Kompresory a pneumatické nářadí

Stlačeným vzduchem lze naprosto přesně koncentrovat velké síly a perfektně dávkovat pro nejrůznější činnosti. Existují nesčetné oblasti použití, ve kterých stlačený vzduch s odpovídajícími nástavci a nářadím (např. plnič pneumatik, sponkovačka a pistole k nastřelování hřebíků atd.) usnadňuje práci. S kompresorem a pistolí na stříkání barvy je možné i nanášení laků a lazur. Dříve nezbytné čistění před obnovovacím nátěrem provedete rovněž stlačeným vzduchem a ofukovací pistolí.


Návod

1. Jak funguje kompresor

Kompresory pro kutily jsou zpravidla pístovými kompresory: Vzduch se nasává přes filtr. Vzadu se pohybuje píst – jako u motoru pro automobily – ve válci nahoru a dolů. Píst je poháněn elektromotorem. Takto stlačený vzduch se nevypouští přímo, ale putuje do tlakové nádoby. Tou je zásobník, ze kterého lze kontinuálně dodávat mezi osmi a deseti bary stlačeného vzduchu. Manometer na přístroji indikuje tlak v nádobě. Přes výpust kondenzační vody pravidelně pro údržbu vypouštějte kondenzát, který by se mohl v tlakové nádobě jímat.

Pozor: Sada kol vám usnadní dopravování stabilních zařízení domem i zahradou.

Kompresor dodává sílu, pneumatické nářadí vykonává práci. Aby se obojí spojilo, potřebujete ještě stabilní a přesto flexibilní vzduchovou hadici. Připojovací spojky jsou normované, většinou mají 1/3". Obvyklé délky hadic jsou mezi 5 a 20 metry. Zde investujte do kvality: Náramně vám usnadní práci, nebudete-li muset nepřetržitě bojovat s neposednou hadicí.

Pro stacionární použití v dílně existují větší kompresory, které mají také vyšší dodací výkon. S objemem nádoby zčásti větším než 100 litrů často umožňují dodávání více než 400 litrů stlačeného vzduchu za minutu. Ty jsou zapotřebí vždy, pokud má v nepřetržitém provozu pracovat těžké nářadí.

2. Na tyto práce se hodí kompresor

Předem: Pro vlastní bezpečnost používejte  při práci s kompresorem ochranu sluchu a zraku. Při práci s barvou, lakem nebo lazurou se navíc doporučuje používání respirátoru – ten zabrání vdechování částic.

Nanášení laku, i na malé a složitě tvarované obrobky, není s kompresorem obtížné. Pro dosažení čistého povrchu potřebujete však cvik a klidnou ruku. Úplně jinak je tomu při nanášení speciálně připravených lazur a barev odolných proti povětrnosti při použití venku: Kompresorem a pistolí na stříkání barvy zde ihned docílíte vynikajících výsledků. Rychlý postup práce pomocí stlačeného vzduchu a pistole přesvědčí i u plůtku, pergoly nebo zahradního plotu.

Sponkovačkou nebo pistolí k nastřelování hřebíků jsou rychle zafixovány silnější izolační desky – ideální i při pracích prováděných nad hlavou.

Ofukovací pistolí odstraníte nečistotu a prach z nejmenších koutků. Kdo měl někdy například při kutění na motocyklu nebo v autodílně k dispozici kompresor s ofukovací pistolí, nebude se již chtít tohoto nářadí vzdát: Špína, prach a nečistota ze silnice zmizí stisknutím tlačítka a člověk má v rukách pořád čistý dílec.

Bourací práce, jako třeba otravné otloukání starých obkladů, jsou při použití nástavce sekacího kladiva rychle hotové.

Mimo to existuje ještě mnoho dalších oblastí pro použití kompresoru, třeba jako rázový utahovák pro povolování matic šroubů kol (výměn kol u aut), jako brousicí přístroj k odrezování a leštění, pro kontrolu tlaku v pneumatikách pro jízdního kolo, motocykl a auto nebo jako pumpička pro nafouknutí vzduchové matrace, nafukovacího člunu, pneumatik apod.

Tip

Zdroj energie
Myslete na to, že pro používání kompresoru venku potřebujete zdroj energie. Zásobník stlačeného vzduchu bude při použití nářadí, které potřebuje víc vzduchu než jednoduchá ofukovací pistole, po několika záběrech prázdný.

Nářadí a materiál

  • Sada na ochranu zdraví při práci (respirátor, ochranné brýle, ochrana sluchu)
  • Tlaková hadice na vzduch
  • Nářadí na stlačený vzduch (např. sada rázového utahováku, ofukovací pistole, nastřelovačka hřebíků, sada airbrush atd.)
  • Kompresorseznam s odážkami