „svévolně“. Proto musí obráběný kus materiálu vždy pevně doléhat, nesmí kmitat a chvět se (obrobek doporučujeme upnout).

Dlouhé rovné řezy přímočarou pilou se nejlépe provádějí, jestliže použijete jako pomůcku lištu se šroubovacími upínkami.

Pokud chcete provádět výřezy, pak vám pomůže, když předvrtáte otvor o průměru, který odpovídá pilovému listu a poté do něj zasunete vypnutou pilu. Teprve pak stroj spusťte. Zahlubovací řezy provádějte, pokud patříte už mezi opravdu zkušené domácí kutily.

Pro křivkové řezy nebo při změně směru nakloňte přímočarou pilu jenom na zadním konci. V žádném případě nevyvíjejte na stroj boční tlak, pilový list se pak prohýbá, přehřívá a řezná hrana se zkřiví.

Přímočará pila je již dnes neodmyslitelná i v modelářství. Snadná ovladatelnost a flexibilita jí umožňuje dostat se i do velmi obtížně přístupných mezer. Je to opravdový pomocník, jestliže kusy materiálu jsou tak velké, že se již nedají opracovávat pomocí stacionární pily.

Aby profesionálové získali na povrchu čistě provedenou řeznou hranu, řežou přímočarou pilou vždy ze zadní strany obrobku.

Aby vám vaše pila dlouho sloužila, je třeba se o ní dobře starat. Zbavujte ji prachu a čistěte ji štětcem po každém použití. Zdvižnou hřídel můžete kromě toho čas od času, ale opravdu jen zřídka, ošetřit mazacím tukem.

Galerie

Přímočaré pily jsou ideální stroje, pokud se jedná o tvarové řezy nebo výřezy (např. u kuchyňských pracovních desek). Protože jsou malé a snadno ovladatelné, dostanete se s nimi navíc téměř do každého rohu.

Přímočará pila je ideální především pro křivky a rohy.

Přímočará pila se hodí též nejlépe pro práci s plastem, kovem nebo lehkými stavebními materiály.

Tip

Pokosové řezy s přímočarou pilou

Dobrá přímočará pila je vhodná i pro speciální řezy a pokosové řezy: Kluznou botku lze sklonit pod takovým úhlem, že jsou možné šikmé řezy až pod úhlem 45°.

Pamatujte si, pomocí ruční okružní pily ovšem vypadají pokosové řezy ještě precizněji.