Multifunkční nářadí

Elektrické multifunkční nářadí v sobě slučuje mnoho různých jednotlivých nástrojů: Ať řezání, dělení, frézování, broušení, škrábání, odstraňování spár nebo rašplování – vibrační nebo otáčivé přístroje disponují různými nástavci, které se vyměňují imbusovým klíčem nebo bez použití nářadí. Malé, šikovné elektrické víceúčelové nástroje – s připojením na síť nebo jako varianty s akumulátorem – se dostanou do každého rohu a dají se ideálně použít zejména na obtížné práce na nejmenší ploše.


Návod

1. Kmitavý pohon

Krátké ponorné řezy do silného materiálu, čisté odstranění starého nátěru na úzkých hranách, efektivní ubírání lepidla na dlažbu – tyto úkoly se nedají nebo jen stěží dají vyřešit jiným elektronářadím, pro oscilační multifunkční nástroj však nejsou žádným problémem. Protože se nástroj otáčí pouze v jednom úhlu sem a tam, nemůže se uživatel zranit, přesto je v pevném materiálu typický značný pokrok v práci.

Pokud musíte například vyměnit jednotlivé poškozené dlaždice, multifunkční nástroje se hodí jak pro přesné vyfrézování spár – bez poškození sousední dlaždice – i k čistému zbroušení podkladu. Existují dokonce nástavce, které brousí a zároveň odsávají prach.
Přestavení přístrojů na jiné úkoly jde velmi snadno – buď imbusovým klíčem nebo nebo bez použití nářadí díky speciální rychloupínací technologii.

Oscilační brusky se zvlášť osvědčují na vnitřních hranách a v rozích. Přístroje s rychlými vratnými pohyby (mezi 10 000 – 21 000 kmity za minutu) jsou v ideálním případě plynule regulovatelné.

2. Rotační pohon

Pro zvlášť drobné a obtížné práce se doporučují kompaktní nástroje. Ty pohání malé, rotační nářadí a proto se ideálně hodí pro modeláře a kutily.

S těmito přístroji můžete na základě vysoké rychlosti otáčení čistě řezat, frézovat i vrtat.

Tip

Volba správné zrnitosti

Volba brusného prostředku závisí na materiálu obrobku a případně také na velikosti broušené plochy. Prosté brusné papíry s korundem jsou vhodné zejména pro broušení měkkých materiálů jako dřeva nebo menších kovových ploch. Kvalitní brusná rouna zasazená do umělé pryskyřice jsou podstatně tvrdší.

Stupeň zrnitosti je vždy uveden na zadní straně brusného prostředku. Hrubá zrnitost (index 80 a méně) zajišťuje vysokou úroveň obrušování materiálů a zanechává hrubší povrch. Ke zbrušování laků se používá například papír se zrnitostí 100. Pro dílčí a finální broušení dřeva používejte nejlépe papír se zrnitostí 120 až 180, pro finální broušení lakovaných povrchů je pak správnou volbou zrnitost 220 a vyšší.

Obecně platí: Čím vyšší je index zrnitosti, tím jemnější je daný brusný prostředek.

Galerie

Přístroje s oscilačním pohonem jsou vhodné k broušení, řezání a leštění. Hnací motor (1) a pro něj typické nářadí: různé pilové listy (2), rašple (3), tvarové brousicí sady (4) a sady brusných talířů (5).

Oscilační multifunkční nástroje s nástavci k broušení, řezání a leštění – například speciální frézovací nástavce, kterými lze rozřezávat spáry v dlažbě nebo odstraňovat maltu.

Hnací motor (1) se většinou dodává se základním vybavením příslušenství (2). Typickým nářadím je: dělicí kotouč (3), lešticí kotouč (4), brusný kotouč (5), brusné tělísko (6), brusný pad (7), fréza (8) a vrták (9). Nářadí (10) se vkládá do upínacího pouzdra u jednotky motoru. Jednosměrné dělicí kotouče (11) a brusné kotouče (12) mohou být upevněny na odpovídajících nosičích.

S ohebnou hřídelí je možná lepší manipulace s nářadím, dochází také k potlačování vibrací zařízení.