Hlavní obsah

Přímočará pila

Přímočará pila se hodí nejen pro rovné řezy – ale i pro zaoblení ve dřevě a jiných materiálech (např. v kovu, lehkých stavebních materiálech, plastu) a drobné nebo jemné a přesné práce je tento „talent pro přířezy“ zvlášť vhodný. Při koupi přímočaré pily byste měli dávat přednost víceúčelovým provedením: Předkmit  (minimálně trojí přestavování) se stará například o to, aby se pilový list při pohybu v řezu poněkud posunul vpřed a při zpětném pohybu v dutině se vychýlil vzad. To zvyšuje řeznou rychlost – což je důležité při každém dopředném pohybu. Podle tvrdosti a tloušťky dřeva volte příslušný vyšší stupeň předkmitu. Při takzvané ochraně proti vytrhávání pilin se zabraňuje vytrhávání horní strany materiálu. Praktická pro práci s přímočarou pilou v bytě je také přípojka pro vysavač. Protože pomocí připojovacího hrdla – pro každý typ vysavače existuje vhodný adaptér – lze téměř zcela zabránit vzniku prachu.

Pamatujte si: Při řezání kovů je nošení ochranných brýlí nevyhnutelné.

1. Práce s přímočarou pilou

Při práci s přímočarou pilou používejte pouze takové pilové listy, které se pro příslušný účel doporučují (například jemné nebo hrubé řezání, druh a tloušťka materiálu, zakřivené řezy apod.). Výměna pilového listu je u většiny moderních přímočarých pil možná bez použití nářadí a je hračkou. Často postačí jediné otočení – požadovaný pilový list zaklapne.

Pamatujte přitom vždy na to, že přímočará pila může pracovat „svévolně“. Proto musí obrobek vždy pevně doléhat, nesmí kmitat a chvět se (obrobek případně upněte) a v cestě by neměla stát ani koza na řezání dřeva.

Pamatujte si: Dlouhé rovné řezy přímočarou pilou se nejlépe provádějí, jestliže použijete jako pomůcku lištu se šroubovacími upínkami.

Pokud chcete zhotovovat výřezy, pak Vám pomůže, když předvrtáte otvor o průměru, který odpovídá pilovému listu, do kterého zasunete – nejprve vypnutou – pilu. Teprve pak stroj spusťte. Zahlubovací řezy, to je něco pro zkušené domácí kutily!

Pro křivkové řezy nebo při změně směru nakloňte přímočarou pilu jenom na zadním konci. V žádném případě nevyvíjejte na stroj boční tlak, protože jinak se pilový list prohýbá, přehřívá se a řezná hrana se zkřiví.

Přímočará pila je již dnes neodmyslitelná i pro modelářství. Snadná ovladatelnost a flexibilita jí umožňuje dostat se i do velmi obtížně přístupné mezery. Je to opravdový pomocník, jestliže kusy materiálu jsou tak velké, že se již nedají opracovávat pomocí stacionární pily.

Pamatujte si: Aby profesionálové získali na povrchu čistě provedenou řeznou hranu, řežou přímočarou pilou vždy ze zadní strany obrobku.

Pokud budete Vaší přímočarou pilu pečlivě opatrovat, budete z ní mít dlouho radost. Proto ji zbavujte prachu a čistěte ji štětcem po každém použití. Zdvižnou hřídel můžete kromě toho čas od času – ale opravdu jen zřídka – ošetřit mazacím tukem.

Obrázková galerie: Přímočará pila

Přímočaré pily jsou ideální stroje, pokud se jedná o tvarové řezy nebo výřezy (např. u kuchyňských pracovních desek). Protože jsou malé a snadno ovladatelné, dostanete se s nimi navíc téměř do každého rohu.
Přímočará pila je ideální především pro křivky a rohy.
Přímočará pila se hodí též nejlépe pro práci s plastem, kovem nebo lehkými stavebními materiály.

Pokosové řezy s přímočarou pilou

Dobrá přímočará pila je vhodná i pro speciální řezy a pokosové řezy: Kluznou botku lze sklonit pod takovým úhlem, že jsou možné šikmé řezy až pod úhlem 45°.

Pamatujte si: Pomocí ruční okružní pily ovšem vypadají pokosové řezy ještě precizněji.